Czy ta kratka, jaką jest nasze życie, stanowi wartość, za którą trzeba dziękować? (rozprawka)

Forma wypracowania
Została ściśle określona w temacie – masz napisać rozprawkę.

WSTĘP
Teza, którą stawiamy = odpowiedź na pytanie zawarte w temacie:
Tak – za kratkę, którą jest nasze życie, trzeba dziękować.

ROZWINIĘCIE
Zbieramy argumenty = odpowiedzi na pytanie, dlaczego chcemy dziękować za kratkę, którą jest nasze życie.

  • Bo dzięki temu, że jesteśmy w kratkę, nie jest nudno, żyje nam się ciekawie, możemy wiele dowiedzieć się o sobie, możemy kogoś zaskoczyć zmianami, które w nas zachodzą.
  • Bo dzięki temu, że jesteśmy w kratkę, stanowimy tajemnicę dla kogoś.
  • Bo dzięki temu, że życie jest w kratkę, możemy patrzeć na wszystko od nowa, za każdym razem inaczej.
  • Bo dzięki temu, że życie jest w kratkę, nie jesteśmy skazani tylko na zło. Złe uczynki możemy wynagradzać dobrymi.

ZAKOŃCZENIE
Potwierdzamy tezę postawioną na wstępie.

 

Nasza baza, czyli wiadomości z lekcji

Na lekcji rozmawialiście o wielobarwnym świecie i ludziach w kratkę. Inspirację do dyskusji stanowił wiersz Podziękowanie Jana Twardowskiego.

Wniosek nr 1:
Patrzymy na świat i tak naprawdę go nie widzimy. Nie potrafimy nawet przywołać z pamięci barw świata – nie wiemy, jakiego koloru jest kijanka od spodu, dzięcioł, pstrąg, wilcza jagoda. Nie pamiętamy kolorów, kształtów i form świata.

Wniosek nr 2:
Prócz podstawowej palety barw występuje w naturze dużo więcej kolorów, ich odcieni, barw pośrednich (bladożółta trawka, oliwkowozielone kijanki), które świadczą o bogactwie otaczającego nas świata.

Wniosek nr 3:
Nie tylko świat nie jest czarno-biały. Równie bogata jest natura człowieka. Ile ludzi na ziemi, tyle charakterów.

Wniosek nr 4:
Świat nie składa się tylko z czystego dobra i zła, jest w nim wiele wartości pośrednich, ale ma to przecież swoje plusy – człowiek może nieustannie się rozwijać i kształtować swój charakter.

Wniosek nr 5:
Komu należy się podziękowanie za bogactwo świata? Jego Stwórcy, który starał się, by wszystko na świecie było dobre.

 

Krok po kroku

I Piszemy wstęp
Stawiamy tezę.
Cieszę się, że nasze życie nie jest cały czas białe. Cieszę się, że ludzie, których spotykam na swojej drodze, nie są krystalicznie biali. Cieszę się i z tego, że sama jestem w kratkę. W pełni zgadzam się z księdzem Janem Twardowskim, że nasze życie jest kratką o ogromnej wartości, i razem z nim chętnie złożę za to podziękowanie.

II Rozwijamy temat
1. Przytaczamy pierwszy argument i popieramy go przykładem.
Nie ma na świecie człowieka, który byłby nieskończenie dobry, który nie popełniałby błędów, grzechów. Za to wcieleniem dobra i miłości jest dla większości ludzi Stwórca świata – to Jemu zawdzięczamy wszystko, co mamy. W trudnych chwilach wstydzimy się naszych błędów, ale wiemy, kto jest dla nas ideałem dobroci, i staramy się do niego zmierzać, a zło, o które się otarliśmy, powoduje w nas chęć poprawy. Dziś rano zrobiłam przykrość mojej mamie, grymasząc przy śniadaniu. Potem żałowałam i chciałam poprawić atmosferę w domu, więc obrałam ziemniaki, pochwaliłam też mamę za pyszny obiad.
Jej radość była podwójna, chociaż zachowałam się w kratkę.

