Wojenna

Już Iliada jest historią pełną wojennych przygód. Achilles ginie ugodzony w jedyny swój słaby punkt – piętę (pięta Achillesa), Grecy, ze sprytnym Odysem na czele, dostają się podstępnie do miasta wewnątrz drewnianego konia (koń trojański). Przygodom bohaterów sekundują bogowie i to od nich zależą losy bohaterów, ich klęski i zwycięstwa.

Bohaterowie Trylogii i Krzyżaków przeżywają niezwykłe przygody w walce z wrogiem. Pan Zagłoba ocala przyjaciół przed śmiercią z rąk Szwedów, odbijając ich z rąk księcia Bogusława. Bohun porywa Helenę, książę Bogusław więzi Oleńkę, Azja Tuhajbejowicz porywa Basię Wołodyjowską, ona przeżywa prawdziwą gehennę, uciekając przed szalonym Tatarem do kochającego, opiekuńczego męża – Michała.

Na uwagę zasługują też wyczyny Kmicica, który w przebraniu Babinicza dokonuje niemalże cudów, starając się odpokutować własne winy (hulanki, zdrada narodu).

Niezwykłych czynów dokonują Atos, Portos, Aramis i D’Artagnan – bohaterowie powieści Aleksandra Dumasa Trzej Muszkieterowie. Walczą ze znienawidzonymi ludźmi kardynała i ratują honor królowej, a ich życie to nieustanna przygoda, potyczki, pojedynki.
Wojna jawi się często jako pasmo przygód, zwłaszcza kiedy oglądamy takie filmy, jak Czterej pancerni i pies (w którym wojna wydaje się opowieścią o miłości i przyjaźni) albo Stawka większa niż życie.

Trudno dostrzec w nich bezmiar cierpienia i krwi. Wojenne przygody, opisane z mniejszym zachwytem, bo oparte na faktach, znajdujemy w Kamieniach na szaniec. Warszawscy przyjaciele, bohaterowie wielu akcji dywersyjnych brawurowo walczą z hitlerowcami. Dokonują wielu niezwykłych czynów – odbijają z rąk gestapo rannych kolegów, zdejmują niemieckie tablice z pomnika Kopernika… Trudno jednak zazdrościć bohaterom tych przygód – wielu z nich tragicznie zginęło.

Egzotyczna

Odyseusz – bohater wracający z wojny trojańskiej – przeżył w podróży niezwykłe przygody: wracając do domu, spotkał się z piękną, ale okrutną czarodziejką Kirke, przywiązany do masztu statku słuchał śpiewu Syren, tracił skarby i towarzyszy podróży. Był pierwszym wielkim podróżnikiem, awanturnikiem i łowcą przygód.

Niezwykłą wędrówkę odbył śpiewak Orfeusz, który za swoją zmarłą Eurydyką zawędrował aż do Hadesu. Rozmaite przygody przeżywał Herakles, wykonując swoich słynnych 12 prac, Tezeusz, który zabił Minotaura i Jazon, przewodnik wyprawy po złote runo.

W pustyni i w puszczy to opis pełnej przygód, ale przymusowej podróży Stasia i Nel.

Przymusowym rozbitkiem był też Robinson Cruzoe, który musiał jakoś sobie radzić na bezludnej wyspie. Dzięki pomocy Piętaszka przetrwał jakoś i powrócił do ojczyzny.

Można też przywołać przygody Tomka, który wraz z ojcem podróżował, np. do Krainy Kangurów i na Czarny Ląd. Albo przygody zawsze szlachetnego wodza Apaczów – Winnetou i jego przyjaciela – Old Shatterhanda. Sceneria? Ameryka Indian. Ciekawostka? Autor, Karol May, nigdy nie był na tych terenach, większość swych książek napisał nie ruszając się z… europejskiego więzienia, gdzie odsiadywał karę za błąd w sztuce lekarskiej. Do Ameryki pojechał dopiero pod koniec życia.

Wielu autorów wzorowało się jednak na nim, pisząc swoje „indiańskie” powieści z motywem dobrych Indian, spadkobierców tradycji i wyznawców pięknych zasad oraz złych białych.

Ty i przygoda

Poczytałeś o podróżnikach, rycerzach i bohaterach. Tymczasem jutro wstaniesz o tej samej godzinie, co zawsze i pójdziesz (albo pojedziesz) tą samą drogą do szkoły. Gdzie tu miejsce na przygody?! Naprawdę tak myślisz? Czy aby na pewno trzeba znaleźć się na bezludnej wyspie albo w egzotycznym kraju, żeby coś przeżyć?

A nie pamiętasz, jak poszedłeś szukać rodziców w Sylwestra? A jak Twój braciszek zaginął, bo poszedł do szkoły sam Cię poszukać? Nie pamiętasz tej śmiesznej sytuacji, kiedy zadzwoniłeś przez pomyłkę do… swojej pani od polskiego? Zresztą przygody to nie tylko takie sytuacje.

Ciągle poznajemy przecież nowych ludzi – nauczyciela, sąsiada, koleżankę w klasie – i oni nas zaskakują. Czy wiesz na przykład, jaki kawał zrobi klasowy śmieszek Konrad i jak zareaguje nauczyciel? A czy jeszcze rok temu przypuszczałaś, że możesz zakochać się w tym beznadziejnym Mateuszu z VIIc?

A jak się czujesz w nowej roli starszej siostry lub starszego brata? Życie przynosi tyle niespodzianek… Wcale nie trzeba jechać na Czarny Ląd. Czyż samo życie nie jest przygodą?

Tacy jak Ty

Też przeżywali przygody. Poczytaj książki Hanny Ożogowskiej. Chłopcy ze zwyczajnej szkoły założyli Stowarzyszenie Trzech Oskarżonych, zajmowali się tajemnicą Zielonej Pieczęci, przytrafiła im się niejedna przygoda.

Chłopcy z Podróży za jeden uśmiech czy Pana Samochodzika po prostu wyjechali na wakacje, a Tomek i Tosia z Dziewczyny i chłopaka zamienili się miejscami.
Przeczytaj (a może oglądałeś?) Wojnę domową. Paweł i Anula mają kłopoty z powodu braku pieniędzy, konfliktów z rodzicami, ich przygody to start w konkursie młodzieżowych zespołów czy zdobywanie pieniędzy na koncert. Ile śmiechu, a czyż nie bliskie sytuacje?

Porównywalne do Twoich są kłopoty Tomka Sawyera czy Adriana Mole’a. A może i Adasia z Szatana z siódmej klasy. To, co przytrafia się Jaśkowi i Piotrkowi z książek Lucyny Legut to konflikty na klatce schodowej, komplikacje związane z wyjazdami czy praca rodziców; zwyczajne ludzkie sprawy – czyż nie przeżywacie podobnych?

Lektury do przywołania

  • Iliada Homera
  • Odyseja Homera
  • Mity greckie
  • Baśnie braci Grimm i Andersena, np. Dzikie łabędzie, Królowa śniegu
  • Podróże Guliwera Jonathana Swifta
  • Przypadki Robinsona Cruzoe Daniela Defoe
  • W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza
  • Krzyżacy Henryka Sienkiewicza
  • Szatan z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego
  • Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego

Zobacz:

Podróże wybranych bohaterów literackich i filmowych. Co im dały, czy były tylko zmienianiem miejsca pobytu, czy dały bohaterom coś więcej?