Nauka języka niemieckiego z aplikacją mobilną może być ciekawym doświadczeniem, stanowić urozmaicenie klasycznego modelu nauki, jak również skutecznym sposobem na przyswojenie wiedzy w szybkim tempie, bez poświęcania nauce zbyt wiele czasu. Na rynku aplikacji mobilnych dominują aplikacje do nauki języka angielskiego, jednakże i wielojęzycznych programów, mini kursów online na telefon nie brakuje. Wśród nich dostępne są również aplikacje do nauki niemieckiego. Wybierając aplikację dla siebie warto jest zwrócić uwagę na to, by była ona atrakcyjna i wygodna w użyciu. Czasem przyciąga naszą uwagę interfejs, czasem szata graficzna, a czasem forma nauki w postaci zręcznościowych pojedynków, quizów i zabaw słownych, czy to z komputerem, czy innymi użytkownikami aplikacji. Warto, by aplikacja miała także element motywacyjny i rywalizacji, panel powtórkowy, najlepiej z algorytmem analizującym nasze mocne i słabe strony w nauce niemieckiego.

 

1

6 aplikacji do nauki języka niemieckiego wg. Preply

Prócz tego wiele osób szuka aplikacji z pozytywną renomą, darmowych i dostępnych nie tylko na Androida, ale i iOS. Poniżej znajdziemy omówienie kilku subiektywnie wybranych aplikacji do nauki niemieckiego, które warto sprawdzić, by wybrać coś dla siebie. Nauka z aplikacjami mobilnymi pozwala uczyć się wszędzie, wykorzystując każdą wolną chwilę na naukę. Nie musimy siedzieć nad słownikiem i podręcznikiem, wystarczy dostęp do aplikacji, a nauka zyskuje atrakcyjną formę. Pamiętać jednak należy, że żadna aplikacja mobilna nie zastąpi nam kursu językowego, czy też procesu nauki, stanowi ona jedynie jego wsparcie. Samo posiadanie, zainstalowanie na smartfonie aplikacji także nam nie pomoże, musimy z niej regularnie korzystać. Optymalnym czasem jaki winniśmy spędzić na utrwalaniu wiedzy z aplikacją jest kwadrans codziennie. Dopiero wówczas możemy zaobserwować efekt i ocenić, czy aplikacja nam pomogła, czy też nie.

3

Jedną z ciekawych i polecanych aplikacji do nauki niemieckiego jest Guten Appetit. Jest ona przeznaczona dla osób, które uczą się niemieckiego na poziomie A1. Stworzona została przez Instytut Goethego. Opracowana przez zespół lektorów z Dżakarty. Jak sama nazwa aplikacji wskazuje zawiera ona słownictwo dotyczące Essen und Trinken. Niby niewiele, ale za to w bardzo ciekawej konwencji. W programie mamy do dyspozycji ćwiczenia słowne w typie multi choice polegającym na wybraniu słówka zobrazowanego graficznie. Połączenie słówka z obrazkiem wydaje się być banalne, ale wpływa na skuteczne stworzenie skojarzenia słowa z jego obrazem, dodatkowo umożliwiając poznanie poprawnej pisowni danego słowa. Poza dopasowywanką mamy możliwość odsłuchania nagrań w języku niemieckim, zadań polegających na czytaniu ze zrozumieniem jak i ćwiczeń wymagających określenia prawdy lub fałszu. Dodatkowo możemy ćwiczyć słownictwo poprzez uzupełniankę wyrazową. Guten Appetit to świetna aplikacja dla dzieci. Wesoła, kolorowa grafika zachęca maluchy do ćwiczenia jeżyka, może być idealnym przerywnikiem w zabawie, jak i propozycją na nudę w podróży samochodem, pociągiem itd.

Kolejną z godnych uwagi aplikacji do nauki niemieckiego jest Learn Germen with Bubble Bee. To kolejna propozycja dla początkujących, również dla dzieci. Aplikacja jest bardziej rozbudowana tematycznie niżeli Guten Appetit, chociaż to także aplikacja obejmująca podstawowy zakres słownictwa. Poza prezentacją słówek mamy do dyspozycji liczne ćwiczenia, które samodzielnie wybieramy. Do wyboru mamy Hangman’a, tworzenie dialogów o prostej i nieskomplikowanej fabule, jak również kompletowanie zdań, wypowiedzi z rozsypanki wyrazowej. Zadania te oswajają nas ze znaczeniem słówek, gramatyką i pisownią poprawiając znajomość niemieckiego w ogóle. Dodatkiem do aplikacji jest quiz językowy sprawdzający nasze umiejętności po wykonaniu proponowanych nam w aplikacji zadań edukacyjnych.

