1. Opuszczenie Troi
Odyseusz dowodził dwunastoma greckimi okrętami. Burza oddzieliła jego flotę od okrętów Agamemnona.

2. Miasto Ismaros w Tracji
Żołnierze Odyseusza napadli na bogate miasto i wymordowali jego mieszkańców. Ocalała jedynie rodzina kapłana Marona – wykupił ich od śmierci ofiarowaniem wina o niezwykłej mocy (wykorzysta je później Odys do pokonania cyklopa).

3. Kraina Lotofagów
To lud żywiący się kwiatami lotosu. Ktokolwiek zjadł kwiat lotosu, zapominał, kim był i na zawsze pragnął pozostać wśród Lotofagów. Odyseusz jako jedyny odmówił poczęstunku. Swoich towarzyszy musiał związać i siłą zaprowadzić na statki.

4. Wyspa cyklopów
Cyklop Polifem był pasterzem kóz, synem boga Posejdona. Odyseusz wyruszył wraz z dwunastoma towarzyszami do jaskini Polifema. Zostali tam uwięzieni, a okrutny Polifem każdego dnia zjadał dwóch spośród przyjaciół Odysa. Odys spił winem olbrzyma, a następnie wypalił mu jedyne oko. Wcześniej przedstawił mu się jako Nikt. Oślepiony Polifem chciał wzywać pomocy, ale na pytania innych cyklopów o to, kto go skrzywdził, odpowiadał: Nikt! Dzięki temu Odyseusz i jego towarzysze zdążyli uciec. Jaskinię opuścili ukryci pod brzuchami owiec, bo oślepiony Polifem starał się po omacku ­wyłapać wszystkich marynarzy. Nie przypuszczał jednak, że schowali się pod wybiegającymi owcami.

5. Wyspa Eola
Eol – bóg wiatrów – ofiarował Odysowi worek zawierający wszystkie przeciwne wiatry. Zabronił go otwierać przed dotarciem do Itaki. Kiedy Odyseusz zasnął, jego żeglarze zajrzeli do worka. Myśleli, że znajdują się tam skarby, które Odys pragnie ukryć przed towarzyszami. Wypuszczone złe wiatry znowu zagnały okręty do wyspy Eola. Rozgniewany bóg odmówił pomocy.

6. Kraj Lajstrygonów
Statki Odyseusza zostały zniszczone, a żeglarze pożarci przez okrutnych Lajstrygonów. Z całej drużyny pozostał tylko jeden statek.

7. Wyspa czarodziejki Kirke
Kirke zamieniła wszystkich żeglarzy w wieprze, jedynie Odys oparł się jej zaklęciu (pomógł mu bożek Hermes, ofiarowując ochronne ziele). Odys zmusił Kirke do odczarowania żeglarzy. Przez cały rok Kirke gościła u siebie drużynę Odysa. Uwaga! Odys zdradził Penelopę – romansował z Kirke. Z tego związku narodził się Telegonos.

8. Hades
Za radą Kirke Odys udał się do królestwa zmarłych, do wieszcza Tejrezjasza, który miał mu wskazać drogę do domu. Przy okazji wędrowiec spotkał bohaterów wielu mitów (Jokastę – matkę Edypa, Ledę, Alkmenę – matkę Herkulesa, Ariadnę) oraz dusze cierpiące w Tartarze (Syzyfa, Tantala). Matka Odysa (a raczej jej dusza) powiedziała mu o wierności Penelopy.

9. Syreny
Pół kobiety, pół ptaki (Tak, tak! To wcale nie były ryby!) wabiły swym śpiewem żeglarzy, a następnie pożerały ich. Odyseusz za radą Kirke pozalepiał uszy żeglarzy woskiem, a siebie kazał przywiązać do masztu.

10. Scylla i Charybda
Dwa potwory siedzące na obu brzegach cieśniny. Charybda połykała statki w całości, sześciogłowa Scylla pożerała sześciu podróżnych z każdego statku. Odyseusz wybrał drogę bliżej Scylli – uratował statek, ale stracił sześciu towarzyszy.

11. Byki Heliosa
Towarzysze Odysa upolowali i zjedli (mimo jego zakazu) kilka ukochanych, białych byków boga słońca Heliosa. Rozgniewany bóg namówił Zeusa do pomszczenia jego krzywdy. Zeus błyskawicą zatopił okręt Odysa. Z katastrofy ocalał jedynie Odys.

12. Wyspa bogini Kalipso
Odys został wyrzucony na brzeg wyspy. Nimfa Kalipso zakochała się w tym człowieku i absolutnie nie chciała go wypuścić ze swego królestwa. Po siedmiu latach na wyspie zjawił się boży posłaniec Hermes i nakazał Kalipso uwolnienie Odysa (był to nakaz Zeusa, ale na prośbę Ateny). Zakochana nimfa była nieszczęśliwa, jednak posłuszna rozkazom Zeusa pomogła Odysowi wybudować statek.

13. Kraina Feaków
Odys wypłynął, ale mściwy Posejdon rozbił jego statek. Ledwie żywy wędrowiec dotarł do krainy żeglarzy Feaków. Tu na dworze króla Alkinoosa opowiedział swoją historię (i stąd właśnie znamy wszystkie jego przygody). Żeglarze feaccy odwieźli go do Itaki.

14. Itaka
Atena zamieniła Odysa w starego żebraka. W chacie pasterza Eumajosa spotyka się z powracającym ze Sparty Telemachem. Następnego dnia odbywa się turniej łuczniczy – najlepszy zawodnik ma zostać mężem Penelopy. Wygrywa Odys (nadal pod postacią żebraka). Rozpoczyna się bitwa z zalotnikami (słusznie nazywana przez Homera rzezią). Nieufna Penelopa poddaje jeszcze próbie Odysa – każe sługom wynieść z komnaty łoże Odysa. Odys twierdzi, że to niemożliwe (łoże było przytwierdzone na stałe). Ale o tym wiedzieli jedynie Penelopa i jej mąż. Niektórzy mieszkańcy Itaki chcieli pomścić zabitych zalotników, ale bitwie zapobiegła Atena.

Zobacz:

 

Odyseusz bohater Odysei

Odyseusz – bohater literacki

Odyseusz – charakterystyka

Przedstaw najważniejsze przygody Odyseusza

Czego dotyczy Odyseja i kto jest jej głównym bohaterem?

Odyseja Homera

Odyseja – praca domowa

Odyseusz – charakterystyka