Omów krótko obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, zwracając uwagę na symboliczne szczegóły.

Pieśń Bogurodzica według Długosza została odśpiewana przez polskie rycerstwo przed bitwą pod Grunwaldem. Tak też przedstawia tę bitwę Henryk Sienkiewicz w Krzyżakach. Znany jest również obraz Jana Matejki przedstawiający sławne polskie zwycięstwo. Omów krótko obraz, zwracając uwagę na symboliczne szczegóły.

Grunwald
15 lipca 1410 r. wojska sprzymierzone Polski i Litwy odniosły zwycięstwo nad rycerstwem zakonu krzyżackiego. Jan Długosz pisał: „Gdy wytrąbiono hasło bojowe, wszystko wojsko królewskie zabrzmiało głośno pieśń ojczystą Bogarodzicę, a potem z podniesionymi kopiami pobiegło do bitwy (…). Tak straszny zaś za ich spotkaniem z wzajemnego uderzenia kopij, chrzęstu ścierających się zbroi o szczęku mieczów powstał huk i łomot, że go na kilka mil w okolicy słychać było. Mąż na męża napierał, kruszyły się z trzaskiem oręże, godziły w twarz wymierzone wzajem groty”.

Autor: Jan Matejko
Wielki malarz polski, drugiej połowy XIX wieku. Mieszkał i tworzył w Krakowie. Oprócz tematów historycznych malował też portrety. Był malarzem
– historiozofem, zawarł w obrazach swoją wizję historii ojczyzny i jej największych bohaterów.

Dane o obrazie:
Jest ogromny! Ma prawie 10 metrów długości, a ponad 4 szerokości! Wisi w Muzeum Narodowym w Warszawie. Matejko malował go w latach 1875 – 1878, pracował więc nad nim 3 lata!

Co na obrazie?
Zgiełk. Ogromna ilość rycerzy, niemal słychać chrzęst zbroi. To kulminacyjny punkt bitwy, pojawił się zwycięski książę Witold. Scena, jak na bitwę przystało, jest pełna dynamiki, wszystkie szczegóły obrazu ukazane są w ruchu. Malarz precyzyjnie odmalował wszelkie szczegóły: zbroje, sztandary, broń, twarze rycerzy.

Osoby w centrum:
Główny bohater: wielki książę litewski Witold Aleksander. Brat Władysława Jagiełły. Księcia uważa się za osobę, która odegrała decydującą rolę w bitwie. I tak go przedstawia malarz: w samym centrum sceny, w czerwonym stroju i czerwonej czapce książęcej, na spienionym koniu. Książę jest tu symbolem zwycięstwa.

Wielki przegrany:
Wielki Mistrz Urlich von Jungingen – rycerz w bieli, wyróżniony na obrazie. Jeszcze walczy, ale już wie, że klęska jest nieunikniona. Nad głową Mistrza widać miecz polskiego rycerza Zyndrama z Maszkowic. Ale Krzyżak zginie z rąk piechurów. Jeden z nich kieruje w stronę Jungingena charakterystyczną włócznię. To włócznia świętego Maurycego, replika tej, którą cesarz Otto III podarował Bolesławowi Chrobremu. Drugi piechur wygląda jak kat. Ma charakterystyczny czerwony kaptur, a w ręce topór. To symbol sprawiedliwej kary, jaka spotyka Wielkiego Mistrza.

Zobacz:

Nauczyć się czytać obraz. Opisz i zinterpretuj elementy obrazu Jana Matejki Stańczyk.