Szklanka jest do połowy pełna lub do połowy pusta w zależności od tego, czy patrzy na nią optymista, czy pesymista. Pozytywnego myślenia można się nauczyć. Stosowanie 8 kroków pozwoli Ci wznieść się ponad przeciwności losu.

 • Krok 1
  Podziwiaj sam siebie.
  Doceniaj swoje uzdolnienia i talenty – dzięki temu będziesz mógł je w pełni wykorzystać. Wypisz na kartce wszystkie swoje zdolności intelektualne i możliwości psychofizyczne. Mając tę wiedzę, łatwiej Ci będzie określać swoje pozytywne życiowe cele i pokonywać trudności.
 • Krok 2
  Bądź optymistą.
  Docenianie własnych osiągnięć jest integralną częścią kształtowania pewności siebie. Swoje szanse na sukces zwiększasz, myśląc i mówiąc o sobie pozytywnie.Myśl: „Odniosłem sukces przedtem, odniosę i teraz” jest dobrym oparciem w działaniu.
 • Krok 3
  Utwierdzaj w sobie wolę odniesienia sukcesu.
  Miej przed oczami swoją życiową misję. Sprecyzuj, kim chcesz być i co chcesz robić za 5, 10 i 50 lat. Wystrzegaj się słów: chciałbym, spróbuję. Używaj słowa MUSZĘ!
 • Krok 4
  Uporczywie dąż do celu.
  Określ korzyści jakie uzyskasz, jeśli będziesz realizował swoją życiową misję.
  Zapisz swoje odpowiedzi, a obok nich sporządź listę zadań do zrobienia. Aktualizuj ją co miesiąc, co tydzień, a jeśli trzeba każdego dnia. Pozwoli Ci to skoncentrować umysł na tym, co masz osiągnąć.
  Chwal się swoimi celami – zwiększasz w ten sposób motywację.
  Dostrzegaj swój najmniejszy triumf. Nagradzaj siebie.
 • Krok 5
  Przezwyciężaj zniechęcenie.
  To normalne, że czasami Ci się nie chce. Potraktuj zniechęcenie jak przystanek, a nie jak studnię. Pokonaj te emocje poprzez słuchanie ulubionej muzyki i relaks. Równocześnie uzasadniaj przed samym sobą jak ważne jest podążanie drogą prowadzącą do spełnienia Twojej misji.
 • Krok 6
  Dbaj o dusze i ciało.
  Dostarczaj organizmowi wystarczającej energii, aby Twoja dusza nie „omdlała”. Przestrzegaj zasad zdrowego odżywiania, gimnastykuj się i wypoczywaj. Troszcz się o siebie.
 • Krok 7
  Chodź spać jako triumfator.
  Przed snem policz swoje sukcesy, zarówno małe jak i duże. Następnie przypomnij sobie cele życiowe, cele długoterminowe, cele krótkoterminowe oraz te na następny tydzień i dzień. Właśnie w takiej kolejności. Podczas snu nasze myśli penetrują i przenikają obszar podświadomości. Czasami odpowiedzi przychodzą we śnie, czasami zaraz po przebudzeniu znajdziesz rozwiązanie dla wielu dylematów oraz nabierzesz odwagi do tego, aby być pełen optymizmu.
 • Krok 8
  Otaczaj się optymistami.
  Wydawać by się mogło, że to już wystarczy, aby zostać osobą pozytywnie myślącą. Musisz być jednak realistą i zdać sobie sprawę w sposób pozytywny, że nie wszystko jest łatwe, a ty sam jesteś niedoskonały. Ucz się jednak nie na swoich błędach, lecz na błędach innych. Otaczaj się optymistami i patrz jak radzą sobie z życiem.