Choć na chwilę. Na jeden dzień, ale to i tak dużo w tych zabieganych czasach. Wycisz się, chociażby po to, by usłyszeć swoje myśli. Zafunduj sobie ciszę, a taki dzień doda Ci siły!

Wyciszenie nie oznacza, że masz się zamknąć w swoim pokoju, wyłączyć telefon, internet i wieżę CD, i wsłuchiwać się w ciszę. Oczywiście, można i tak, ale w wyciszeniu tak naprawdę chodzi o zdobycie wewnętrznego spokoju, a to można osiągnąć również i w inny sposób. Oto sprawdzone metody, które pozwolą zatrzymać Ci się choć na chwilę:

  • Pilates – sport, który poprzez ćwiczenia łączy ciało z umysłem. Te ćwiczenia wykonuje się ruchem wolnym z zaznaczeniem świadomości wykonywania każdego z nich. Taka forma likwiduje napięcia wywołane stresem, siedzącym trybem życia, zwiększa energię życiową, siłę i gibkość ciała.
  • Power joga i hatha-joga. Są połączeniem jogi z ćwiczeniami gibkościowymi, oddechowymi stosowanymi w końcowej części większości zajęć aerobiku. Metoda szczególnie polecana dla osób zestresowanych, niewytrenowanych, które dopiero rozpoczynają uczęszczanie na zajęcia, na których to chcą przede wszystkim odpocząć i zrelaksować się. Zajęcia wymagają jednak od uczestników dużej koncentracji i „wsłuchiwania się” w rytm własnego ciała.
  • Mandala to technika malowania obrazów, która uspokaja, odpręża i rodzi zdolność do prawdziwego skupienia. Nie wymaga wielu pomocy. Mogą to być do wyboru: kredki, flamastry, plastelina, farby i, oczywiście kartka. Wykonanie mandali wycisza wewnętrznie, pomaga w skupieniu uwagi, rozwija wyobraźnię i koordynację wzrokowo-ruchową, a przede wszystkim daje satysfakcję i odprężenie oraz wywołuje uśmiech na twarzy jej autora.
  • Cooling – są to formy wyciszające, uspokajające i odprężające organizm ćwiczących po zajęciach aerobowych, regulujące napięcie mięśni, likwidujące skurcze i poprawiające krążenie krwi w mięśniach, ułatwiając przy tym wypoczynek. Do tej grupy zalicza się stretching. Stretching pomaga nam w uelastycznieniu mięśni, zwiększeniu ruchomości stawów, zmniejszeniu napięcia mięśniowego. W części wstępnej rozciąganie dynamiczne przygotowuje organizm ćwiczącego do dalszej części zajęć. W końcowej części treningu rozciąganie ułatwia wypoczynek, regulując napięcie mięśni, likwidując skurcze i poprawiając krążenie krwi w mięśniach. Oprócz powyższego rozciąganie jest doskonałym ćwiczeniem odprężającym, uspokajającym i ochładzającym cały organizm po wysiłku.
  • Domowe SPA, czyli z łacińskiego Sanus per aquam – „zdrowie przez wodę”. Terapeutyczne właściwości zabiegów wodnych znali już starożytni Rzymianie i wraz z podbojem Starego Kontynentu rozpropagowali ideę korzystania z wodnych dobrodziejstw i przyjemności. SPA oznaczało zabiegi i terapie oparte na preparatach wykorzystujących bogactwo wody morskiej, źródlanej oraz termalnej. Współcześnie SPA to zabiegi wykorzystujące wodę, wyciągi morskie, mineralizowane błota, różne techniki masaży czy kąpiele z rozmaitymi dodatkami (sole, glinki, olejki itd.). Terapia wodna – czego dowodzą badania naukowe – nie tylko wzmacnia odporność organizmu, ale też przynosi głęboki relaks i wyciszenie.
  • Książka, kocyk i ciepła herbata. Stary sposób, stosowany od wieków. Daje odprężenie, wyciszenie. Warunek jest jeden, ta książka musi być mądra, dająca nie tylko ciepło, ale i myśli.