Potrafisz odróżnić sprawy ważne od mniej istotnych? Sprawdź to rozwiązując ten psychotest.

1. Znajomi zapraszają Cię na wycieczkę w góry, ale dawno już nie uprawiałaś żadnej aktywności fizycznej:

a. Świetnie! Zawsze chciałaś wejść na ten szczyt. Marzyłaś o tym od dawna! Nie możesz już się doczekać wyjazdu! (1)
b. Analizujesz poziom trudności trasy, swoje marzenia i stan swojej kondycji, zastanawiasz się nad różnymi scenariuszami wyprawy i dopiero potem dzwonisz do znajomych. (2)
c. Dobrze znasz swoje możliwości. Wiele razy już wchodziłaś na różne szczyty. Nie masz wątpliwości, że i tym razem warto się wybrać w góry. (3)

2. Kiedy wybierasz się na wakacje:

a. Studiujesz dokładnie mapy, przewodniki, przeszukujesz Internet w poszukiwaniu informacji o interesujących Cię miejscach. (3)
b. Zdajesz się na pomysłowość swojego chłopaka albo rodziców. (1)
c. Przeglądasz oferty last minute i wybierasz tę, która jest najbliższa Twoim marzeniom. (2)

3. Najbliższą Ci dyscypliną sportu jest:

a. sprint, (1)
b. biegi przełajowe, (2)
c. bieg na 400 m. (3)

4. Właśnie wychodziłaś na sylwestrową imprezę do akademika, kiedy Twoi rodzice zlecili Ci opiekę nad Twoim małym bratem.

a. Wszczynasz awanturę, pieklisz się, a potem – siedząc z bratem w domu – wynajdujesz w myślach tysiące sposobów na torturowanie brata. (1)
b. Stanowczo protestujesz i wychodzisz na imprezę. (3)
c. Szybko załatwiasz baby-sitter dla brata i wymykasz się do akademika. (2)

5. Kolejny raz nie zdałaś ważnego kolokwium, do którego przygotowywałaś się od dłuższego czasu:

a. Zasiadasz do podręczników i powtarzasz wszystko od nowa, aż do uzyskania pewności, że umiesz już wszystko. (3)
b. Wściekasz się przekonana, że profesor się uwziął na Ciebie! (1)
c. Próbujesz znaleźć przyczynę porażek i robisz wywiad wśród kolegów z wyższych lat, żeby znaleźć sposób na uprzykrzone kolokwium. (2)

6. Po raz pierwszy nocujesz u swoich przyszłych, bardzo krytycznie nastawionych względem Ciebie teściów. Tymczasem w środku nocy zatrzaskujesz się w toalecie:

a. Obciach straszny, ale może walenie w drzwi obudzi najpierw narzeczonego, a nie teściów… (1)
b. Rozglądasz się po toalecie w poszukiwaniu pilnika do paznokci, spinki albo innych narzędzi, którymi mogłabyś utorować sobie drogę na wolność. (3)
c. Cóż, może to nie jest najwygodniejsze miejsce, ale zawsze chciałaś poćwiczyć medytację. Właśnie masz niepowtarzalną okazję – tyle czasu do rana… (2)

7. Sesja… Masz tysiąc zaliczeń i egzaminów, a czasu coraz mniej. Atmosfera coraz bardziej gorąca, a Ty już wiesz, że nie zdążysz wszystkiego się nauczyć:

a. Przerzucasz podręczniki jeden po drugim. Przeskakujesz z tematu na temat, nie zatrzymując się nigdzie na dłużej i licząc, że dzięki temu będzie szansa poradzić sobie ze wszystkim. (3)
b. Skupiasz się na rzeczach najważniejszych dla Ciebie i rzetelnie je studiujesz, odkładając resztę na sesję poprawkową. (2)
c. Jesteś tak nerwowa, że potrafisz jedynie skupić się na wynajdywaniu dobrych powodów na usprawiedliwienie swoich nieobecności na egzaminach – zakładając, że w ten sposób zyskasz czas na naukę i potem już spokojnie pozdajesz wszystko. (1)

8. Jaka rola najbardziej by Ci pasowała, gdybyś miała wybrać się z koleżankami na objazdową intensywną wycieczkę po Europie:

a. kierowca, (1)
b. organizator, (3)
c. pilot? (2)

9. Twoją ulubioną postacią z „Trylogii” Sienkiewicza jest:

a. Andrzej Kmicic, (3)
b. Longin Podbipięta, (1)
c. Onufry Zagłoba. (2)

 

Odpowiedzi

(9 –14)
Jesteś mistrzem krótkich i prostych rozwiązań. W tej dziedzinie nie masz sobie równych, ale nie dla Ciebie jest wyznaczanie sobie odległych celów. Jeżeli pojawiają się trudności albo osiągnięcie celu wymaga skomplikowanych działań, wolisz zdać się na innych. Bardzo emocjonalnie podchodzisz do zadań, co często utrudnia Ci ich realizację. Znajdź swoje mocne strony, zaplanuj dokładnie różne scenariusze realizowanego działania, skonkretyzuj cel i podziel sobie drogę do niego na mniejsze etapy – a zobaczysz, że będzie Ci łatwiej!

(15 – 21)
Bawi Cię wyznaczanie sobie celów i droga do nich. Nierzadko osiągasz swoje zamierzenia, jednak najczęściej liczy się dla Ciebie sam fakt dążenia do czegoś niż sam sukces. Potrafisz zmieniać strategie, jesteś dość elastyczna w swoich poczynaniach. Jeśli pojawiają się znaczne przeszkody, potrafisz zrezygnować z pierwotnego celu i wyznaczyć sobie nowy, o podobnej dla Ciebie wartości. Cieszysz się życiem i motto „będzie dobrze, coś się wymyśli” bardzo do Ciebie pasuje. Zajrzyj jednak czasem w swój indeks i pomyśl, czy na pewno jest tam wszystko tak, jak sobie tego życzysz – a jeśli nie, to zastanów się nad możliwością zmiany.

(22 – 27)
Ambicja to Twoja silna cecha. Wyznaczasz sobie trudne cele i dążysz do nich nierzadko po trupach. Motto, iż „cel uświęca środki” dość często pojawia Ci się w myślach. Rzadko sprawia Ci przyjemność osiągnięcie łatwych celów – dla Ciebie liczy się spektakularny sukces, nawet wtedy, gdy tylko Ty sama będziesz jego świadkiem. Potrafisz uparcie dążyć do celów i często udaje Ci się je osiągnąć. Jednak gdy pojawiają się trudności albo nie udaje się odnieść sukcesu, złościsz się i Twoja frustracja osiąga szczyty. Może czasem warto sobie odpuścić trochę i wykorzystać energię na jakieś życiowe przyjemności?