Wyjaśnij znaczenie wywodzących się z mitologii frazeologizmów:

Wyjaśnij znaczenie wywodzących się z mitologii frazeologizmów:

  • koń trojański,
  • kraina cieni,
  • męki Tantala,
  • spokój olimpijski,
  • wierna jak Penelopa,
  • puszka Pandory,
  • strzały Erosa,
  • róg obfitości,
  • tytaniczna praca,
  • stajnia Augiasza.

Koń trojański – pod koniec dziesiątego roku walk z Trojanami Grecy , pozorując rezygnację z oblężenia, opuścili podzamcze, pozostawiając „niespodziankę”: olbrzymiego, drewnianego konia. Trojanie potraktowali konia jako łup i wprowadzili go do miasta. W jego wnętrzu kryło się wojsko. Pod osłoną nocy rycerze wydostali się z konia, otworzyli bramy miasta i tym sposobem Ilion upadł. Koń trojański to dziś określenie sprytnego, strategicznego podstępu.

Kraina cieni świat zmarłych, niewidzialny, niedostępny dla żywych.

Męki Tantala – okrutna kara, która spadła na króla, który zaprosił bogów na ucztę i poczęstował ich potrawą z ciała własnego syna. O kimś, kto został ukarany karą ponad ludzką wytrzymałość, mówi się, że przeżywa męki Tantala.

Spokój olimpijski – w czasie olimpijskich igrzysk przerywano wszystkie wojny i walki. O kimś, kto jest bardzo spokojny, kogo trudno wyprowadzić z równowagi, mówimy, że zachowuje olimpijski spokój.

Wierna jak Penelopa – Penelopa, żona Odyseusza, czekała na jego powrót wiernie, nie tracąc nadziei, przez 20 lat. Jeśli ktoś potrafi dochować wierności na zawsze, wkładając w to sporo heroizmu, opierając się rozmaitym pokusom, możemy o nim powiedzieć, że jest wierny jak Penelopa.

Puszka Pandory – Pandora to pierwsza kobieta zesłana przez greckich bogów na ziemię. Wyposażyli ją w tajemniczą szkatułę, której zabronili otwierać. Ciekawska Pandora nie posłuchała zakazu. Namówiła męża, by otworzył puszkę. Były w niej ukryte wszystkie nieszczęścia i choroby, które natychmiast rozproszyły się po ziemi. Mówiąc, że ktoś otworzył puszkę Pandory, mamy na myśli osobę, która stałą się przyczyną zła, nieszcześcia.

Strzały Erosa – strzały Erosa miały magiczną moc: rozbudzały uczucie osoby, w którą trafiły. O osobach zakochany mówi się, że trafiły je strzały Erosa, dosięgnął go łuk Erosa.

Róg obfitości – róg mitycznej kozy Almatei, której mlekiem został wykarmiony Zeus. Dziś określamy tak np. przedsięwzięcie, które da nam spore zyski.

Tytaniczna praca – wyczerpująca, bardzo ciężka praca, porównywalna do tej, którą wykonywali mitologiczni tytani.

Stajnia Augiasza – oczyszczenie stajni niesprzątanej od 30 lat było jednym z dwunastu zadań Herkulesa. To określenie wielkiego nieporządku, z którym poradzić można sobie, tylko mając głowę na karku, kombinując.

 

Zobacz:

Frazeologia

Frazeologia – podstawowe informacje

Co to jest frazeologia?

PODYSKUTUJ: