Marzysz o tym, aby zostać pilotem? Dzięki specjalistycznym szkoleniom spełnienie tego marzenia może być jeszcze łatwiejsze!
.

Pilotowanie samolotu zawsze było na szczycie Twoje listy marzeń? Teraz jego realizacja wcale nie musi być skomplikowana – wystarczy tylko odpowiedni kurs na pilota, który zapewnia kompleksowe przygotowanie w tym właśnie zakresie.

Jak dokładnie przebiega kurs na pilota? Kto może wziąć udział w kursach pilotażu? Jak zacząć swoją przygodę z pilotowaniem samolotu? Z jakimi kosztami trzeba się wówczas liczyć?

 

Jak wygląda kurs na pilota?

Osoby, które chcą nauczyć się pilotowania samolotu, najczęściej decydują się na kursy umożliwiające uzyskanie licencji turystycznej PPL. Dostępne są także szkolenia pozwalające na zdobycie licencji pilota zawodowego CPL.

Kursy na pilota tego rodzaju to kompleksowe przygotowanie do podjęcia samodzielnych lotów. Składają się z części teoretycznej, a także ze szkolenia praktycznego.

Szkolenie teoretyczne uczy podstaw związanych z pilotowaniem samolotu. Praktyka to lot pod okiem instruktora, podczas którego uczestnik może zdobyć niezbędne umiejętności potrzebne do samodzielnego pilotażu.

Każdy z przedmiotów kończy się egzaminem wewnętrznym. Na koniec zdawany jest również egzamin zewnętrzny odbywający się w ULC – Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Czas trwania szkolenia w celu uzyskania licencji pilota turystycznego to 100 h zajęć teoretycznych oraz 45 h zajęć praktycznych. Zajęcia mogą odbywać się grupowo albo też indywidualnie w terminach uzgodnionych z klientem.

Kursy na pilota najczęściej prowadzone są na:

  • śmigłowcach Robinson R44
  • śmigłowcach ultralekkich Dynali H3
  • samolotach Cessna 177 RG, Piper PA44, Diamond DA-20

Statki powietrzne, na których prowadzone są kursy na pilota, zależne są od wybranego ośrodka szkoleniowego.

Kurs na pilota – dla każdego?

Aby zostać pilotem, trzeba spełnić odpowiednie wymogi. Dotyczą one między innymi stanu zdrowia, ponieważ do zapisania się na kurs na pilota konieczne jest przedłożenie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

Badanie lekarskie przed kursem na pilota pozwala na ocenę, czy kandydat będzie nadawał się do samodzielnego pilotowania statku.

Co ważne, wada wzroku wcale nie musi dyskwalifikować kandydata. Wówczas lekarz może zalecić zakupienie drugiej pary okularów, która powinna znajdować się na pokładzie statku. W przypadku daltonizmu ograniczenie może dotyczyć lotu tylko w ciągu dnia.

Zapisz się na lot zapoznawczy!

Doskonałym wstępem do nauki pilotażu może być zapisanie się na lot zapoznawczy. To rodzaj lotu odbywającego się z instruktorem, potrafi zaprezentować, jak wygląda samodzielne pilotowanie statku powietrznego.

W trakcie lotu można zobaczyć, jak wygląda start, podstawowe manewry, wykonywanie zakrętów, zmiana wysokości lotu, lądowanie. Instruktor prowadzący statek cały czas omawia, z jakich urządzeń korzysta, jakie czynności wykonuje, co pozwala na bliższe zaznajomienie się z obowiązkami pilota.

Całkowity czas trwania lotu zapoznawczego wynosi około 1 godziny.

Ile trzeba zapłacić za kurs na samolot?

Ceny szkoleń lotniczych zależne są od wybranego statku powietrznego, a także od rodzaju wybranego szkolenia – turystyczne, zawodowe.

Szkolenie teoretyczne to wydatek około 3 000 – 4 000 złotych. Stawki za ćwiczenia praktyczne wynoszą najczęściej od około 800 do 2 000 złotych za jedną godzinę szkolenia.

Za kompletny kurs na pilota śmigłowca ultralekkiego składający się z teorii oraz z praktyki trzeba będzie zapłacić około 35 000 złotych.

Artykuł powstał we współpracy ze szkołą lotniczą Salt Aviation.