Tematyka opowiadań Marka Hłaski

Jest to świat straconych złudzeń i wiecznego zderzenia marzeń z rzeczywistością. Świat pesymistyczny, nic co dobre nie ma w nim szans przetrwania, żadna miłość nie może zakończyć się happy endem. Taki wydźwięk przyświeca każdemu kręgowi przestrzennemu, środowisku, tematowi.

A tematy są dla pisarza charakterystyczne:

  • Miasto. Miasto Hłaski poznajemy od kulis – poprzez mit lumpa, knajpy, speluny, margines społeczny.
  • Miłość i kobieta-demon. Prawdziwą miłość zniszczy otoczenie. Kobieta jest fałszywym demonem – nieziszczalnym złudzeniem mężczyzny. Symbol – śliczna dziewczyna o brudnej duszy.
  • Fałsz i kłamstwo – nie tylko w miłości, również w przyjaźni, w pracy, w wyobrażeniach o życiu, nade wszystko w propagandzie poltycznej.
  • Opis środowiska: robotników, kierowców, marginesu społecznego, prostytutek, rozmaitych wykolejeńców. Hłasko nie tylko umieszcza tu akcję – dokonuje również charakterystyki tych społeczności. Trzeba pamiętać, że nie są to tylko negatywne, czarne postacie, złe z gruntu i zło czyniące. Pisarz ukazuje raczej ich negatywne czyny jako wytwór otoczenia, ukształtowanie przez rzeczywistość.
  • Miłość, zdrada, piętno przeszłości – motywy, które ulegną nieco zmianie w okresie emigracyjnym, w powieściach staną się bardziej złożone, ale wciąż obecne w twórczości pisarza.
  • Walka dobra ze złem – jest osnową wszystkich prawie utworów. Zło zostało tu już wielokrotnie nazwane: fałsz, gwałt, zdrada, dobrem jest niewinność, złudzenia, marzenie o miłości.

Facebook aleklasa 2

Zobacz:

Opowiadania Marka Hłaski

Omów kwestie kompozycyjne opowiadań Marka Hłaski

Na czym polega nowatorstwo Marka Hłaski i skąd bierze się popularność jego prozy?

Zaprezentuj najciekawsze, Twoim zdaniem, opowiadania Marka Hłaski

Scharakteryzuj twórczość Marka Hłaski