Omów krótko główne cechy wybranego gatunku filmowego.

a) Powiedzmy, że zdecydujesz się na western. Zacznij od samej nazwy.
Western to film przygodowy, którego akcja rozgrywa się na Zachodzie, w Stanach Zjednoczonych. „West” w języku angielskim znaczy „zachód”, stąd nazwa gatunku.

b) Teraz po kolei omów cechy tego gatunku filmowego, zaczynając od scenerii.
Akcja westernu rozgrywa się na Dzikim Zachodzie, zatem w scenerii dominują prerie, kaniony i Pustynia Monumentów. To rozległe przestrzenie, z rzadka zamieszkane przez osadników. Bohaterami są z reguły samotni kowboje lub szeryfowie z małych miasteczek, którzy muszą stawić czoło złym przeciwnikom (mogą to być inni kowboje). Czasami western opowiada o pierwszych kolonizatorach i żołnierzach, prawie zawsze pojawiają się w nim Indianie. Nie ma też westernu bez koni.

c) Wymień charakterystyczne rekwizyty, którymi posługują się bohaterowie.
Niemal każdy mieszkaniec Dzikiego Zachodu ma rewolwer lub strzelbę. Często na ekranie pojawiają się dyliżanse, wozy, którymi przemieszczają się osadnicy, a także listy gończe i odznaki szeryfa.

d) Możesz też podać typowe dla westernu sceny.
W westernie najczęściej dochodzi do pojedynku między dobrym a złym bohaterem. Typowe są dla niego także sceny pościgów, noclegów przy ognisku oraz bijatyk w saloonach. W wielu westernach pojawia się motyw napadu na pociąg lub bitwy z Indianami.

e) Teraz podkreśl schematyczność filmu.
Chociaż westerny różnią się czasem i miejscem akcji, zazwyczaj zbudowane są według schematu walki dobrego bohatera ze złym bohaterem. Zwycięża zawsze dobry.

f) Przykłady słynnych westernów.

  • Dyliżans (1939), reż. John Ford
  • W samo południe (1952), reż. Fred Zinneman
  • Siedmiu wspaniałych (1960), reż. John Strugles.