Jak rozumiesz skuteczność?

Kiedy działanie jest skuteczne? Słownik języka polskiego twierdzi, że wtedy, gdy „daje oczekiwany wynik”. Czyli osiągasz zamierzony cel, i tyle. Nie zgadzaj się z taką definicją, zgubiła już wiele osób. Ba, nawet narodów. To są sukcesy sportowe na dopingu, wielkie pieniądze przez złodziejstwo, dochodzenie do swojego za wszelką cenę – często po trupach. Egzaminy za łapówkę, kariera za donos. Przy tak osiągniętych sukcesach przegrywasz z góry – ryzykujesz wolność, dobre imię, zdrowie, miłość najbliższych czy spokój.

Czy cel jest na pewno Twój?

Lepiej przemęczyć się kilka nocy w poszukiwaniu swojej wizji życia, lepiej przyznać się, że jeszcze jej nie ma, niż realizować cudzy cel. Chcesz skutecznie zdać na studia medyczne. Chcesz zostać artystką – startujesz na akademię sztuk pięknych. Myślisz o dużych pieniądzach, wyjeździe za granicę. Czy na pewno TY tego chcesz?

Czy to nie jest niespełnione marzenie ojca albo kogoś, kto Ci imponuje? Czy na pewno nie jest to ogólnie pochwalane w Twoim środowisku wyobrażenie pozytywnego życia, podczas gdy Twoje własne tli się głęboko w duszy – wydaje Ci się nieprzydatne, głupie, mało prestiżowe??? Musisz to wiedzieć – inaczej nie osiągniesz celu. Jeśli pragniesz być ogrodnikiem – będziesz kiepskim lekarzem, marnym artystą; jeśli chcesz mieszkać w swoim miasteczku – za granicą umrzesz z bezsilności i tęskno­ty. I odwrotnie – nie wytrzymasz życia tutaj, jeśli pragniesz wyrwać się, wyjechać…

Niby to wiadomo, ale zbyt często mylimy się i nieświadomie bierzemy cudzy cel za własny, cudze szczęście za wzór. Pod wpływem impulsu, emocji czy bliskich osób robimy rzeczy, które nie pasują do naszych planów i wizji. Dlatego warto poddać refleksji – dokąd naprawdę idziemy, do czego zmierzamy. Czy ja naprawdę realizuję swój cel? A może moich rodziców, narzeczonego lub dziewczyny? Jak cel, który teraz chcę osiągnąć, ma się do wizji i planów całości mojego życia, do tego, co chcę w życiu robić i jakim być człowiekiem.

Wyobraź sobie swój dzień

Oczywiście już po zdobyciu celu. Realia działań – co robisz godzina po godzinie. Jak się podpisujesz, jak ludzie zwracają się do Ciebie, co robisz pozytywnego – tak, że dobrze Ci w tej roli? Co Ci się w tym podoba? Co nie podoba? Jeśli nie wiesz, jak to będzie – źle, dowiedz się. Jeśli wiesz, i bardzo Ci się to podoba – dobrze, idź w tym kierunku. Jeśli ogarnia Cię lęk – bardzo źle, to nie ta droga, uciekaj! Szukaj swojego celu!!!

Kilka błędów popełnianych przez ludzi nieskutecznych

• Myślą, że najważniejsze to osiągnąć cel – nieważne, jakimi metodami.
• Myślą, że liczy się szybkość osiągnięcia celu.
• Biorą cudze cele i wartości za własne.

Wynik – zamiast sukcesu i spełnienia fundują sobie trudne, często nieszczęśliwe życie. Nie znajdziesz się wśród nich!