Sezon narciarski trwa! Snowboardowy również! Dołącz do miłośników desek!

Jak kupić dobrą des­kę?

Do nauki zalecane są deski miękkie. Nauka jazdy i co ważniejsze, doskonalenie techniki, przebiega płynnie i łagodnie. Zmęczenie jest mniejsze, rzadziej upa­dasz, bo deska ta bar­dziej wybacza błędy. Twarda deska błędów nie wybacza, upadki zda­rzają się częściej, a pod­noszenie się po upadku jest męczące. Nie przejmuj się zbytnio poglądem, że miękka jest do skakania, a twarda do szybkiej jazdy na krawędziach. Kupuj des­kę po to, by nauczyć się dobrej techniki jazdy, co zapewni Ci w przyszłości dalsze postępy, czy to w halfpipie czy między tyczkami.

Są cztery rodzaje miękkich desek:

  • FREESTYLE (FS) – grupa desek prze­znaczonych do jazdy, ska­ka­nia, jazdy w hal­fpie, modnych slidów na porę­czach.
  • FREERIDE (FR) – skon­struowane do jazdy w pu­chu, deski dość miękkie, węższe w talii, nadają się do szkolenia, ale pod wa­runkiem odpowiedniego dopasowania długości deski.
  • BOARDERCROSS (BX) – deski dla zaawansowanych, generalnie twarde, prze­znaczone zarówno do ska­ka­nia, jak i szybkiej jaz­­­dy na krawędziach, wy­magają opanowania dobrej techniki jazdy. Deski te skutecznie utrudnią Ci naukę.
  • ALL MOUNTAIN (czasem FS/FR) – są to uniwersalne deski, skonstruowane i prze­znaczone dla począ­tkujących i średnio-zaawan­sowanych. O takie deski pytaj. Z reguły są tańsze, w porównaniu do innych rodzajów miękkich desek. Umożliwiają zarówno jazdę w puchu, na krawędziach, jak i skakanie w snow par­ku.

Przydatne rady

  • Dziewczęta, nie kupujcie zbyt szerokich desek. Szu­kajcie modeli damskich, konstruowanych i prze­znaczonych specjalnie dla Was!
  • Unikaj desek, które nie ma­ją krawędzi na ca­­łym obwodzie deski, czyli „bra­kuje” jej na dzio­bie i ogonie deski! Uderzenie o kamień, bryłę lodu, nie­widoczny korzeń może doprowadzić do rozwar­stwienia deski.
  • Jeżeli kupujesz deskę starszą, model sprzed kilku sezonów, sprawdź, czy deska ta nie straciła swojej sprężystości. Kiedy naciśniesz ją mocno w środ­ku, ma dynamicznie się odkształcić.

Trenuj pod okiem fachowca

Jeśli chcesz nauczyć się jeździć na desce, to lekcje snowboardingu z doś­wiadczonym in­struktorem nauczą Cię naj­ważniejszych tech­nik i umiejętności snow­boardowych, z których będziesz ciągle korzystał w trakcie jazdy. Zapomnij o samodzielnym uczeniu się, jak jeździć bezpiecznie na desce – od tego jest nauczyciel. Technika spa­da­jącego liścia jest najlep­szą techniką do nauki jazdy na desce. Dzięki niej nauczysz się jak bezpiecznie zjeżdżać z góry, mając wszystko pod kontrolą.

Korzystaj z ochraniaczy

Musisz nosić ochraniacze snow­boardowe na głowie i kolanach. Ochrona nadgar­stków jest również bardzo dobrym pomysłem. Jeśli złamiesz rękę w nadgarstku podczas złego upadku, nie będziesz mógł pojeździć sobie już na desce. Kask jest doskonałym pomysłem, jeżeli decydujesz się na samodzielną jazdę już po pierwszych lekcjach. Spodenki ochronne z ochra­niaczami na kość ogonową, biodra i uda to rzecz, która jest bardzo przydatna początkującym snowboardzistom i nie tylko. Ochraniacz kości ogonowej uprzyjemni Ci trudne początki, kiedy to upadasz niemal co chwilę.

Wypróbuj carving!

Carving, czyli jazda ciętymi skrętami, jest jednym z najbardziej efektownych stylów jazdy na desce alpejskiej. Istotą carvingu jest wykonywanie skrętów przy odpowiednio dużej prędkości. Ucząc się carvingu, wybierz na początek niezatłoczony stok o średnim nachyleniu. Poczucie większej równowagi zapewni Ci odpowiedni układ rąk. Ćwicząc, wyciągnij ramiona przed siebie na odległość około 30 cm, tak abyś patrząc w dół stoku mógł je stale obserwować. Ręce prowadź równolegle do kierunku jazdy. Gdy poczujesz, że wszystkie ruchy wykonujesz już płynnie, zaeksperymentuj z bardziej stromym terenem i jeszcze większą prędkością.