Jeśli chcesz, aby Twoje zarządzanie czasem było lepsze, zastosuj kilka trików!

Na początek – ustal, co jest najważniejsze!

Może się okazać, że masz więcej obowiązków niż czasu na ich wypełnienie. W takim razie warto się zastanowić, co jest najważniejsze w skali dnia, tygodnia, miesiąca. Stwórz więc listę pytań, które pomogą Ci ustalić najważniejsze czynności. Oto pytania, na które powinieneś sobie odpowiedzieć:

  • Czy zrobiłeś spis wszystkiego, co musisz zrobić?
  • Czy zaznaczyłeś niezbędne zadania jednym kolorem, a czynności, które mogą poczekać, innym?
  • Czy określiłeś najpilniejszą pozycję na liście?
  • Czy zastanowiłeś się nad najlepszą kolejnością wykonania tych zadań?
  • Czy zastanowiłeś się, ile czasu możesz poświęcić każdemu z nich?
  • Czy zapisałeś każde niezbędne zadanie w swoim planie i kalendarzu?

Skuteczny kalendarz

Kalendarz z czynnościami rozpisanymi na każdy tydzień roku szkolnego jest idealny. Zapisz w nim wszystkie najważniejsze daty w roku: wakacje, korki, egzaminy, i te związane z nauką. W kalendarzu podawaj konkretne zadania, na przykład: „przeczytać rozdziały 2-4 (tu tytuł książki)”. Przewiduj trochę czasu wolnego, w którym będziesz mógł nadrobić zaległości. Pamiętaj, aby zapiski układać tak, żeby na pierwszy rzut oka widać było, przez ile czasu jesteś zajęty – abyś nie umawiał się na dwie rzeczy jednocześnie!

Kolory i symbole

Notuj różne czynności i przedmioty za pomocą innych kolorów. Dzięki konsekwentnemu użyciu kolorów i symboli po pewnym czasie nie będziesz już musiał „czytać” kalendarza: rzut oka wystarczy, żeby wiedzieć, o co chodzi. I uwaga: oznaczaj ładnymi lub optymistycznymi symbolami czynności, których nie lubisz!

Minicele

Wyznaczaj sobie minicele, żebyś miał poczucie, że coś osiągnąłeś. Dziel większe zadania, na przykład pisanie referatu, na mniejsze.

  • Ustal realistyczny czas realizacji każdego minicelu: „zrobić notatki ze stron 20-40”.
  • Ustal godzinę rozpoczęcia – i jej się trzymaj!
  • Ustal docelowy czas zakończenia. Jednak jeśli nie zdążysz, pracuj dalej aż do zakończenia. Chodzi nie o to, jak długo się uczysz, tylko czy osiągnąłeś każdy minicel.

Oszczędzaj czas podczas robienia notatek

Unikaj pełnych zdań – korzystaj ze słów kluczowych i na­główków. Nie przepisuj notatek „na czysto”. Zostawiaj za to dużo miejsca, żebyś mógł potem dopisywać informacje. Nie zapisuj tych samych informacji dwukrotnie – jeżeli dwaj autorzy piszą o tym samym, zapisz na marginesie odnośnik do wcześniejszych notatek. Przy okazji, oszczędzaj też czas szukania notatek. Trzymaj je w jednym miejscu, zapisuj źródło informacji, numeruj strony, oznaczaj symbolem lub kolorem w górnym zewnętrznym rogu, żeby łatwiej organizować i wyszukiwać informacje.

Oszczędzaj czas myślenia

Zawsze noś przy sobie notes, w którym można notować przychodzące do głowy pomysły. Stosuj też burze mózgu, żeby pobudzić umysł do pracy.

Kolory i symbole
Notuj różne czynności i przedmioty za pomocą innych kolorów. Dzięki konsekwentnemu użyciu kolorów i symboli po pewnym czasie nie będziesz już musiał „czytać” kalendarza: rzut oka wystarczy, żeby wiedzieć, o co chodzi. I uwaga: oznaczaj ładnymi lub optymistycznymi symbolami czynności, których nie lubisz!

Układ czasu
Zastanów się, jaki tryb czasu Ci odpowiada. Być może wolisz pracować po 20 minut, może z biegiem godzin nauka coraz bardziej Cię zajmuje. W miarę możliwości planuj naukę zgodnie ze swoimi preferencjami. Jeśli na przykład wolno zaczynasz, zaplanuj krótkie zajęcia, na przykład burze mózgów, wcześnie rano. Być może łatwiej Ci pisać, kiedy jest cisza wieczorem – albo rano, kiedy jesteś bardziej pobudzony.