Każdego roku tysiące młodych ludzi w naszym kraju, którzy mają właśnie za sobą swój pierwszy poważny egzamin (maturę) decyduje się kontynuować edukację na studiach wyższych. Wybór uczelni, na której będą studiować to nie jedyny problem, który muszą rozwiązać. Przyszli studenci muszą też podjąć decyzję, w jaki trybie chcą studiować.

Studia w trybie dziennym czy zaocznym?

To jedna z decyzji, które muszą podjąć młodzi ludzie, którzy zamierzają dalej się kształcić. Obie te opcje mają swoje wady i zalety. Studia dzienne na państwowych uczelniach wyższych nie są płatne. Za te w trybie zaocznym trzeba niestety zapłacić. Ale spora grupa maturzystów wybiera właśnie studia zaoczne, które łączą z pracą zawodową. Na współczesnym rynku pracy bardzo ważna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale także doświadczenie. Łącząc studia w trybie zaocznym z pracą zawodową młodzi ludzie stoją przed ogromną szansą zdobycia takiego doświadczenia. Łączenie pracy ze studiami daje im także większą niezależność finansową, zwłaszcza, jeśli pochodzą z niezamożnych rodzin i studia dzienne byłyby zbyt dużym obciążeniem dla rodzinnego budżetu.

Gdzie mogą nocować studenci zaoczni?

Nie wszyscy studenci mają szczęście mieszkać w miastach akademickich. Są też i tacy, którzy decydują się studiować w innych niż rodzinne miastach. O ile studenci studiów dziennych mogą liczyć na miejsce w akademiku, o tyle ci z zaocznych muszą o nocleg zatroszczyć się sami. Znalezienie pokoju tylko na jeden, dwa zjazdy w miesiącu może być trudne, zwłaszcza wtedy, kiedy studenci szukają noclegu za niewielkie pieniądze. Na szczęście już od dłuższego czasu działają w naszym kraju hostele. Znajdziemy je w każdym dużym mieście, także w tych, które są dużymi ośrodkami akademickimi. W samym tylko Wrocławiu, którego uczelnie wybierane są wyjątkowo chętnie działa ponad 30 hosteli. Niektóre z nich właśnie z myślą o studentach zaocznych przygotowały specjalną ofertę. Zaletą noclegu w hostelu są przede wszystkim niskie ceny. Ale studenci oczekują czegoś więcej. Przede wszystkim szukają hostelu, który będzie położony w bliskim sąsiedztwie uczelni. Duża liczba wrocławskich hosteli spełnia te warunki. Do tego w każdym z nich studenci mogą korzystać (bezpłatnie!) z dostępu do bezprzewodowego Internetu i kuchni.

Na studia w trybie niestacjonarnym decyduje się coraz większa liczba młodych ludzi. Studia zaoczne mają wiele zalet, między innymi pozwalają łączyć naukę z pracą. Nie jest prawdą, że ich program w porównaniu ze studiami dziennymi jest mocno okrojony. Zajęcia odbywają się w weekendy. Wymusza to konieczność znalezienia noclegu na jedną, czasem na dwie noce. Opcją, która jest warta rozważenia są hostele. Są nie tylko tanie, ale oferują także doskonałe warunki, które sprzyjają wypoczynkowi po całym dniu spędzonym na zajęciach. Właściciele hosteli i ich obsługa bardzo chętnie i niezwykle serdecznie podejmują w swoich obiektach studentów. Oferują nawet specjalne zniżki. Na pewno więc śmiało można polecać studentom zaocznym noclegi w hostelach.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez portal hostelwroclaw24.pl, przewodnik po Wrocławskich hostelach.