2. Przytaczamy drugi argument i popieramy go przykładem
Dzięki temu, że jesteśmy w kratkę, można zmienić zdanie o kimś.
W wakacje poznałam chłopaka, który na pierwszy rzut oka nie wydawał się fajny. Nie był zbyt przystojny, więc dziewczyny nie kręciły się koło niego. Sprawiał wrażenie smutnego, szarego i nijakiego, ale zauważyłam, że chętnie wszystkim pomaga, można na niego liczyć w kłopotach, wygadać mu się i mieć pewność, że nigdy nikomu nie powtórzy powierzonych mu tajemnic. Okazało się też, że ma dużo zainteresowań. Spojrzałam na niego inaczej. Stał się nawet w moich oczach takim dzięciołem z wiersza Podziękowanie Jana Twardowskiego – w nijakim, przeciętnym chłopaku dostrzegłam barwy. A po przemyśleniu doszłam do wniosku, że tak jest ze wszystkimi ludźmi – w każdym człowieku możemy zauważyć coś nieprzeciętnego i ciekawego. I na dodatek nie ma dwojga takich samych ludzi.

3. Przytaczamy trzeci argument i popieramy go przykładem
Argumentem potwierdzającym tezę, że za życie w kratkę możemy dziękować, jest cały świat oraz to, że mamy szansę ciągle go odkrywać, codziennie patrzeć na niego innymi oczyma. Przypomina mi się film Dym w reż. Jima Jarmuscha. Bohater filmu dzień w dzień o tej samej porze i w tym samym miejscu wykonywał jedną fotografię. Gdy pokazał znajomemu kolekcję swoich zdjęć, ten zdziwił się i niezbyt chętnie przystąpił do przeglądania albumu. Ale jeszcze bardziej był zaskoczony, jak różne i ciekawe może być to jedno miejsce,
ile wspomnień może się z nim łączyć.

III Kończymy wypracowanie
Wyróżnia się pejzaże nizinne i górskie, krajobrazy roślinne i pustynne – świat jest w kratkę. Raz mam dobry humor, a raz gorszy – jestem w kratkę. W życiu zdarzają się wspaniałe dni, a są też okropne chwile – moje życie jest w kratkę. Ale gdziekolwiek bym była i w jakiejkolwiek znajduję się sytuacji, cieszę się z kratki, w którą jestem i w której żyję, oraz za nią dziękuję.

 

Argumenty – inaczej

W przykładowym wypracowaniu kolejne argumenty potwierdzające tezę przytaczane są w sposób płynny
i popierane przykładami – obserwacjami i doświadczeniami autora. Ażeby nadać rozprawce styl bardziej oficjalny, można jeszcze dobitniej formułować argumenty:

1. Po pierwsze argumentem potwierdzającym tezę, że nasze życie to kratka, za którą trzeba dziękować, jest szansa otrzymana od Boga polegająca na robieniu dobrych uczynków i naprawianiu swoich błędów.

2. Dzięki temu, że jesteśmy w kratkę, można zmienić zdanie o kimś – oto kolejny argument.

3. Argumentem potwierdzającym tezę, że za życie w kratkę możemy dziękować, jest cały świat oraz to, że mamy szansę ciągle go odkrywać, codziennie patrzeć na niego innymi oczyma. Można używać także zwrotów: Jestem pewna, że…
Jestem przekonana, że…
Argumentów potwierdzających tezę jest dużo, ale za najważniejszy uważam…

Lektury

W wypracowaniu mogłeś przywołać postacie z lektur poznanych w szkole podstawowej, np.

  • Bohaterów utworu Marii Konopnickiej Nasza szkapa:
    Mimo choroby mamy i życia w nędzy dzieci potrafiły znajdować radość w swojej życiowej kratce i nie chciały zmarnować ani chwili.
  • Anię Shirley z cyklu powieści Lucy Maud Montgomery:
    Jakże poruszające wydaje się życie rudej i piegowatej sieroty Ani Shirley. Ona na pewno może dziękować za swoją kratkę – jej los nagle odmienia się dzięki opiece wspaniałych ludzi, których spotkała na swojej życiowej drodze.

Przydatne cytaty

W wypracowaniu można było także zacytować fragment Listu św. Pawła do Koryntian.
Dzięki temu, że jesteśmy w kratkę, możemy wybaczać błędy tym, których kochamy oraz sami sobie. Bo:
Miłość cierpliwa jest,
Łaskawa jest
– jak pisał św. Paweł w najpiękniejszym hymnie o miłości.

Możesz przywoływać cytaty z wiersza Podziękowanie Jana Twardowskiego, np.:
Dziękuję Ci że nie jest wszystko tylko białe albo czarne
tylko my chcemy być wciąż albo albo
i jesteśmy na złość stale w kratkę