Nauka języków nie jest łatwa. Zwykle potrzeba wiele czasu i samozaparcia, by biegle posługiwać się językiem obcym. Dzisiejsze czasy oferują szeroki wybór metod nauki. Jedne są bardziej, drugie mniej skuteczne, jednak efekt końcowy zawsze zależy od naszego podejścia.

Wiele ciekawych możliwości daje internet, gdzie znaleźć można różnego rodzaju kursy, aplikacje i inne ułatwiające naukę języków rzeczy, dzięki którym może stać się ona przyjemnością i dobrą zabawą.

Niezależnie, czy naukę języka angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego czy każdego innego zaczynamy przez względu na wymagania w szkole lub pracy, czy robimy to dla siebie, należy przyłożyć wszelkich starań, by była ona jak najbardziej skuteczna i możliwie jak najmniej “bolesna”. Z pomocą mogą przyjść… fiszki!

Czym są fiszki?

Teoretycznie fiszki to kartki w kartotekach, zawierające informacje i notatki związane z określonym hasłem. Ale pomoc w katalogowaniu to nie jedyna funkcja tych niepozornych karteczek. Fiszki idealnie sprawdzają się jako pomoc naukowa, służąca do samodzielnej nauki. Uważa się, że małe karteczki są najskuteczniejszym narzędziem do zapamiętywania przeróżnych informacji. Naukę fiszkami nazywa się “metodą Leitnera”, bo to właśnie ten niemiecki specjalista w dziedzinie systematyki psychodydaktycznej opisał tą niezwykle skuteczną metodę szybkiego i trwałego zapamiętywania.

Fiszki to małe, prostokątne karteczki, zawierające na jednej stronie słowo lub rysunek, na drugiej zaś odpowiedź. W zależności od tego, czego uczymy się z fiszek, na jednej stronie może być zapisane państwo, na drugiej jego stolica lub w przypadku języków słowo i jego tłumaczenie. Nauka fiszkami polega na prostym schemacie pytanie – odpowiedź, dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej zapamiętać dany materiał, osiągając satysfakcjonujący poziom.

Rodzaje fiszek

Fiszki papierowe

Obecnie fiszki do angielskiego i nauki innych języków można z łatwością nabyć w księgarniach. Są to gotowe, poręczne materiały, odnoszące się do danego zagadnienia. Takie fiszki sprawdzają się, kiedy chcemy przypomnieć sobie język po przerwie w nauce, czy podczas szybkiej nauki podstawowych zwrotów, na przykład przed wyjazdem zagranicznym. Możemy wybrać fiszki zawierające słownictwo i zwroty specjalistyczne np. medyczne, prawnicze, techniczne, czy w różnym stopniu zaawansowania.

Jeśli uczymy się nowego języka na zajęciach, czy z danego podręcznika to wówczas trudno znaleźć odpowiednio dopasowane fiszki. Idealnym rozwiązaniem staje się wtedy zrobienie pomocy własnoręcznie. Fiszki wykonane samodzielnie, będą najbardziej skuteczne podczas nauki, bo jeszcze szybciej zapamiętamy zapisywane na nich rzeczy. Podczas tworzenia własnych fiszek nic nas nie ogranicza. Robimy takie fiszki jakie nam się podobają, dostosowane idealnie do aktualnie przerabianych zagadnień. Dodatkową zaletą jest możliwość zapamiętywania przy pomocy skojarzeń.

Fiszki elektroniczne

Inną opcją są fiszki multimedialne. Takie pomoce możemy tworzyć sami za pomocą popularnych narzędzi jak Word, czy Excel lub skorzystać z gotowych programów i aplikacji, dostępnych zarówno na komputery, jak i smartfony czy tablety, a ich ogromną zaletą jest synchronizacja z indywidualnym kontem, co pozwala na używanie ich na wszystkich powyższych urządzeniach. Takie fiszki są dużo bardziej rozbudowane od swoich papierowych odpowiedników. Za ich pomocą w przypadku nauki języków możemy nie tylko zapamiętywać większy zasób słów i zwrotów, ale nawet konstrukcje gramatyczne, co pozwala na naukę budowania całych zdań. Dzięki funkcji przykładów wymowy, możemy usłyszeć jak prawidłowo wymówić słowo czy zwrot w danym języku.

Fiszki multimedialne oferują spersonalizowany plan nauki w oparciu o informacje początkowe. Przydatna opcją są również statystki postępów, dzięki którym dokładnie widzimy czego już się nauczyliśmy. Korzystając z multimedialnych wersji fiszek możemy uczyć się poprawnej pisowni, a także urozmaicać sobie naukę języków poprzez dostępne gry i quizy, oczywiście uczące języka i utrwalające nabyty już materiał.

Jak się uczyć się z fiszek?

W zależności czy uczymy się nowych słówek, zwrotów czy gramatyki za pomocą fiszek papierowych tworzonych samodzielnie, tymi z księgarni czy elektronicznymi, można zastosować różne, bądź podobne metody. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Skuteczne jest zastosowanie podczas tworzenia fiszek różnych kolorów. Sprawdzi się to zarówno podczas własnoręcznej produkcji fiszek papierowych, jak i ich elektronicznych odpowiedników. Przykładowo do rzeczowników rodzaju męskiego można użyć czarnej kredki lub czarnego koloru czcionki, a do rodzaju żeńskiego – różowego, zielonego do nazw roślin i zwierząt, niebieskiego do przyrządów domowych itd. Dla większości osób już sam etap tworzenia pozwala na skuteczne zapamiętywanie poszczególnych zagadnień.

Nieodzownym atrybutem uczenia się z pomocą fiszek jest pudełko z przegródkami. Ułatwia ono planowanie powtórek materiału tak, by wracać do materiału, który tego wymaga i nie tracić czasu na już przyswojony. Jak ono działa? Bardzo prosto! Do pierwszej przegródki trafiają nowe fiszki. Każda zapamiętana wędruje dalej, do kolejnej przegródki. Po zapełnieniu każdej kolejnej przegródki sprawdzamy, czy pamiętamy materiał z dostępnych w niej fiszek. Jeśli nie, fiszka wraca na koniec pierwszej przegródki. Dzięki pudełku widzimy ilość fiszek w danej przegródce i wiemy ile materiału udało nam się skutecznie przyswoić.

Systematyczna nauka języka nawet w krótszym wymiarze czasowym jest skuteczniejsza od poświęcenia kilku godzin na naukę w dużych odstępach czasu. Fiszki są bardzo przystępną formą nauki języka i poświęcenie im nawet kilkunastu minut codzienne daje niesamowite rezultaty.

Podsumowanie

Ucząc się języka, możesz wybrać kilka rodzajów fiszek. To od Ciebie zależy, które które najlepiej pomogą Ci opanować język. Jednym bardziej przypadną do gustu fiszki multimedialne, innym samodzielnie tworzone papierowe, jeszcze inni chętnie skorzystają z gotowych, zakupionych w księgarni. Warto spróbować każdej opcji, by mieć realne porównanie możliwości i przede wszystkim skuteczności każdej z nich. Obojętnie który rodzaj ostatecznie wybierzemy, każdy bazował będzie na zasadzie testu, dzięki czemu utrzymywać będziemy wysoki stopień koncentracji, a co za tym idzie, lepiej zapamiętamy.