Śledzisz nowinki w modzie? Uwielbiasz bawić się kosmetykami? A może nawet projektujesz i szyjesz sobie ciuchy? Mamy kilka zawodów dla Ciebie!

Tester predyspozycji

Czy znajdziesz miejsce w świecie mody?

Odpowiedz sobie, czy…

  • masz zmysł estetyczny, wyobraźnię i odważne pomysły,
  • jesteś przebojowy i pewny siebie,
  • łatwo nawiązujesz kontakty,
  • nie boisz się ciężkiej pracy.

Zrezygnuj, jeśli…

  • nie lubisz rozpychać się łokciami,
  • jesteś nieśmiały,
  • wyglądasz jak większość ludzi na ulicy,
  • nie jesteś samodzielny.

 

Droga do zawodu

W tej pracy najważniejsze są predyspozycje. Jeżeli nie masz wyobraźni i brak Ci kreatywności, pomysłowości, raczej nie poradzisz sobie. Ważny jest także zmysł artystyczny. Dlatego będzie dobrze, jeśli zamiast zwykłego ogólniaka, wybierzesz liceum plastyczne. Możesz też po maturze rozpocząć naukę w szkole policealnej na kierunkach: projektowanie mody, wizaż czy charakteryzacja. Potem możesz pomyśleć także o studiach na ASP albo w szkole teatralnej czy filmowej.
Nie jest to jednak regułą. Równie dobrze radzą sobie osoby bez specjalistycznego wykształcenia. Bo tak naprawdę tych zawodów uczysz się przede wszystkim poprzez praktykę.

Co wybierzesz?

Zawód: modelka
Modelka to brzmi dumnie? Niekoniecznie. To bardzo ciężka praca, która wymaga specjalnych predyspozycji. Każdy, kto chce zostać modelem/ modelką, musi liczyć się z tym, że często trzeba biegać z castingu na casting. I nie zrażać się niepowodzeniami. Nie zawsze będą nam proponować pracę. Wprost przeciwnie, trzeba o nią zabiegać. W tym zawodzie to normalne. Najważniejsze to być silnym psychicznie. Tego nie można nauczyć się w szkole ani na żadnych kursach. Modelka to nie jest zawód na całe życie. To raczej krótki epizod. Należy pamiętać o tym, że bycie modelką może otworzyć nam drogę do dalszej kariery, np. filmowej czy dziennikarskiej.

Zawód: stylista
Świetny stylista musi znać podstawy socjologii i psychologii. Ważna jest także wyobraźnia, wewnętrzne poczucie estetyki. Bo dobra stylizacja to nie zabawa w gazetę i ubrania, ale przede wszystkim praca z człowiekiem. Trzeba umieć rozmawiać, przekonywać do własnej wizji. Trzeba być na tyle wiarygodnym, aby daną osobę ubierać, a nie przebierać. Dobrze by było, gdyby styliści w Polsce kończyli odpowiednie szkoły, kursy. Niestety, u nas jest to niemożliwe. Takich szkół po prostu nie ma.

Zawód: projektant mody
Często zaczyna się od szycia ubrań dla siebie, później projektowałam dla koleżanek. By zostać projektantem, trzeba przede wszystkim chcieć. Najważniejsze w tym zawodzie jest doświadczenie, które zdobywa się latami. Dość bardzo trudno jest przebić się na polskim rynku projektantom mody, dlatego samozaparcie, determinacja i upór w dążeniu do celu to najważniejsze cechy każdego projektanta.

Zawód: wizażysta
Wizażysta powinien przede wszystkim znać się na psychologii. Umieć słuchać innych, radzić, rozmawiać z ludźmi. Bez tego ani rusz. Nie można przecież narzucić komuś własnej wizji, własnego stylu, nie pytając go o nic i nie rozmawiając z nim. Od razu będzie można poznać, że w ten sposób wykreowana osoba jest sztuczna i źle się czuje w nowym wyglądzie.

Zawód: fryzjer
Zwykle wydaje się, że każdy, kto chce wykonywać ten zawód, musi iść do szkoły zawodowej. Nieprawda! Również dobrze możesz nauczyć się fryzjerstwa w szkole policealnej.

 

Zawody związane ze światem mody

Zawód: fotograf
Fotografia to sztuka i rzemiosło świadomego malowania światłem. Trzeba wiedzieć, co się fotografuje i po co. Zupełnie czym innym są: reportaż, praca studyjna nad martwą naturą, portret, krajobraz, reklama czy fotografia artystyczno-galeryjna. Fotografem może zostać każdy. Trzydzieści procent fotografów to ludzie po szkołach plastycznych, drugie trzydzieści – po ekonomicznych, pozostali – wszyscy inni. Niezbędny jest tylko zachwyt chwilą, kolorystyką, atmosferą, grą linii. Nie trzeba kończyć szkoły. Należy po pierwsze robić zdjęcia, po drugie robić zdjęcia i po trzecie robić zdjęcia.

Zawód: kosmetyczka
W tym zawodzie pracują najczęściej kobiety. Ale nie tylko. Coraz częściej na wykonywanie tego zawodu decydują się panowie.

Zawód: choreograf
Do jego obowiązków należy opracowywanie układu choreograficznego przy pokazie mody oraz przygotowywanie modelek. Choreograf dba też o odpowiednią oprawę muzyczną.

Zawód: trener fitness
Każda wielka gwiazda ma osobistego trenera, który nie tylko opracowuje dla niej odpowiedni program ćwiczeń, ale także właściwą dietę. Ponieważ w tych czasach piękne chcą być nie tylko aktorki i modelki, ale także zwykłe śmiertelniczki, pracy dla trenerów fitness nie powinno zabraknąć. To wielka szansa dla absolwentów AWF.

Miejsca pracy

To nie tylko agencje mody i zakłady piękności. Wizażyści i styliści są potrzebni w teatrach i na planach filmowych (przygotowują aktorów) oraz w mediach, szczególnie w telewizji (trzeba pudrować nosy wszystkim występującym przed kamerami) i czasopismach (przygotowują sesje z modą, ubierają i malują modeli do zdjęć). Również Victor ma swoją stylistkę. Jest nią pełna energii, pomysłowości i odwagi Kasia Wojtasiewicz, która czeka na Wasze zgłoszenia do sesji okładkowych i mody. Nie przegapcie swojej szansy, pokażcie się światu. Przyślijcie swoje zgłoszenie (napiszcie coś o sobie i dołączcie zdjęcia – najlepiej dwa: całej sylwetki i portretowe).