Informatyka to obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków. Dwa lata temu na te studia aplikowało ponad 30 tys. młodych Polaków. Ty też zastanawiasz się nad wzięciem udziału w rekrutacji, ale obawiasz się, że skoro na uniwersytetach i politechnikach jest tylu przyszłych informatyków, to dla Ciebie zabraknie pracy po obronie? A może słyszałeś, że te studia nie należą do najciekawszych? Koniecznie przeczytaj nasz tekst! Przedstawiamy w nim 3 powody, dla których warto studiować informatykę.

Dużo specjalności

Wielokrotnie słyszałeś jak Twoi starsi koledzy i koleżanki narzekali, że na ich kierunkach studiów nie ma zbyt wielu specjalności i że tak naprawdę wybierają między „mniejszym złem”? Na informatyce nie musisz się tego obawiać. Ze względu na to, że jest to szeroka dziedzina, uczelnie oferują wiele specjalności. Co masz do wyboru? Zależy to w dużej mierze od uczelni, na którą się zdecydujesz, ale do najpopularniejszych należą: inżynieria aplikacji i systemów mobilnych, grafika komputerowa, inżynieria systemów informatycznych, inżynieria oprogramowania oraz sieci komputerowe i technologie przetwarzania danych. W nowoczesnych szkołach pojawiają się też specjalności związane z najprężniej rozwijającymi się sektorami w branży, np. informatyka w ZPSB oferuje coś dla fanów gier komputerowych – game design.

Ciągły rozwój branży IT

Branża IT ma jedną, ale ogromną zaletę – cały czas się rozwija. I to dlatego, masz do wyboru tyle specjalizacji. Gdzie znajdziesz pracę po dyplomie? Masz co najmniej kilka opcji. Na pewno możesz aplikować na stanowisko projektanta interfejsów, programisty Java i PHP, architekta testów, architekta aplikacji, projektanta stron WWW, menadżera ruchu w sieci, twórcy aplikacji mobilnych, grafika (np. projektanta systemów internetowych, twórcy wizualizacji, projektanta grafik na urządzenia przenośne i projektant GUI). Jeśli wybierzesz specjalność związaną z grami, będziesz mógł też próbować swoich sił jako projektant gier, modelarz i animator 3D oraz twórca efektów specjalnych.

Dobrze płatna praca

Jak przeczytałeś wyżej, możesz brać udział w rekrutacji na wiele stanowisk. Zastanawiasz się tylko, czy jest aż takie zapotrzebowanie na grafików i programistów? Tak. Podyktowane jest to powstaniem nowych mediów oraz gwałtownym rozwojem przedsiębiorstw i powszechną komputeryzacją. Najłatwiej jest w wielkich miastach – Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie oraz w Szczecinie i Katowicach, które uchodzą za „zagłębia branży IT”. Oczywiście, może się zdarzyć, że przez jakiś czas będziesz szukał odpowiedniej pracy, ale na pewno będzie Ci dużo łatwiej niż np. absolwentom studiów humanistycznych czy filologicznych. Będziesz też więcej zarabiać – początkowy programista może liczyć nawet na 3500-4000 zł pensji.