Nauka języka obcego może przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza gdy wybieramy nieodpowiednie metody. Każdy człowiek uczy się nieco inaczej i w różnym tempie przyswaja wiedzę. Lekcje w szkole nie zawsze są dobrze dopasowane do wszystkich uczniów. Bardzo często nauczycielom brakuje kreatywności, a rozwiązywanie zadań z podręcznika nie zawsze skutkuje. Jak więc uczyć się efektywnie? Poznaj sposoby skutecznej nauki, które angażują wszystkie zmysły i zapewniają świetne rezultaty!

1. Naśladowanie (z ang. shadowing)

Ta metoda jest stosowana przez Alexandra Arguelles’a, amerykańskiego poliglotę, która zna ponad 50 języków i polega na powtarzaniu kwestii aktora, mówcy bądź innej osoby wypowiadającej się w języku, którego chcemy się nauczyć. Jak wygląda to w praktyce? Możemy włączyć odcinek ulubionego serialu i powtarzać kwestie za każdym aktorem, próbując odwzorować także jego akcent i sposób wypowiedzi oddający emocje. Najlepiej po każdym zdaniu zatrzymać na chwilę film, aby mieć czas na dokładne odsłuchanie kwestii i jej powtórzenie. Osoby znające dany język na poziomie zaawansowanym mogą włączyć przemówienia polityczne lub kanały naukowe. Bardzo ważne jest, aby najpierw zapoznać się z materiałem bez powtarzania. Dzięki temu będziemy mieć mniej więcej pogląd o czym jest mowa. Dobrze jest stosować tę metodę kilkukrotnie w tym samym fragmencie. Co ciekawe, mogą ją stosować także osoby nie znające żadnych zwrotów językowych w języku obcym. Podstawowe z nich zrozumieją z kontekstu wypowiedzi.

2. Mapa myśli – mnemotechniki w praktyce

Mnemotechnika to sposób nauki wykorzystujący naszą pamięć i skojarzenia. Jedną z takich technik jest stworzenie tzw. mapy myśli. Na czym to polega? Kupujemy duży brystol i na środku umieszczamy myśl przewodnią naszej mapy (może to być słowo, dział czy zdanie w języku obcym). rysujemy od niej kolorowe strzałki z dodatkowymi hasłami, dodajemy symbole, oznaczenia i obrazki. Ta metoda jest bardzo pomocna w nauce nowych słówek. Najlepiej zobrazować to na podstawie wybranego działu. Wybierzmy dział: jedzenie. Na środku mapy myśli znajdzie się więc napis “jedzenie”, od którego kolejno narysujemy strzałki: warzywa, owoce, mięso, nabiał. Od tych kategorii poprowadzimy nowe strzałki prowadzące do określonych produktów spożywczych. Dobrze jest używać kolorów. Jeden kolor może np. oznaczać warzywa, inny owoce, itd. Nasz mózg znacznie łatwiej zapamiętuje takie mapy aniżeli listę zapisanych słówek.

3. Słuchanie podcastów

Osłuchanie się z językiem jest bardzo ważne i to nie tylko dla poznania poprawnej wymowy, ale i nowych słów. Każdy, kto chce poznać nowy język powinien się w nim zanurzyć, a więc odciąć się na chwilę od innych bodźców językowych. Na początku należy jednak wybierać prostsze tematy, które można łatwiej zrozumieć. Rzucanie się na głęboką wodę nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób szybko się zniechęcamy. W sieci bez problemu znajdziemy mnóstwo podcastów polecanych do nauki wybranego języka. Dużym plusem jak fakt, że możemy wybrać tematykę, która nas interesuje. W ten sposób polepszymy znajomość języka obcego i poszerzymy naszą wiedzę.

Nauka języka może być przyjemna, nie możemy jednak zupełnie odcinać się od akademickiego trybu nauki, dlatego konieczna będzie inwestycja w dobre podręczniki. Ćwiczenia gramatyki są bardzo ważna więc trzeba czasami nad nimi popracować. Najważniejsze są przy tym chęci i zapał do nauki.

Artykuł powstał we współpracy z księgarnią internetową PWN.