Fiszka to karteczka o wymiarach, które lubisz; kolorze, który wybierzesz; i treści, którą sam naniesiesz. Uczysz się z niej wtedy, kiedy masz więcej niż 30 sekund, ale niekoniecznie dużo więcej. Na pewno sto razy w życiu stosowałeś fiszki do nauki. Teraz rób to świadomie.

Na próbę

Pomyśl o czymś okropnym, czego teraz masz się nauczyć. Przygotuj papier i nożyczki. Weź kartkę (najlepszy jest kolorowy papier do ksero), wybierz kolor Twoim zdaniem pasujący do treści, z którymi masz się zmierzyć. Potnij kartkę formatu A4 na 16 części. Jedna strona to awers – napisz pojęcie (słowo, datę, nazwisko, termin, czyli to, czego chcesz się docelowo nauczyć). Na odwrotnej stronie fiszki (rewers) nanosisz definicję, tłumaczenie, objaśnienie. Ważne jest, żeby na jednej fiszce była tylko jedna rzecz do zapamiętania. Nie oszczędzaj papieru! Nie upychaj za dużo danych na fiszce.

Dlaczego tak dobrze działają?

1. Sprawdzają Twoją wiedzę na wyrywki, bez kontekstu. Musisz natychmiast podać odpowiedź bez zastanowienia – to powoduje, że uznasz, że umiesz coś, jeśli rzeczywiście umiesz. Często się zdarza w nauce tradycyjnej, że czytasz tekst i mówisz do siebie w myślach: „dobra, to umiem”. A tak na serio to tylko wiesz, o czym jest ten tekst, a nie umiesz szczegółów.

2. Oduczają Cię wodolejstwa i zmuszają do podania bardzo ścisłej (co do literki) odpowiedzi – po takiej nauce nie zrobisz czeskiego błędu ani literówki. Uczysz się skrupulatności.

3. Praca z nimi wzbudza emocje, a emocje zawsze sprzyjają zapamiętywaniu.

4. Nie zabierają dużo czasu, nie przypominają książki ani zeszytu i można się z nich uczyć bardzo dyskretnie.

5. Często wyrywkowe powtórki sprawiają, że nie tylko uczysz się tego samego do ośmiu razy szybciej, ale – co ważniejsze – zapamiętujesz na zawsze.

Fiszki są absolutnie najlepsze do nauki przedmiotu, którego nie cierpisz. Dają Ci okazję wykucia na blachę samej istoty rzeczy i nawet jeśli nienawidzisz tematu o pochodzeniu skał, to jeśli nauczysz się 20 terminów z tego tematu, to i tak cztery plus masz zawsze zapewnione.

Kiedy przygotowujesz referat, pracę, projekt – zrób sobie fiszki, żeby wiedzieć, czego nie wolno Ci przeoczyć.
Jeśli będziesz studentem medycyny, fiszki będziesz robić na pewno – do opanowania pamięciowego materiału w stylu anatomia po łacinie są jedyne!

Różne warianty ćwiczeń

1. Kładziesz przed sobą uprzednio przygotowane fiszki, wyciągasz losowo i błyskawicznie odpowiadasz. Jeśli chwilę się wahasz – uznajesz, że nie umiesz i wkładasz na dół stosiku. Uczysz się tak długo, aż wszystkie fiszki są na drugim stosiku.

2. Kolejno i w określonym przez siebie tempie czytasz tylko rewersy i szybko mówisz, co jest po drugiej stronie fiszki. Odwracasz i czytasz tylko awersy i znów zmiana. I wracasz do wariantu jeden – z odkładaniem na dwa stosiki.

3. Fiszki robisz sobie np. z historii po każdej lekcji. Stosik, który Ci się zbierze, spinasz spinaczem. Przed sprawdzianem bierzesz wszystkie fiszki, jakie do tej pory zrobiłeś, i sortujesz według tematu, którego dotyczyły.

4. Bierzesz do ręki swoje fiszki (nie za dużo, do 30 sztuk) i uczysz się jak w ćwiczeniu jeden. Potem odkładasz fiszki i przypominasz sobie, co na nich masz, jakie hasła. Bierzesz fiszki i sprawdzasz, o czym zapomniałeś. Uczysz się tak długo, aż z pamięci umiesz wymienić wszystkie hasła na wszystkich fiszkach.

Do czego są najlepsze?

  • Słówka
  • Konstrukcje
  • Całe zdania
  • Daty
  • Terminy
  • Definicje

Plusy nauki za pomocą fiszek

  • Sam przygotowujesz swoją pomoc naukową i już robiąc ją, bardzo dużo zapamiętujesz.
  • Dyskrecja – możesz uczyć się, stojąc w autobusie, a nie widać, że kujesz do sprawdzianu.
  • Zajmują bardzo mało miejsca, nie musisz dźwigać książek.
  • Łatwo sprawdzają, co rzeczywiście umiesz.

 

Karteczki pomogą w kuciu!
Uczysz się, wertujesz podręczniki. Próbujesz zaznaczyć odpowiednie fragmenty… W tym pomogą Ci kolorowe, samoprzyklepne karteczki!
Koncern 3M oferuje bardzo duży wybór samoprzylepnych karteczek (różne wymiary, kolory, kształty, nadruki, itp.). Dzięki opatentowanemu klejowi Post-it® można je wielokrotnie przyklejać i odklejać, nie niszcząc powierzchni. Unikalnym rodzajem karteczek samoprzylepnych są karteczki Post-it® Z-Notes, ułożone w bloczku w formie harmonijki. Dzięki czemu, po wyciągnięciu jednej karteczki z podajnika, druga wysuwa się automatycznie (system Post-it® Z-notes).
Bloczki harmonijkowe możesz kupić m.in. w sklepach z materiałami papierniczymi, w super- i hipermarketach.