Nie ma się co oszukiwać – wszystkim zależy na tym, aby wyglądać i czuć się świetnie. Jak jednak mamy znaleźć czas, aby o to zadbać, gdy codziennie przytłacza nas mnóstwo obowiązków i zajęć? Konsultacji w tej sprawie udzieliła dr Anna Cybulska, specjalista gastroenterolog, Ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych szpitala św. Anny w Warszawie.

Czy taka sytuacja nie wydaje Ci się znajoma? Budzik dzwoni jak szalony, mimo to zamykasz oczy jeszcze na chwilkę. Budzisz się w ostatniej chwili, żeby się nie spóźnić rezygnujesz ze zjedzenia śniadania. Na pierwszej godzinie masz dzisiaj klasówkę. Pędzisz do zatłoczonego autobusu. Ledwo zdążasz. Na lekcji biegniesz do szkolnego sklepiku. Słodka bułka i gazowany napój – powinno wystarczyć do obiadu. Po szkole pędzisz co sił, bo za chwilę przychodzi korepetytor na angielski. Potem siłownia, albo aerobik, w piątek masz kurs prawa jazdy, jeszcze trening – karate, siatkówka… Nie powinna więc Cię dziwić szarość Twojej cery, czy wzdęty brzuszek. Stres i ciągła gonitwa odbijają się niekorzystnie na Twoim zdrowiu. Jak sobie poradzić z tym problemem? Wystarczy, że spróbujesz wprowadzić do swojego życia zaledwie kilka zasad.

  • Po pierwsze postaraj się wypijać więcej niegazowanej wody. Nie tylko nawilży Twoją skórę, ale i wspomoże pracę jelit. Pamiętaj, woda oczyszcza! Dlatego sięgaj po nią tak często, jak to tylko możliwe. Najlepiej wypijać około trzech litrów. Drugim sposobem jest wprowadzenie do diety jogurtu przyspieszającego pasaż jelitowy (np. Activia). Pamiętaj o dosypaniu do niego trzech łyżek otrąb i regularnym spożywaniu! Takie drugie śniadanie lub podwieczorek pomogą wypeelingować jelito.
  • Kolejną zasadą jest zjadanie pięć razy dziennie warzyw i owoców. Specjaliści potwierdzają, że wprowadzenie ich do diety w takiej ilości przynosi organizmowi same korzyści. Produkty te zawierają duże ilości błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych, które nie tylko zapobiegają, ale i leczą wiele chorób. Czy wiesz, że przeciętny Niemiec zjada rocznie około 115 kg owoców, podczas gdy przeciętny Polak spożywa ich zaledwie około 50 kg?
  • Pamiętaj jednak, że poza witaminami, które wspaniale wpłyną na Twoją skórę w warzywach i owocach obecny jest błonnik. Ma on magiczną moc, a mianowicie bardzo korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, czyli wędrówkę pokarmu przez układ trawienny.
  • Pamiętaj także o regularnym odżywianiu. Gdy jesz cztery, pięć posiłków w ciągu dnia masz pewność, że do układu trawiennego systematycznie napływa materiał, który trzeba „obrobić”, tym samym nie rozleniwiasz go. Przecież podobnie wygląda kwestia nauki. Jeśli systematycznie przysiadamy do książek, łatwiej nam przerobić dany zakres materiału.
  • Czy wiesz, że ważny też jest sposób jedzenia? Gdy zjadamy coś w biegu, przyczyniamy się do powstawania wzdęć. Zacznij więc dokładniej przeżuwać pokarmy. Układ trawienny nie będzie miał wtedy problemów z ich dalszym przetwarzaniem. Nie jedz w biegu. Usiądź i spokojnie delektuj się posiłkiem. Dodatkowo zapobiegniesz wzdęciom, jeśli ograniczysz spożywanie tłustych fast foodów, czy ciastek z kremem.