Jak zdobyć nieśmiałego człowieka?

Wielu twierdzi, że to wręcz niewykonalne zadanie. Ale da się przebić przez mur nieśmiałości. Jeśli się tylko tego chce!

Amerykańscy badacze twierdzą, że o nieśmiałości decydują geny i wychowanie. Istnieje podobno gen nieśmiałości, który powoduje, że niektóre dzieci są bardziej podatne na nieśmiałość, a inne mniej. Jeśli te bardziej podatne mają zestresowanych rodziców, którzy bez przerwy się martwią o siebie i swoją pracę, a także o to, by ich dziecko było bezpieczne i nienarażone na niebezpieczeństwa świata, to mamy sytuację, w której na pewno wychowa się człowiek nieśmiały. W tym ten, który Ci się bardzo podoba!

Walcz z ciszą!

Zanim podejdziesz do osoby nieśmiałej, pamiętaj o tym, że dla niej cisza jest czymś przerażającym. Boi się ona, że podczas rozmowy nagle nie będzie miała nic do powiedzenia, zapadnie cisza i ona się skompromituje. Musisz więc być moderatorem Waszej rozmowy. Musisz przygotować tematy, które przydają się szczególnie wtedy, gdy już wyczerpie się temat dotyczący muzyki czy hobby. To mogą być bardzo różnorodne zagadnienia. Jeśli dużo czytasz, to opowiedz coś z tego, co przeczytałeś, co najprawdopodobniej może prowadzić do dłuższej rozmowy na ten temat. Później, kiedy chcesz wprowadzić nowy temat, pomyśl o tym, czy to jest odpowiedni moment. Jeśli ta osoba już powiedziała wszystko na bieżący temat i milczy, to jest najlepsza chwila, aby skierować rozmowę na nowy tor. Jeśli wiesz co nieco o zainteresowaniach nieśmiałej osoby, to staraj się dyskutować na te tematy. Zadbaj o to, by osoba nieśmiała czuła się pewnie. Nie naciskaj, nie wypytuj, nie atakuj. Również nie bądź ekspansywny ze swą gadatliwością, bo taka napastliwość może spowodować, że osoba nieśmiała najzwyczajniej w świecie się Ciebie przestraszy! Jeśli zapadnie cisza, czyli temat się wyczerpie, zacznij rozmowę o czymś innym.

Naucz się słuchać osoby nieśmiałej

Wbrew pozorom, to naprawdę trudne zadanie. Musisz jej najpierw pokazać, że jej ufasz, że dobrze czujesz się w jej towarzystwie. Wtedy wytworzy się między Wami klimat bliskości, bardzo ważny w budowaniu związku. Miłość polega na wzajemnym akceptowaniu siebie takim, jakim się jest naprawdę. Pamiętaj: otwarty i ciepły stosunek do mówiącego oraz umiejętność słuchania drugiej osoby działają też… silnie uwodząco!

Zakazane podchody!

Osoba nieśmiała nie jest upośledzona. Nie musisz więc krążyć wokół niej jak jakiś meteoryt. Nie stosuj podchodów, po prostu podejdź do niej i zaproponuj spotkanie. Nie rób z tego pokazówki, a więc raczej wykorzystaj taki moment, kiedy będzie sama!

Warto uświadomić nieśmiałej osobie, że…

  • Nie ma ludzi idealnych, każdy popełnia jakieś błędy, więc i ona może sobie na nie pozwolić – możesz przy tej okazji opowiedzieć jakąś swoją historię. Niech ta osoba wie, że Ty naprawdę wiesz, co ona przeżywa.
  • Dobrze jest czasem śmiać się nawet z siebie. Bo śmiech doskonale maskuje nieśmiałość i pokazuje, że mamy do siebie dystans. Tu także przyda się przykład z własnego ogródka. Ze śmiechem opowiedz o swoich wtopach!