Achilles

Achilles, jedyny syn bogini morskiej Tetydy i króla Ftyi Peleusa, miał ciało odporne na ciosy, bo matka zanurzyła go w świętej rzece Styks. Niestety trzymała dziecko za piętę i ta nie została zanurzona. Tak powstał jedyny słaby punkt Achillesa i tam właśnie trafił go strzałą z łuku Parys.

  • Młodzieniec był niezwykłej urody. Kiedy matka poznała jego przeznaczenie, ukryła go wśród córek Likomedesa – był nie do rozpoznania.
  • Wśród wojowników greckich wyróżniał się szczerozłotą zbroją wykutą przez Hefajstosa. Miał też tarczę – arcydzieło sztuki kowalskiej.
  • W stosunku do dowódcy Agamemnona nie krył pychy, zarozumialstwa i poczucia wyższości.

Podrażniona ambicja – porwanie Bryzeidy przez wodza Greków – potrafiła wyzwolić niepohamowany gniew i zawziętość. Traktował kochankę jak własność i nie mógł pogodzić się ze stratą. Kochał natomiast Patroklosa. Jego śmierć spowodowała chęć zemsty na Hektorze. Achilles zabił go, ale to nie wystarczyło. Zbezcześcił potem zwłoki Hektora, włócząc je przez dwanaście dni wokół grobu Patroklosa, pozostawił je tam i nie chciał oddać królowi Priamowi.

Na wspomnienie ojca Peleusa, śmiertelnego człowieka, rodzi się w tym pięknym barbarzyńcy prawdziwa tkliwość, miłość i tęsknota. Matka jest jedyną kobietą, której okazuje przywiązanie.

Zapamiętaj!
Achilles to typowy reprezentant starożytnych wojów – wspaniały, piękny, nieprawdopodobnie mężny, wierny przyjaciel, tkliwy syn. Jest symbolem młodości i siły, ale i barbarzyńcy – nieprzejednanego w okrucieństwie wobec wrogów, ulegającego gwałtownym wybuchom namiętności.

Achilles jako wzór rycerza starożytnego. Scharakteryzuj go.

Hektor

Wojownik, który staje do walki w obronie ojczyzny, choć wie, że zginie. Rycerz tamtej epoki jest mężny, posiada niezwykłe (czasem nadludzkie) zdolności posługiwania się bronią, jest piękny, honorowy i wysokiego rodu. Walczy o łupy, uczestniczy w ucztach i romansach. W walce dopuszcza podstęp. Nie jest zupełnie samodzielny, decydując o swoim życiu: w jego sprawy mieszają się bogowie i wszechwładne w antyku Fatum.

Zwróć szczególną uwagę na symbolikę postaci:

  • Hektor – uosobienie prawego rycerza.
  • Odyseusz – wojownik podstępu, pomysłu, nie siły.
  • Achilles – wzór wojownika starożytnego, heros, posiada ponadludzkie siły.

Facebook aleklasa 2

Zobacz:

Hektor – bohater literacki

Charakterystyka wybranego rycerza starożytnego (Hektor, Achilles, Odyseusz)

 

 

Iliada Homera

W czym poszukiwać wartości Iliady?

Epos

Hektor czy Achilles – który z dwóch helleńskich wojowników wzbudza Twój podziw, szacunek, sympatię?

Charakterystyka porównawcza Hektora i Achillesa – przykład pracy