Poznaj autora tekstu, portal https://preply.com/pl/szczecin/korepetycje-z-niemieckiego

2

Nauka niemieckiego to często katorga jeśli dotrzemy do zagadnień z liczebnikami związanymi.

Ciężko jest się przestawić z prostego nazewnictwa liczebników w języku angielskim na niemiecki. Pomóc nam w tym może interesująca aplikacja Learn Numbers fast. Obsługa aplikacji wymaga znajomości angielskiego, bowiem jest ona stworzona przez anglojęzyczny zespół programistów. Zadania obejmują wiedzę dotyczącą liczebników w języku niemieckim. Poza nauką pisowni możemy ćwiczyć wymowę poprzez odsłuchiwanie nagrań i ich powtarzanie. Pośród zadań są też ćwiczenia na rozumienie ze słuchu, kiedy to po odsłuchaniu wypowiedzi musimy odpowiedzieć na pytanie wybierając liczebnik z listy. Moduł fiszek umożliwia uczniom realizowanie powtórki materiału i weryfikacje swoich postępów w nauce.

Ciekawą propozycją dla uczących się języka niemieckiego jest Der, Die, Das. Nie jeden uczeń ma problem z rodzajnikami w języku niemieckim. Lektorzy podkreślają wartość nauki słówek od samego początku z towarzyszącymi im rodzajnikami. Aplikacja Der, die, das pomaga w nauce rodzajników, zawiera opisane reguły używania rodzajników, niestety w języku angielskim. Poza teorią aplikacja udostępnia szereg ćwiczeń praktycznych, które zachęcają nas atrakcyjną oprawą graficzną. Aplikacja dysponuje wyszukiwarką rzeczowników w formie mini słowniczka. Bazę aplikacji stanowi aż 17 tysięcy rzeczowników. Możliwość tworzenia listy ulubionych słówek pozwala na łatwy dostęp do słówek, które wymagają utrwalenia, które zawsze chcemy mieć pod ręką. Indywidualna lista powtórkowa to świetne rozwiązanie. Urozmaiceniem nauki niemieckiego z aplikacją jest gra słowna, w której musimy podać odpowiedni rodzajnik do danego rzeczownika. Występuje ona na dwóch poziomach zaawansowania, w wersji dla bardziej zaawansowanych musimy zgadnąć rodzajnik, a wersji prostszej otrzymujemy dwie odpowiedzi do wyboru.

Gigantem światowym oferującym naukę niemieckiego jest aplikacja Babbel. Zaletą aplikacji jest jej bezpłatny charakter. To pewna w swej jakości aplikacja, nie zawierająca błędów, co jest też ważne przy nauce na bazie aplikacji. Stanowi zorganizowany kurs językowy. By z niej skorzystać musimy przejść test pozycjonujący, na podstawie którego, a raczej jego wyników będą nam proponowane ćwiczenia językowe. W aplikacji zgromadzona została baza trzech tysięcy słówek opatrzonych grafiką, wymową jak również przykładami ich zastosowania w codziennej konwersacji, komunikacji. Aplikacja ma wiele zalet, jak chociażby możliwość otwarcia w dowolnej przeglądarce i kontynuowania nauki, korzystając z danych konta Babbel zapisywanych na serwerze zewnętrznym. Zasoby Babbel są wciąż poszerzane i udoskonalane.

Poznaj https://play.google.com/store/apps/babbel.mobile.android.pl

Language dictionaries

German Flahcards to kolejna z aplikacji, na którą warto jest zwrócić uwagę

Stanowi odpowiednik typowych fiszek, dzięki którym możemy poszerzać słownictwo z dziedziny języka niemieckiego. Nieskomplikowana obsługa pozwala wygodnie korzystać z jej zasobów w telefonie. Dzięki możliwości importowania zestawów słówek z Quizlet zyskuje na atrakcyjności. Proponuje nam bogaty zestaw ćwiczeń począwszy od zadań na dopasowywanie znaczeń, przez literowanie, aż po quizy. Wybierając zakres tematyczny możemy z aplikacją opanować wybrane słownictwo kompleksowo poświęcając czas na naukę pisowni, wymowy i znaczenia, jak i gramatycznego zastosowania. Blisko cztery tysiące słówek zostało zgrupowane w kategorie takie jak kalendarz, hobby, jedzenie, czy podróże, zawody, człowiek. Prócz dostępnych kategorii możemy także utworzyć własne listy słówek z możliwością ich utrwalania w ćwiczeniach praktycznych.Wyżej wymienione aplikacje mobilne to zaledwie wycinek możliwości dostępnych na rynku, sam zdecyduj, która aplikacja będzie idealna dla Ciebie.