Masz problem z inwencją twórczą? Oto zalecenia, dzięki którym Twoja kreatywność wzrośnie o sto procent!

Postawy sprzyjające kreatywności

Zabawa: myślenie lateralne

Wybierz dwa dowolne przedmioty, na przykład filiżankę i roślinę. Pomyśl, jakie mogą zachodzić między nimi związki (np. pod względem wielkości, barwy, sposobu, w jaki ulegają zniszczeniu, tego, czy są przeciwieństwami, jak obracają się wokół własnej osi, kiedy zostały kupione). Jak można spożytkować taką zabawę w nauce?

Znajdujesz to, czego szukasz

  • Znajdź w swoim pokoju trzy rzeczy okrągłe.
  • Znajdź trzy rzeczy, które się „otwierają”.
  • Prawdopodobnie dojdziesz nagle do wniosku, że w pokoju pełno jest tego typu rzeczy. Jeżeli szukasz nowych metod postępowania albo odpowiedzi, na pewno je znajdziesz.

Łącz rzeczy ze sobą

Weź przednią połowę jednego zwierzęcia i tylną połowę innego. Jakie nowe zwierzę wymyśliłeś? Inwencja polega na kojarzeniu dwóch różnych myśli lub kontekstów i stworzeniu nowej odmiany. Jest to przydatne również w myśleniu akademickim – na przykład przy porównywaniu punktów widzenia.

Niech ciekawi cię to, czego jeszcze nie wiesz

Osoby kreatywne są ciekawskie. Chcą wiedzieć wszystko – na wypadek, gdyby mogło się przydać innym razem. Niełatwo działać twórczo, kiedy żywi się obawy co do własnego stanu wiedzy. Nie rezygnuj ze swojej dziecięcej ciekawości, która każe się o wszystko dopytywać.

Walcz z rutyną

Kiedy wybierasz różne rozwiązania, nawet jeżeli nie prowadzą najkrótszą drogą do celu, odkrywasz nowe, ciekawe rzeczy. Poznaj swoje nawyki: dlaczego robię to właśnie tak? Jak inaczej można by to zrobić?

Wymyślaj alternatywy

„Gdybanie” – co by było, gdyby weekend trwał trzy dni? A gdyby ta kartkówka była jutro?
„Jak zrobiliby to inni?” – wyobraź sobie, jaką postawę do tego zagadnienia przyjąłby Pablo Picasso? A Nelson Mandela? Mozart? Agatha Christie? Twój nauczyciel polskiego? Czyja postawa byłaby dla Ciebie najbardziej pomocna i inspirująca?

Stwórz sobie dodatkową osobowość

W naszych ciałach i umysłach skrywamy rozmaite osobowości – wewnętrznego krytyka, który nas trzyma w ryzach, psotnego dzieciaka, który widzi radosną stronę rzeczywistości, bohatera, który rzuca się na pomoc w najtrudniejszych sytuacjach, i wiele innych. Wsłuchując się we własne myśli, możesz nauczyć się stopniowo rozpoznawać różne charaktery.