Jeśli borykasz się z TYM problemem, musisz wiedzieć, że w większości przypadków można go skutecznie leczyć. Niewskazane są eksperymenty, a raczej dobry lekarz dermatolog i… odrobina cierpliwości.

Przede wszystkim bez paniki. Nie jesteś sam – trądzik to bardzo rozpowszechniona choroba skóry. Dotyka on niemal w 100 proc. młodych ludzi między 12. a 20. rokiem życia. Z badań wielu lekarzy wynika, że u każdego z nas w pewnym okresie życia pojawiają się zmiany charakterystyczne dla trądziku. U niektórych przybiera jednak bardziej dokuczliwą formę, co nie znaczy, że nie ma na niego sposobu.
Przed rozpoczęciem walki z trądzikiem warto jednak poznać przeciwnika.

Skąd się bierze pryszcz?
Trądzik powstaje i utrzymuje się, gdy nasza skóra produkuje za dużo łoju, a nasz naskórek staje się zrogowaciały. W takich warunkach bakterie rozwijają się w mgnieniu oka. Są one o tyle uciążliwe, że wydzielają substancje drażniące, które zdecydowanie pogarszają przebieg trądziku.

Bez wątpienia na rozwój trądziku ma też wpływ burza hormonalna, charakterystyczna dla młodego organizmu. U niektórych osób wzrost poziomu pewnego hormonu pogarsza kondycję skóry, ponieważ dochodzi do zwiększenia aktywności gruczołów łojowych i rogowacenia naskórka – dodaje dermatolog Artur Markowski. Często pojawia się też opinia, że jedzenie określonych potrwa źle wpływa na naszą skórę. Wbrew powszechnym poglądom nie jest wcale pewne, czy sposób odżywiania się nasila objawy trądziku. Wśród naukowców poglądy są podzielone, ale przeważają te, które jedzeniu przypisują najmniejszy wpływ. Niekiedy zmiany mogą pojawić się po czekoladzie, kakao lub kwaśnych i ostrych potrawach.

Nie bój się trądziku
Bez wątpienia klasówki i egzaminy nie są obojętne dla naszej skóry. Bardzo często sytuacje stresowe zaostrzają tylko przebieg choroby. Potwierdza to wielu pacjentów oraz lekarzy. Stresu z naszego życia, mimo szczerych chęci, wyeliminować się nie da. Inaczej rzecz się ma z trądzikiem, mimo że bywa denerwujący. Trudno bowiem, w czasach bijących zewsząd reklam pięknych twarzy, nie myśleć o wyglądzie. Warto zauważyć, że trądzik należy do grupy chorób, które mogą wywołać intensywny lęk wynikający z przekonania o niekorzystnym wyglądzie lub budowie ciała, prowadzący do unikania związków uczuciowych. Dlatego nie warto bagatelizować nawet pierwszych objawów.

Sposób na pryszcze
Cierpliwość i pozytywne nastawienie to podstawa tego, aby rozpocząć leczenie. Lepiej nie eksperymentować z domowymi sposobami – często są nieskuteczne albo co najwyżej przynoszą jedynie chwilową poprawę. Nie warto również wystawiać twarzy na słońce, bo po krótkim czasie trądzik powróci i to ze zdwojoną siłą. Aby nie pogorszyć sytuacji, lepiej oddać się w ręce specjalisty.

Leczenie trądziku wymaga dużej cierpliwości i determinacji zarówno ze strony pacjenta, jak i lekarza. Każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie – przede wszystkim należy zacząć od przywrócenia równowagi hormonalnej. Konieczne jest również zmniejszenie wydzielania łoju oraz odblokowanie zatkanych ujść gruczołów. Oczywiście, leczenie trądziku byłoby niemożliwe, gdyby nie terapia dermokosmetyczna – mówi dr Markowski. Używanie kosmetyków, oczywiście odpowiednio dobranych, przynosi zazwyczaj bardzo dobre efekty. Warto zatem udać się do apteki, gdzie wybór dermokosmetyków jest spory.
Obecnie stosuje się naprawdę skuteczne metody zwalczania trądziku w każdej postaci. Wśród nich m.in. terapia fotodynamiczna trądziku, dermabrazja, pilingi oraz oczyszczanie skóry. Akcje edukacyjno-profilaktyczne takie jak ta organizowana w Toruniu – „Ofensywa Młodych” – udowadniają, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Poza tym wyrabiamy w sobie nawyk regularnej kontroli u dermatologa stanu swojej skóry. A to bardzo dobrze rokuje na przyszłość.