Tester predyspozycji

Dobry informatyk powinien być:

 • Dyspozycyjny, bo praca w nocy lub święta jest wpisana w życiorys informatyka – nigdy nie wiadomo, co i kiedy się zepsuje. Czasami zdarzają się nagłe i rozległe ataki wirusów komputerowych i trzeba pracować 24 godziny na dobę.
 • Otwarty na nowości. Technologie komputerowe zmieniają się tak szybko, że jeżeli ktoś się nie dokształca, nie szuka nowinek, po prostu wypada z rynku.
 • Dokładny, uporządkowany, precyzyjny – praca z komputerem to nie przelewki. Trzeba umieć odzyskać to, co nieodzyskiwalne, pamiętać, co, gdzie i jak ustawione.

Nigdy nie będzie dobrym informatykiem ten, kto:

 • działa wyłącznie intuicyjnie, a nie opiera się na wiedzy,
 • nie potrafi się skupić na tym, co robi,
 • jest indywidualistą i nie umie pracować w zespole.

Droga do zawodu

Informatykiem najczęściej zostaje się po ukończeniu studiów politechnicznych. Może to być informatyka, ale nie jest to regułą. Równie dobrze w tym zawodzie sprawdzają się absolwenci mechatroniki (mechaniki precyzyjnej) czy matematyki.

Do zawodu pomoże Ci się przygotować liceum ogólnokształcące, najlepiej o profilu matematyczno-fizycznym, informatycznym lub ogólnym albo dobre technikum. Możesz też skończyć liceum o profilach: zarządzanie informacją lub elektroniczny. Niezależnie od tego, jaką szkołę wybierzesz, musisz szczególnie przykładać się do matematyki i informatyki. Konieczna jest też dobra znajomość języków obcych, bo większość programów komputerowych jest tworzona w języku angielskim.

Wśród informatyków jest także wielu samouków. Czasami wystarczy, że będziesz się czymś bardzo interesował i sam zdobędziesz potrzebne umiejętności. Pomocne w tym będą różne kursy.

Pamiętaj!

 • Można być dobrym informatykiem, nie kończąc studiów. Jest w informatyce tak wiele specjalności, że żadne studia nie są w stanie do nich przygotować. Choć warto studiować informatykę, by od czegoś zacząć.
  Trzeba mieć pewną ciekawość świata komputerów, rozwiązań informatycznych. Umieć posługiwać się Internetem, znać język angielski. Potrafić szybko się uczyć, współpracować, być obowiązkowym. Patrzeć w przyszłość.
 • By zostać dobrym informatykiem, trzeba przede wszystkim to lubić. Najważniejsze, by wybrać dziedzinę, w której będziemy się realizować i w niej specjalizować. Nie ma dobrego informatyka, który zna się na wszystkim. Jedni wolą projektować strony WWW, inni wielką przyjemność odnajdują w przetwarzaniu danych, obliczaniu, pisaniu gier. Trzeba uważnie śledzić, co dzieje się na świecie, jeśli chodzi o rozwój technologii informatycznych. W tej dziedzinie wszystko bardzo szybko się zmienia.

Co wybierzesz?

W informatyce nie ma sztywnych podziałów na zawody. Możesz się w czymś specjalizować, ale… Dobry informatyk w pewnych dziedzinach jest świetny, lecz potrafi się też poruszać po pozostałych. Dziś informatycy najczęściej wybierają jedną z czterech specjalności:

 • Zawód: programista
  Jest to osoba, która tworzy nowe programy komputerowe, np. do pisania czy obliczeń statystycznych. Programiści zajmują się także pisaniem gier komputerowych. Programy dzisiaj pisane przez programistów są ogromne – wydrukowane zajęłyby tysiące stron, dlatego programista pracuje zwykle w zespole (np. kilku grafików, kilku animatorów ruchu). Każdy z członków zespołu odpowiada za określony element programu.
 • Zawód: administrator sieci
  Administrator sieci to człowiek, który zarządza siecią komputerową. Może to być sieć mała (wewnętrzna), jaką są połączone ze sobą komputery w firmach, albo rozległa, łącząca różne oddziały firm z centralą. Do zadań administratora należy odpowiednie konfigurowanie urządzeń, ich podłączenie i pilnowanie, żeby wszystko działało bez zarzutu.
 • Zawód: webmaster
  Zostać webmasterem może każdy – wiedzę ku temu niezbędną można opanować zaledwie w ciągu kilku, kilkunastu godzin. Jest to zawód bardzo rozwojowy, gdyż nieustannie trzeba podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności, ucząc się przy okazji wielu interesujących rzeczy. Dodatkowym atutem jest fakt, iż jest to profesja z przyszłością, ponieważ Internet stale i niezwykle dynamicznie się rozwija. Nie bez znaczenia jest także fakt, że często strony WWW można robić, nie wychodząc z domu. Jednak największym plusem jest satysfakcja z dobrze zrobionych stron, poczucie, że mogą je oglądać miliony ludzi z całego świata.
 • Zawód: administrator serwerów
  To jedna z najważniejszych osób w firmie. Dzięki niej może sprawnie działać cała firma. Obecnie na serwerach przechowywane są informacje, bez których działanie firmy jest niemożliwe – na przykład dane księgowe czy magazynowe. Administrator serwerów zarządza całym oprogramowaniem przeznaczonym np. do wysyłania i odbierania poczty e-mailowej czy do pracy w księgowości.

 

Informatyka – specjalności przyszłości!

Trzy dziedziny związane z informatyką są bardzo przyszłościowe. Po pierwsze, bardzo potrzebni będą specjaliści dbający o to, by oprogramowanie i systemy komputerowe nigdy nie zawodziły. Poszukiwani na rynku będą też informatycy zajmujący się sieciami, bezpieczeństwem, szyfrowaniem i kryptografią. Coraz większym problemem wielu firm i instytucji jest też ogromna ilość zbieranych danych i zarządzanie nimi. Sztuką jest wyciągnąć z nich i przetworzyć te potrzebne, by uzyskać nie tylko statystyki liczbowe, ale prawdziwie użyteczną wiedzę.

 

Zawody pokrewne

Zawód: grafik komputerowy
Grafik komputerowy musi wykazać się nie tylko znajomością różnych programów komputerowych, ale zmysłem plastycznym i pomysłowością. Możliwości pracy jest wiele. Praca czeka w różnych wydawnictwach, redakcjach telewizyjnych, portalach internetowych, firmach tworzących gry komputerowe czy w agencjach reklamowych. Będzie zajmować się projektowaniem szaty graficznej książek czy czasopism, tworzeniem stron internetowych, przygotowywaniem reklam itd.

Zawód: operator DTP
Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odpowiedzialna za przygotowanie do druku publikacji powierzonych przez wydawcę. To ona zamienia zwykły tekst z Worda w stronę publikacji, łączy tekst z grafiką i wykonuje wiele innych czynności, dzięki którym w Waszych rękach może się znaleźć ulubiony miesięcznik. Niezbędna do tego jest biegła znajomość takich programów, jak: Adobe InDesign, Adobe Illustrator i Adobe Photoshop.

 

Jak się studiuje? Parę ciekawostek!

Studia informatyczne są wszędzie!
Informatykę można studiować i na uniwersytecie, i na politechnice. Różnica między tymi uczelniami polega głównie na tym, że w programach nauczania szkół technicznych dominuje praktyka, a na uniwersytetach teoria. Uniwersytety starają się po prostu nauczyć umiejętności ciągłego dokształcania się. Politechniki natomiast – stosować wiedzę w praktyce.

 • Instytut Informatyki Politechniki Warszawskiej
  stara się zapewnić swoim studentom dostęp do różnorodnych platform sprzętowych, systemów operacyjnych, narzędzi do tworzenia oprogramowania itd., aby mogli zapoznać się ze wszystkim, z czym mogą zetknąć się w pracy. W programie jest dużo zajęć praktycznych: laboratoriów i projektów (także zespołowych), które znacznie lepiej niż same wykłady czy podręczniki przygotowują do samodzielnej pracy w zawodzie informatyka.