Don Kichot – rycerz za wszelką cenę. Opisz swoją reakcję na postać Don Kichota.

Zastanów się, czy Don Kichot Cię śmieszy, czy czujesz raczej politowanie, sympatię, podziw, uznanie? A może Twoje nastawienie jest zupełnie inne? Rozwiń swoje uwagi.

Forma wypracowania
W temacie nie ma wyraźnie określonej formy Twojej pisemnej wypowiedzi. Masz opisać swoją reakcję na postać Don Kichota. Możesz uczynić to np. w formie: luźnych przemyśleń, rozprawki, opowiadania.

Jeśli wybierzesz luźne przemyślenia
Pamiętaj, by trzymać się tematu. Twoje przemyślenia, luźne refleksje na temat Don Kichota powinny zawierać odpowiedź na pytania zawarte w rozwinięciu polecenia. Pamiętaj o logicznej kompozycji wypowiedzi (wstęp, rozwinięcie, zakończenie).

Jeśli wybierzesz rozprawkę
Nie zapomnij o:

  • trójdzielnej kompozycji swojej wypowiedzi (teza we wstępie, przedstawienie argumentów i kontrargumentów w rozwinięciu, podsumowanie rozważań i potwierdzenie tezy w zakończeniu);
  • konkretnym postawieniu tezy (musisz zdecydować się, jaki jest Twój stosunek do postaci Don Kichota);
  • zebraniu konkretnych argumentów potwierdzających tezę (jeśli np. Don Kichot Cię śmieszy, napisz, co konkretnie wywołuje Twój śmiech).

Pamiętaj, że:

  • dobre opowiadanie powinno zawierać elementy statyczne i dynamiczne (bohaterowie, przedmioty ich otaczające, sceneria, zdarzenia, przygody, fakty, określony czas przestawiony, narrację);
  • to nie opis, streszczenie czy reportaż (masz przedstawić akcję, zdarzenia zmierzające do jakiegoś rozwiązania);
  • dobrze, gdy zaciekawisz czytelnika, urozmaicisz swoją wypowiedź (elementami dialogu, opisu, nieoczekiwaną puentą, elementami grozy lub humoru).

 

Twoja baza, czyli wiadomości z lekcji i po przeczytaniu fragmentów lektury

Co powinieneś wiedzieć o Don Kichocie?

  • Prawdziwe imię: Kiczano
  • Wiek: około 50 lat
  • Miejsce zamieszkania: uboga wioska
  • Majątek: maleńkie gospodarstwo
  • Status społeczny: niezamożny szlachcic
  • Rynsztunek: stara, zakurzona i zardzewiała zbroja w opłakanym stanie, stara tarcza i kopia
  • Służba: zaledwie dwie osoby, gospodyni i parobek
  • Zwierzęta: zamorzony koń i chudy, choć rasowy, pies
  • Wygląd: chuda, ale mocno zbudowana postać z bardzo pociągłą twarzą
  • Problemy: ze zdobyciem pieniędzy na utrzymanie gospodarstwa
  • Sposób na nudę: polowania, częściej czytanie opowieści o średniowiecznych rycerzach (Don Kichot czytał ich mnóstwo, uwielbiał je, sukcesywnie odsprzedawał swoją ziemię, by kupować nowe księgi, rezygnował ze snu, z jedzenia)
  • Sposób myślenia: nieracjonalny, niepraktyczny, wbrew zdrowemu rozsądkowi
  • Zdolności: do częstego pakowania się w tarapaty
  • Cechy charakteru: uczciwość, wierność ideałom, bezmyślność, brak instynktu samozachowawczego (pakował się w sytuacje, z których cudem uchodził z życiem), przesadna odwaga, skłonność do szalonych czynów (wierzył w historie, o których czytał, był święcie przekonany, że zdarzają się w jego życiu, chciał atakować każdego przeciwnika, który pojawił się na jego drodze)

 

Co może śmieszyć w postaci Don Kichota?

Wygląd
Karykatura rycerza: niewyspany, zaczytany w romansach rycerskich, niedożywiony, chudy, wysoki jak tyka, długie ręce i nogi, zgarbione plecy, sterczące wąsiki i bródka.

Uzbrojenie
Rozlatująca się, wygrzebana gdzieś z kąta zbroja, która jest zardzewiała, piszczy i wydaje dziwne dźwięki, gdy rycerz się porusza. Tekturowy szyszak z metalowymi sztabkami. Krusząca się ze starości tarcza i przesadnie długi patyk zakończony grotem, mający spełniać rolę kopii.

Koń
Zaniedbana, poraniona, chuda szkapa, niezdolna do długich podróży czy galopu.

Giermek
Bezmyślny, ale dobry. Oddany, wierny, często wyciągał swego pana z tarapatów. Prosty wieśniak, który myślał, że po służbie u Don Kichota będzie królem jednej z odległych wysp. Zupełnie nie pojmował celu wędrówki swego pana, ale nie zastanawiał się nad nim.

