Wojny perskie

Wielka kolonizacja basenu Morza Śródziemnego, szczególnie jego wschodniej części, sprawiła, że świat grecki znalazł się w obliczu zagrożenia ze strony silniejszych organizmów państwowych, formujących się na pograniczu helleńskich kolonii.

  • W 546 r. p.n.e. potężna monarchia perska (Dariusz I) podporządkowała sobie greckie posiadłości w Azji Mniejszej, narzucając im tyranię jako system rządów.
    • Doprowadziło to do powstania, zwanego jońskim (494 p.n.e.). Zaczęło się od obalenia tyranii perskiej w Milecie. Swych pobratymców wspomogli Ateńczycy, ale nie zapobiegło to klęsce powstania. Persowie rozbili flotę Jończyków pod Lade.
    • Milet – centrum rebelii – został surowo ukarany. Wkrótce perski wódz Mardoniusz rozciągnął panowanie imperium aż po Trację (492 p.n.e.) i rozdrobniona politycznie Grecja stanęła w obliczu śmiertelnego zagrożenia.
  • W 490 r. p.n.e. wyprawa perska pod wodzą Datysa i Artafernesa skierowała się na Eretrię i Ateny, aby ukarać oba miasta za pomoc jońskim powstańcom. Pierwsze polis zostało zdobyte i zniszczone, ale Ateńczycy pod wodzą Miltiadesa, pokonali najeźdźców pod Maratonem. W boju zasłużyli się ciężkozbrojni piechurzy (hoplici). Maratońska bitwa niczego jeszcze nie rozstrzygnęła, jedynie odwlekła decydujące starcie. Ostatecznie Ateny zwyciężyły tylko cząstkę sił perskich.
  • W 481 r. p.n.e. w obliczu zagrożenia ze strony Persów utworzony został, pod przewodnictwem Sparty (dowództwo nad armią i flotą), Zwiazek Panhelleński grupujący 31 polis. W Atenach w wewnętrznej rywalizacji stronnictw i polityków, zwyciężył Temistokles, zwolennik budowy silnej floty. Wymagała ona wielu rąk do ciężkiej, fizycznej pracy, wioślarze wywodzili się głównie z ludu.
    Obie strony szykowały się solidnie do nowej konfrontacji. Perski król Kserkses (następca Dariusza I) zmobilizował potężną armię (około 100 tysięcy żołnierzy) i flotę (około 1200 statków).
  • W 480 r. p.n.e., Persowie zaczęli ofensywę, zajmując stosunkowo łatwo północną część Grecji. Pod Termopilami, pomimo ciężkich strat, przełamali grecką obronę (legendarna walka 300 Spartan i ich króla Leonidasa).
    Siły Związku Panhelleńskiego wycofały się na Peloponez, najeźdźcy opanowali Ateny. Sukces perski wydawał się już bardzo bliski. O losach wojny przesądziła jednak bitwa morska pod Salaminą (wrzesień 480 r. p.n.e.). Grecka flota pod wodzą Temistoklesa rozgromiła wtedy napastników. Persowie musieli wycofać się z Attyki do Beocji, gdzie pod Platejami (479 r. p.n.e.) spartański wódz Pauzaniasz ponownie rozgromił przeciwników.
  • Niepodległość Grecji została uratowana, ale wojna trwała dalej. Wkrótce rozpadł się Związek Panhelleński (478 p.n.e.). Przyczyną rozpadu była rozbieżność interesów najważniejszych polis: Aten i Sparty. Pod przewodnictwem Aten powstał nowy twór o charakterze koalicyjnym – Związek Morski (477 p.n.e.), zwany też niekiedy od miejsca przechowywania wspólnego skarbu, wyspy Delos, Związkiem Delijskim.
    Wojna przeniosła się poza Grecję, walki toczyły się na morzu, w rejonie Bosforu, a nawet w Delcie Nilu, gdzie wylądował desant ateński.
  • W 449 p.n.e. został zawarty układ, zwany od imienia polityka ateńskiego, pokojem Kaliasza. Zakończył on długotrwały konflikt pomiędzy Persją i Grecją. Jego efektem była rezygnacja Persji z podporządkowania sobie Grecji.

Wojny perskie:

  • 499-494 p.n.e. – powstanie miast jońskich przeciwko Persji, stłumione przez imperium rządzone przez dynastię Achemenidów
  • 490 p.n.e. – najazd Persów na Ateny i zwycięstwo obrońców dowodzonych przez Miltiadesa pod Maratonem
  • 480-449 p.n.e. – druga wojna perska, najazd dna całą Grecję, powstanie koalicji państw greckich – Związku Panhelleńskiego pod przewodnictwem Sparty.

Bitwy i wydarzenia:

  • 480 p.n.e.- Termopile, porażka Greków dowodzonych przez bohaterskiego króla Sparty, Leonidasa
  • 480 p.n.e.- Salamina, zwycięstwo morskie Greków pod przywództwem Ateńczyka, Temistoklesa
  • 479 p.n.e. – Plateje, lądowe zwycięstwo Greków
  • 478 p.n.e. – rozpad Związku Panhelleńskiego i powstanie Związku Morskiego pod przewodnictwem Aten
  • 449 p.n.e.- tzw. pokój Kaliasza