Czy znajdę zatrudnienie po szkole średniej? To pytanie zadaje sobie wielu absolwentów, którzy po ukończeniu edukacji chcieliby rozpocząć pracę. Chociaż pierwsze kroki na zawodowej ścieżce mogą okazać się trudne, to przy odrobinie wysiłku znalezienie dobrej pracy jest jak najbardziej możliwe. Jacy pracodawcy mogą być zainteresowani kandydatami z wykształceniem ogólnym?

Branża produkcyjna

Jedną z wielu opcji dla absolwentów liceów czy techników są firmy zajmujące się produkcją i wytwarzaniem konkretnych dóbr (chociażby takie przedsiębiorstwa jak http://bridgestone-stargard.pl/kariera). Pierwsza praca w tego typu miejscach ma wiele zalet. Zaliczyć do nich można na pewno stabilne zatrudnienie, dzięki któremu młoda i niedoświadczona osoba może nabrać cennego doświadczenia, a także niekolidująca z innymi zobowiązaniami praca zmianowa, umożliwiająca dobrą organizację dnia. Kolejnym atutem pracy w firmach produkcyjnych jest zazwyczaj jasno zdefiniowana ścieżka kariery, a co za tym idzie – realne stają się zarówno możliwość dosyć szybkiego awansu, jak i wzięcia udziału w dodatkowych szkoleniach, zwiększających kompetencje i podwyższających atrakcyjność na rynku pracy.

Sektor gastronomiczny

Osoby mające za sobą etap edukacji ponadgimnazjalnej, z powodzeniem mogą szukać pracy w mniejszych lub większych lokalach gastronomicznych. W tej branży, oprócz umiejętności, takich jak wysoka kultura osobista, doskonała organizacja czasu i umiejętność pracy w zespole, liczy się również zaangażowanie. Absolwenci szkół średnich mogą próbować swoich sił m.in. w takich zawodach jak kucharz czy kelner. W przypadku tego pierwszego doświadczenie nie zawsze decyduje o pierwszeństwie – najważniejsze są umiejętności i zamiłowanie do gotowania. Na stanowisku kelnera mile widziane są natomiast osoby, które wyróżniają się wysoką kulturą osobistą i nienaganną aparycją.

Praca w handlu

Handel to ważna gałąź gospodarki – każdego roku przybywa nowych miejsc, w których konsumenci mogą nabywać rozmaite dobra. W tej branży bardzo mile widziani są absolwenci szkół średnich – cechuje ich zazwyczaj ważna w tym sektorze otwartość i chęć zdobywania wiedzy. Maturzyści mogą szukać zatrudnienia w centrach handlowych i podejmować pracę jako sprzedawcy zarówno w sklepach odzieżowych, jak i na wyspach handlowych. Co więcej, na najlepszych (po ok. 2-3 latach) czeka zazwyczaj awans i zmiana stanowiska. W drodze na wyższą pozycję zawodową należy jednak sprawdzić się m.in. jako starszy sprzedawca i zastępca kierownika. Warto też podkreślić, że dodatkowym atutem będzie znajomość języków obcych (szczególnie angielskiego), która przydaje się nie tylko na początku kariery zawodowej, ale również na jej wyższych szczeblach, kiedy do obowiązków dochodzi także utrzymywanie kontaktów z przedstawicielami zagranicznych oddziałów czy przedsiębiorstw.

Branża konsultingowa

Świetną alternatywą dla absolwentów liceów będzie także praca w call center. Doradcy klienta w miejscach tego typu mają wiele możliwości na dosyć szybki awans, dzięki czemu zyskują szansę na rozwój zawodowy i zwiększenie swoich kompetencji. Należy jednak pamiętać, że osoby zasilające sektor konsultingowy muszą odznaczać się m.in. rozwiniętymi kompetencjami miękkimi, które są niezwykle istotne w nawiązywaniu kontaktu z klientami. Do najczęstszych obowiązków telefonicznych konsultantów należą: obsługa infolinii, udzielanie zainteresowanym oferowanymi usługami klientom odpowiedzi i wyjaśnień, sprzedaż konkretnych dóbr i towarów czy prezentowanie i promocja firmy. Kandydaci zainteresowani pracą w call center powinni natomiast pamiętać, że nie jest to łatwa praca, a odporność na stres będzie tutaj jedną z kluczowych cech.