Dama serca
Don Kichot wymyślił sobie, że zakochał się w najpiękniejszej kobiecie świata. Nadał jej imię Dulcynei z Toboso, opowiadał giermkowi o jej wspaniałym pochodzeniu, przecudnej urodzie i inteligencji. A naprawdę była to osoba, której właściwie nie znał. Do urodziwych nie należała, prosta wieśniaczka z sąsiedztwa.

 

Przykładowe wypracowanie

Wstęp
Wprowadzenie. Piszemy, jaki problem będziemy rozważać.

Don Kichot to bez wątpienia śmieszna postać. Ale jaki rodzaj śmiechu wzbudza we mnie – kpiny, politowania, sympatii, a może podziwu?

Rozwinięcie
Króciutka charakterystyka bohatera.
Kilka przykładowych luźnych przemyśleń obrazujących Twoje nastawienie do postaci Don Kichota.

Bohater wyrusza w świat, by zdobyć bogactwo, sławę i miłość ukochanej. Nie udaje mu się to jednak. Co gorsza, totalnie się ośmiesza. W szczątkach starej zbroi, na wychudzonej szkapinie wygląda komicznie. Na dodatek nie walczy ze smokami, tylko z wiatrakami, to śmieszne, wręcz żałosne. Zachowuje się jak szaleniec, nie jak rycerz. Jednak jego postać nie skłania mnie do drwiny, czuję, że lubię Don Kichota. Dlaczego?

Uważam, że jest nieprzeciętny. Jest barwną postacią, ma fantastyczne marzenia, ciągle o coś mu chodzi. Rezygnuje ze wszystkiego, co posiada, i przenosi się w świat fantazji. Walczy ze złem, uważa, że ma do spełnienia wielką misję, jest potrzebny światu. Stara się, podejmuje ciągle nowe wyzwania i nawet kiedy nic mu nie wychodzi, nie czuje się nigdy przegrany. Jest zwycięzcą. Nie są w stanie go zniechęcić żadne przeciwności losu. Ma czyste sumienie, jest honorowy, uczciwy – a to broń skuteczniejsza niż ostra kopia. Wiernie, uparcie szuka swojej miłości, Dulcynei. Ma nadzieję, że gdzieś na niego czeka.

Zakończenie
Krótko podsumowujesz rozważania. Jasno określasz swoją reakcję na postać Don Kichota.

Don Kichot najbardziej na świecie pragnął być rycerzem. Miał cel, dobry cel, i dążył do niego wbrew własnej ułomności, ludziom i zdarzeniom. To zasługuje na podziw. Każdy z nas marzy, by żyć lepiej, szlachetniej, być pomocnym. Dlatego człowiek, który za wszelką cenę te pragnienia urzeczywistnia, nie jest śmieszny.

 

Przydatne pojęcia

BŁĘDNY RYCERZ
Średniowieczny rycerz wędrowny. Bronił słabszych, skrzywdzonych przez ludzi i los. Wędrował po świecie w poszukiwaniu niezwykłych przygód i wielkiej miłości.

DONKISZOTERIA
Marzycielstwo, postawa życiowa człowieka, który działa ze szlachetnych pobudek, ale jego zapał jest kompletnie nierozsądny. Dążenie do wzniosłych ideałów, uparte dążenie do prawdy. Nieumiejętność trzeźwego, logicznego myślenia, osądzenia sytuacji, ludzi, zdarzeń. Zazwyczaj określenie to ma negatywny charakter, oznacza bezmyślną, niepotrzebną walkę z wymyślonym przeciwnikiem.

IDEALISTA
Typowy Don Kichot – człowiek kierujący się w swoim postępowaniu wzniosłymi zasadami, ideałami, skłonny do poświęceń. Nie dba o prywatę, tylko o dobro ogólne. Często jest przyczyną kpin innych ludzi, którzy sądzą, że jego zamiary są nierealne.

UTOPISTA
Utopia to miejsce, które tak naprawdę nie istnieje. Kraina, gdzie wszyscy są szczęśliwi, zdrowi, zamożni, piękni, bezpieczni, prawdomówni, szczerzy. Człowiek, który marzy o takim ideale, jest przekonany, że tych wartości trzeba bronić to (jak Don Kichot) idealista.

GROTESKA
Dziwacznie, karykaturalnie, przesadnie opisane wydarzenie.
To np. scena, gdy Don Kichot przygotowuje swoją zbroję lub walczy z wiatrakami, które są w jego wyobraźni smokami.

WALCZYĆ Z WIATRAKAMI
Zmagać się z czymś bez szans na powodzenie, bez sensu. Walczyć z czymś, czego nie można pokonać (także z czymś wymyślonym). Z góry być skazanym na przegraną.

Zobacz:

Don Kichot z La Manchy – bohater literacki

Don Kichot z La Manczy Cervantesa