Arkadia to mityczna kraina szczęścia i sielskiej prostoty. Antyczni poeci przedstawiali ją jako miejsce spokojne, bezpieczne, gdzie ludzie żyją w harmonii z przyrodą i całymi dniami układają pieśni. W Polsce też powstała Arkadia – znajdź o niej jakieś wiadomości.

Nazwę Arkadia Helena Radziwiłłowa nadała sentymentalnemu parkowi krajobrazowemu, który założyła niedaleko swojej rezydencji w Nieborowie w 1778 r.

Arkadia została tak zaprojektowana, żeby wszystko sprawiało wrażenie przyrody nietkniętej ludzką ręką. Ogród składał się z malowniczych skupisk drzew, rozległych pól i stawu.

Pośród drzew rozmieszczono budynki: jedne przypominały starożytne świątynie, inne od początku zostały zaprojektowane jako… ruiny (Łuk Grecki i Akwedukt). Liczne zakątki zachęcały zwiedzających do rozmyślań i marzeń. Nawet nazwy miejscy były niezwykle nastrojowe: Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany, Wyspa Uczuć, Jaskinia Sybilli. Przybytek Nieszczęścia i Melancholii. Osoby, które widziały Arkadię, opisywały ją jako „czarodziejskie dzieło wróżki”.

Przy planowaniu parku pracowali Henryk Ittar, Józef Sierakowski oraz Szynom Bogumił Zug (to on zaprojektował malowniczy Akwedukt, który w rzeczywistości był mostem łączącym brzegi małej rzeczki Łupi).

W XIX w. wiele obiektów w parku popadło w ruinę. Ówczesny właściciel Arkadii kazał je rozebrać, a cenne materiały, z których były zbudowane, sprzedał.