Własna firma to marzenie wielu młodych ludzi. Czy rzeczywiście jest to takie trudne?
Marzeniem młodych ludzi jest nie tyle założenie firmy – wszak to tylko kilka biurokratycznych dokumentów – ile odniesienie przez nią sukcesu.

Czy założenie firmy powinno być pierwszym krokiem własnej drogi zawodowej czy też jednym z kolejnych?
Zaczynając karierę od założenia własnej firmy, niemalże niczym nie ryzykujemy. Nie mamy bogatego CV pozwalającego nam przebierać w ofertach na rynku pracy, nie mamy ciężko zdobytego stanowiska w stabilnej firmie, comiesięcznych stałych dochodów itp. Jednym słowem, jest nam dużo łatwiej podjąć taką decyzję.
Z kolei, zakładając swoją firmę po doświadczeniu pracy u kogoś, bogatsi jesteśmy o bagaż doświadczeń, błędów popełnianych przez nas i naszych kolegów, mamy kontakty na rynku, które mogą pomóc w zdobyciu pierwszych kontraktów.

Czy do prowadzenia własnej firmy możemy się w jakiś sposób przygotować?
Na pewno możemy spodziewać się ciężkiej pracy, potu i łez. W zamian za to dostaniemy satysfakcję z tego, co uda nam się zbudować, i jeśli będziemy mieć trochę szczęścia – również pieniądze. Ktoś, kto decyduje się na własną firmę, nie może być krótkodystansowcem, musi potrafić wyznaczać sobie długofalowe cele i konsekwentnie do nich dążyć. Przygotowanie to po prostu dogłębna analiza i przemyślenie sytuacji rynkowej i naszej strategii. Potem już nie ma czasu na myślenie, a jedynie na konsekwentne realizowanie wymyślonej strategii. Żadna analiza, oczywiście, nie uchroni nas przed podejmowaniem trudnych decyzji w przyszłości, przed sytuacjami kryzysowymi itp. ale na pewno pomoże ona wybrać odpowiedni kierunek, w którym będziemy prowadzić naszą firmę.

Prowadząc własną firmę sam ustalasz czas i zakres swoich obowiązków, sam ponosisz odpowiedzialność za powstałe zobowiązania firmy. To niezaprzeczalne zalety, ale także duże obciążenie.
Twoje obowiązki wynikają z tego, co sobie określiłeś na etapie budowania strategii, a więc dobór współpracowników, ich kontrolowanie, podział zadań pomiędzy nich i wszystko inne, co powinien robić menedżer. Największym obciążeniem jest odpowiedzialność za ludzi, których zatrudniasz – twój błąd może spowodować kryzys finansowy, a co za tym idzie na przykład konieczność redukcji zatrudnienia. To są te trudne decyzje.

Jakie cechy i umiejętności trzeba posiadać, aby prowadzić własną firmę?
Trzeba wiedzieć, czego się chce, być konsekwentnym w realizacji celów i nie dążyć do tego, aby wszystko robić samemu. Ważne jest, aby otaczać się kompetentnymi i odpowiedzialnymi współpracownikami.