Nie musisz jechać w góry, by ferie zimowe zaliczyć do udanych. Odpoczynek zorganizowany nie zagwarantuje superwrażeń. Twoja postawa może jednak zdziałać cuda. Trzymaj się tylko kilku zasad!

1 W ferie żadnego kucia! To nie jest czas na nadrabianie zaległości. Nawet jeśli jesteś maturzystą, pamiętaj, że egzamin dojrzałości jest dopiero za cztery miesiące! Zdążysz jeszcze ostro pozakuwać.

2 Ferie to Twój czas, więc to Ty decydujesz o tym, jak je spędzisz. Słuchaj własnego serca i tego, co spontan Ci podpowiada. Nie miej wyrzutów sumienia, gdy przez pierwsze dni ogarnie Cię błogie lenistwo! Spanie do południa, oglądanie bez końca filmów na DVD, wałęsanie w pidżamie do wieczoru…

3 Nie stać Cię na obóz zimowy? Odwiedź więc przyjaciół, którzy mieszkają w innej miejscowości niż Ty. Tylko wcześniej ich uprzedź, żebyś nie pocałował klamki.

4 Zorganizuj spotkanie z Waszą grupą internautów, może czas najwyższy, żeby zobaczyć, co za osóbki kryją się za tymi niekonwencjonalnymi nickami. Zadbaj jednak o bezpieczeństwo. Nie organizuj spotkania w wielkiej tajemnicy, ktoś z Twych najbliższych dorosłych powinien wiedzieć dokładnie gdzie i kiedy będziesz się widzieć z tymi ludźmi!

5 Masz już dosyć ludzi z klasy, ale może tęsknisz za tymi z podstawówki albo z liceum? Wejdź na www.nasza-klasa.pl i sprawdź, czy jest ktoś z Twoich starych szkół. Skontaktuj się z kimś, kogo znałeś i lubiłeś. Spotkanie, pisanie e-maili może okazać się całkiem miłą podróżą do przeszłości!

6 Zajrzyj do najbliższego domu kultury. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile tam się dzieje, i to niekoniecznie dla przedszkolaków! Za darmo można zrobić fajne kursy, wziąć udział w atrakcyjnym konkursie i poznać znanych ludzi. W tym czasie prężnie działające domy kultury zapewniają moc atrakcji, zapraszają znane i ciekawe osoby na spotkania z młodzieżą, organizują festiwale, przeglądy filmowe, teatralne.

7 Jeśli zaś jesteś typem naukowca i zawsze i wszędzie potrzebujesz coś odkrywać nowego, to może zapisz się na jakiś fajny kurs komputerowy, prawo jazdy, intensywny kurs językowy…

8 Zorientuj się, czy organizacje wolontariackie w tym czasie nie przeprowadzają jakichś akcji. Zgłoś się i działaj. Fajnie jest bowiem się czuć komuś potrzebnym. Ponadto w ramach wolontariatu możesz gdzieś wyjechać, coś zobaczyć i przeżyć.