Aikido jest jedną z najbardziej widowiskowych sztuk walki. Każda ze sztuk walki zawiera elementy samoobrony, więc czym się wyróżnia aikido? Otóż tym, że w aikido nie ma technik ataku (uderzeń i kopnięć).

Aikido składa się z samych technik obronnych. Dlaczego tak jest? Twórca aikido Morihei Ueshiba uważał, że napastnik nie jest wrogiem, tylko bratem który pobłądził i że starcie nie powinno zakończyć się okaleczeniem bądź śmiercią napastnika. Absurdalny pomysł? W dzisiejszych czasach brzmi to jak herezja. Aikido bazuje na krawędzi absurdu. Nie chodzi o to, by wygrać lecz o to, by nie przegrać.

Wiele lat ćwiczeń

Aikido jest uważane za najtrudniejszą ze sztuk walki. Opinia ta wynika z tego, że to napastnik decyduje o szybkości naszej reakcji. Aikido opiera się na zgraniu w czasie z napastnikiem, czyli nie ma aikido bez ataku. Każdy sport i sztuka walki, a więc i aikido, wymagają czasu by coś osiągnąć, dużego zaangażowania i pracy zarówno fizycznej jak i psychicznej. Jeśli myślisz o aikido jako realnej samoobronie, to musisz nastawić się na wiele lat ćwiczeń. Najpierw trzeba się nauczyć panować nad swoim ciałem czyli zastąpić swoje nawyki i odruchy reakcjami aikido. Kolejnym etapem jest nauka technik aikido. Ostatnim elementem jest panowanie nad ruchem napastnika, prowadzenie go w wybranym przez nas kierunku. Wszystkich tych elementów uczymy się jednocześnie na treningach aikido. Naturalnym odruchem na atak jest ucieczka, bądź odsunięcie się, by nie zostać uderzonym. Aikido każe zastąpić naturalne odruchy wyuczonymi. W momencie ataku należy przesunąć się do przodu (w kierunku atakującego) i na zewnątrz, pod małym kątem, by się minąć z napastnikiem, a nie zderzyć z nim (zejść z linii ataku). W efekcie mamy możliwość kontroli przeciwnika.

Co daje aikido?

Aikido jest sposobem na chaotyczny, wiecznie pędzący i wypełniony przemocą świat. Aikido zmienia nasz sposób postrzegania świata i spraw.

Pierwszą rzeczą, jaka nas zaskakuje, to ta, że nie należy siłować się z przeciwnikiem tylko mu ustępować czy wręcz z nim współpracować. Zamiast przeciwstawiać się jego sile, wykorzystać ją by go pozbawić równowagi. Poruszać się po okręgu, a nie po linii prostej. Całe życie ciało porusza się w linii prostej, więc taka zmiana jest wbrew temu, czego nauczyła nas natura. Dlatego na początku ciało i umysł walczą z aikido. Trzeba się nauczyć, by ciało i umysł były zrelaksowane, bo napięcie spowalnia reakcje. Nie sprawiasz, że aikido działa, tylko podążasz za tym, co aikido sobą reprezentuje i pozwalasz by działało.

Zasady treningu:

  • Jedno uderzenie lub rzut w Aikido może zabić przeciwnika, dlatego podczas treningu słuchaj instruktora i nie czyń okresu ćwiczenia czasem dla niepotrzebnego testowania siły.
  • Aikido jest sztuką walki, dlatego wymaga się, abyś wygładził i doprowadził do perfekcji każdy ruch tak, żebyś mógł reagować nie tylko na przeciwnika stojącego przed Tobą, ale też na przeciwników pojawiających się z różnych stron.
  • Prosta i czujna postawa oraz nieporuszony umysł jest bazą każdego ćwiczenia Aikido.
  • Żaden student nie może nigdy używać technik Aikido, aby krzywdzić innych.
  • Zuchwałość, buta i złe zachowanie nie są tolerowane.
  • Ćwicz rzetelnie z uczuciem dającym radość.