Przesłona, dyfuzor, migawka. Widmo widzialne, obiektyw szerokokątny, światłomierz.
Czarna magia – dla laika, magia – dla fotografa.

Aparat cyfrowy czy zwykła lustrzanka?
Fotografia cyfrowa jest szybka i tania. Używając cyfrówki, możesz pozwolić sobie na zrobienie setek zdjęć, a potem usunięcie tych nieudanych, bez żalu, że zmarnowałeś kliszę, pieniądze na jej wywołanie i czas w ciemni. To daje wolność. Bardzo ważne jest jednak, by uczyć się fotografowania na sprzęcie, który umożliwia manualne ustawianie przesłony i czasu naświetlania. Aparat, który będzie podejmował te decyzje za Ciebie, nie pozwoli Ci na eksperymenty, a tylko eksperymentując z przesłoną, czasem naświetlania i różnymi obiektywami, nauczysz się robić dobre zdjęcia.

Gdzie sie szkolić?
Dobre podstawy dają kółka fotograficzne – to taki elementarz, abc fotografii. Na kółku można nauczyć się, jaki jest związek pomiędzy przesłoną a czasem naświetlania, dowiedzieć się, jak działa migawka, i na czym polega różnica między zmienną a stałą ogniskową. To podstawy, technika. To, co ułożysz na matówce, zależy już tylko od Twojej wyobraźni. Potem trzeba robić zdjęcia – jak najwięcej zdjęć. Nauczyć się je analizować i wybierać najlepsze. Ważne jest także, by jak najwięcej zdjęć oglądać – swoich i cudzych. I, oczywiście, przyzwyczaić się, że na 100 zrobionych zdjęć dobre będzie może jedno.

Gdzie pokazywać zdjęcia?
Z tym jest w Polsce problem. W Nowym Jorku młody fotograf tworzy portfolio i odwiedza z nim agencje, które wyznaczają nawet konkretne dni na przyjmowanie początkujących fotografów. Potem ktoś te zdjęcia ogląda i oddaje albo bez komentarza, albo z zaproszeniem na spotkanie dotyczące współpracy. W Polsce tak to nie działa. Na szczęście mamy internet. Istnieje wiele galerii internetowych, w których zdjęcia się publikuje i dyskutuje o nich. To dobra droga, żeby dać się poznać szerszemu odbiorcy.

 

ZAMIEŚĆ ZDJĘCIA W INTERNECIE I PODYSKUTUJ O NICH

www.fototy.pl – Twoja galeria internetowa. Możesz tu tworzyć własne albumy fotograficzne, a link do strony przesyłać bliskim.
www.art.cph.pl – wysyłasz e-maila z załączonym zdjęciem. Podajesz imię i nazwisko i piszesz kilka zdań o sobie. Oprócz zdjęć możesz zamieścić tu rysunki, opowiadania, animacje, programy i komiksy.
www.ekspozycje.pl – Polskie Strony Artystyczne – możesz zarejestrować tu swoją autorską witrynę – link będzie widoczny dla ponad 1000 osób, które codziennie odwiedzają stronę.
www.onephoto.net – najstarsza w Polsce otwarta galeria fotograficzna w internecie. Oprócz galerii znajdziesz tu artykuły o fotografii, forum wymiany doświadczeń i sklep ze sprzętem fotograficznym.
www.album.com.pl – prezentacja odbywa się poprzez założenie albumu i prezentowanie w nim autorskich zdjęć.
www.foto.za.net – galeria zdjęć wykonanych przez amatorów.
www.fotografia.ointerklasa.pl – forum fotograficzne serwisu Interklasa. Możesz zamieścić swoje zdjęcia i podyskutować o zdjęciach innych.
www.foto.moon.pl – rejestrując się w serwisie, uzyskujesz prawo do zamieszczania swoich zdjęć w galeriach tematycznych, m.in. Ludzie, Emocje, Abstrakcja.
www.fotofan.org – galeria stawia na użytkowników świadomie fotografujących, którzy mogą pochwalić się przynajmniej kilkoma fotografiami.