Wybierz fraszkę, która wywarła na Tobie największe wrażenie. Postaraj się uzasadnić słuszność (lub fałsz) jednej z wyrażonych we fraszkach myśli.

Wstęp

Największe wrażenie wywarła na mnie fraszka Jana Kochanowskiego O miłości. Napisana wprawdzie niezbyt przemawiającym do współczesnego czytelnika językiem, pełnym wytartych już symboli (skrzydlata miłość), głosi jednak od zawsze aktualną prawdę. Ta prawda zawiera się w zdaniu: nie da się uciec przed miłością. W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem.

Rozwinięcie

Dlaczego? Setki przykładów wskazują na to, iż przed uczuciem nie można się schronić, zawsze nas w tej czy innej formie dopadnie. Przykładem ludzi, którzy ulegli sile uczucia wbrew wszelkiej logice, są bohaterowie średniowiecznego dzieła Tristan i Izolda. Nie szukali miłości: Tristan wypełniał powierzoną mu misję – wiózł narzeczoną dla swego króla, w dodatku krewnego, Izolda spełniała pokładane w niej nadzieje, zgodnie z wolą matki miała poślubić władcę. Wierni chrześcijańskim zasadom i swym powinnościom Tristan i Izolda ani myśleli rezygnować z przypisanych im ról. A jednak miłość pokrzyżowała ich plany i spowodowała, że porzucili swe zasady, dawne życie, a czarodziejski napój, który przypadkiem wypili, działał tak mocno, że z powodu uczucia gotowi byli wyrzec się niemal wszystkiego: uczciwości małżeńskiej, spokoju, stabilizacji, bogactwa, bezpieczeństwa, (w pewnym momencie mieszkali sami w lesie, narażeni na pościg króla, nędzę czy głód, a i wcześniej niejednokrotnie ryzykowali zdrowiem i życiem).
Prawdę, iż przed miłością nie da się uciec, potwierdza też przykład innych, tym razem już historycznych, kochanków: Abelarda i Heloizy. Ona, owładnięta siłą miłości, uległa swemu nauczycielowi i popełniła z nim grzech cudzołóstwa, którego efektem była ciąża. Oboje surowo pokutowali za swą winę, ciągle jednak pisali do siebie listy…

Zakończenie

Tak więc renesansową myśl, iż lotna miłość dogania pieszego, a więc uczucie góruje nad prozą życia i rozsądkiem, a miłość znienacka dopada idącego przez życie człowieka, potwierdzają zarówno ludzkie losy, jak i dzieła kultury.

Inne pomysły na to wypracowanie

Inny dobór lektur i argumentów

  • Romeo i Julia Szekspira – miłość pokrzyżowała plany ich rodziców, przełamała nienawiść między rodami, Romeo i Julia nie zdołali przed nią uciec, choć naruszała zasady wyznawane przez ich rodziny i łamała rodzicielskie zakazy.
  • Nawet osoby, które wyrzekły się miłości do jednej osoby z racji swego powołania czy zawodu, obdarzyły uczuciem cały świat (jak święty Franciszek z Asyżu, czego wyrazem jest Pieśń słoneczna) albo jakąś grupę ludzi, dzieci (Janusz Korczak, wspomniany np. w Pianiście Władysława Szpilmana).

Zamiast lektury film, zamiast aktorki polityk lub dziennikarz

  • W filmie Romeo i Julia Baza Luhrmanna kochankowie z Werony przedstawieni są jako żyjący we współczesnych czasach potomkowie zwalczających się rodzin, miłość jest silniejsza niż rodzicielskie zakazy.
  • W filmie Życie jest piękne Roberta Benigniego miłość do pięknej kobiety poraża szalonego bohatera, a piękna kobieta pod wpływem jego szalonych dowodów miłości, mimo iż ma inaczej ułożone życie, rezygnuje z niego dla nowej miłości.
  • Z wywiadów dla kobiecych pism wiemy, jak ludzie odnajdują się po latach i wchodzą ze sobą w związek, rażeni siłą dawnego uczucia – tak było, jeśli wierzyć kobiecym pismom, w przypadku polityka Jana Rokity czy dziennikarza Krzysztofa Ibisza, którzy po długiej przerwie spotkali swe dawne miłości – byli gotowi zmienić dla nich całe swoje życie.

Gdybyś polemizował z tezą…

Formułujesz antytezę:
Przed miłością można uciec. Rozum i silna wola powstrzymują przed nią tych, którzy już kiedyś się zrazili do miłoś­ci lub którzy z różnych względów po prostu nie mogą sobie pozwolić na uczucie.

Argumenty

  • Po pierwsze:
    znane i popularne dziś na Zachodzie i w Polsce zjawisko singli, prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe i unikających małżeństwa i zobowiązujących układów.
  • Po drugie:
    argument z filmu Billy Elliot – młody chłopak odrzucał zaloty koleżanki i homoseksualnego kolegi, najważniejsze dla niego były nie uczucia czy seks, lecz pasja – taniec, balet, w związku z nią zapominał o wszystkim.

Jaka forma i dlaczego?

Rozprawka. Wskazuje na to sformułowanie: Postaraj się uzasadnić słuszność…
Inne takie sformułowania: Uzasadnij… Udowodnij… Czy uważasz, że….