1. Generalnie, stosuj zasadę, nie mówię o tym, co komuś niemiłe! Tematy zakazane to te­maty drażliwe dla Twego rozmówcy. Jeśli przyjaciółka ma nadwagę, nie rozmawiaj o otyłości, jeśli kolegi rodzice się rozwodzą, nie podejmuj tego tematu.

2. Bądź tolerancyjny. Ośmieszanie, igno­rowanie ludzi, sprzeczanie się z tymi, którzy są inni niż my, nie jest dobrym sposobem! Jedyną wła­ściwą postawą jest to­lerancja! Nie atakuj więc homoseksualistów, jeśli oni Cię nie atakują. Szanuj przeciwników sportowych, politycznych. Nie kpij z wysokich, jeśli jesteś niski, nie wyszydzaj pedantów, jeśli sam jesteś niechlujem i vice versa!

3. Gdy nie jesteś pewien, czy zachować się w stosunku do kogoś oficjalnie czy nieoficjalnie, zawsze postępuj oficjalnie. W takich sytuacjach mów „pani”, „pan”, a nie „Hej, ty!”.

4. Nie zadawaj ludziom zbyt wielu pytań i nie bądź zbyt dociekliwy. Napastliwość może i po­doba się, ale w wydaniu dziennikarzy TVN24, w pry­watnych rozmowach jest niestosowna. Nikt nie lubi być przesłuchiwany! Unikaj też łapania za słówka i prze­­klinania.

5. Nie prowadź rozmów w obcym języku w obe­­cności osób, które go nie znają. Wstawki anglojęzyczne, francuskie czy łacińskie zostaw na lekcje. W rozmowie towarzyskiej nadmierne posługiwanie się obco­języczną erudycją bywa nie tylko irytujące, ale i śmie­szne!

6. Nie przerywaj ludziom w połowie zdania. Nawet jeśli opowiadają bzdury. Pozwól dokończyć ich myśl, by potem się do niej odnieść. Nie kończ też zdania, które wypowiada inna osoba. Daj jej szansę wypowiedzieć się na maksa!

7. Unikaj dotykania dru­giej osoby, kiedy mówisz. Nadmierna eks­­presja może nieco szokować i… krępować! Obłapywanki, nawet jeśli są spontaniczne, zachowaj dla bardzo bliskich osób!

8. W towarzystwie nie ma sekretów! Siedzisz z grupką znajomych, to nie szepcz non stop jednej z nich na ucho! Masz jakąś tajemnicę, to powierz ją w bardziej intymnych okolicznościach.

9. Nie zmieniaj tematu, gdy inni chcą się skupić na rozwiązaniu konkretnego problemu. A już na pewno, nie podnoś głosu, gdy ktoś nie zgadza się z Twoją opinią.

10. Dobieraj starannie dowcipy, aby nikogo nie urazić. Dowcipy o blondynkach, jąkałach tylko wtedy, gdy ich nie ma w pobliżu. Polityczne anegdotki też są drażliwe.

11.Nie ma nic gor­szego, jak ciągłe powtarzanie tego samego. Dowcip, dykteryjka, nawet najbardziej mrożąca krew w żyłach historia, jeśli jest opowiedziana w ciągu godziny ze dwa razy, staje się okropnie nudna!!! Uważaj więc, by nie przyczepiono Ci łatki nudziarza albo co gorsze, mitomana!

Patrz ludziom w oczy!
A zwłaszcza wtedy, gdy z nimi rozmawiasz. Gdy zauważysz, że automatycznie kiwają głowami, a ich spojrzenie jest nieobecne, to znak, że ich myśli są daleko od Ciebie i Twoich wywodów. W tej sytuacji powinieneś zmienić albo temat, albo rozmówcę.
Słuchaj innych, gdy mówią do Ciebie. Większość ludzi ceni sobie uważnych słuchaczy. Niewielu natomiast tak naprawdę oczekuje Twojej opinii, nawet jeśli proszą Cię o radę. Ostatecznie, każdy postępuje tak, jak uważa, że jest dla niego najlepiej.

Top lista najmniej lubianych tematów przez licealistów

  • Jak było w szkole?
  • Jakie masz oceny?
  • Dlaczego jeszcze nie masz dziewczyny/chłopaka?
  • Ile ważysz?