Lato oznacza wakacyjne wyjazdy, a tym samym wzmożony ruch na drogach. Wiele osób wybiera autokar, jako środek transportu, dlatego bardzo ważna staje się kwestia bezpieczeństwa w podróży. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że dojedziemy na miejsce w komfortowych warunkach a co najważniejsze cali i zdrowi?

Wynajem busów czy też autokarów wydaje się dziś najkorzystniejszym i najtańszym sposobem podróżowania dla grupy zorganizowanej. Jednak wiele osób zastanawia się czy takie podróżowanie faktycznie jest bezpieczne? Nowoczesne autokary dają nam możliwość podróżowania z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby mieć pewność, że nasza podróż będzie komfortowa. Bezpieczeństwo w okresie wakacyjnym jest szczególnie istotne, bo autokarami często podróżują dzieci, na zieloną szkołę czy letni obóz.

Planując wyjazd autokarem przede wszystkim zacznij od tego, aby dokładnie sprawdzić organizatora wyjazdu. Dowiedz się, czy ktoś z twoich znajomych korzystał wcześniej z usług tego samego biura podróży czy przewoźnika i czy nie miał wątpliwości np. co do stanu technicznego pojazdu. Jadąc w podróż busem należy korzystać z licencjonowanych, sprawdzonych i uznanych na rynku firm transportowych. Dobrze też dowiedzieć się wcześniej, jaką flotą dysponuje przewoźnik. Niektóre firmy jak np. www.m-bus.com.pl – wynajem busów Kraków umożliwiają samodzielne wybranie autokarów, którym wyruszymy w drogę. Dostępne są zdjęcia autobusów wraz z informacją o ich wyposażeniu oraz roku produkcji. Wszystkie autokary powinny posiadać aktualne badania techniczne, a kierowcy powinni być sprawdzeni i doświadczeni w prowadzeniu takich pojazdów. Szczególną uwagę warto zwrócić na to, czy pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, apteczkę, wyjścia awaryjne, czy ma sprawny układ hamulcowy, prawidłowo działające światła i właściwe opony oraz czy posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC i aktualne badanie stanu technicznego. Z pomocą przychodzi tu specjalny serwis internetowy „bezpieczny autobus” który wiele spraw w kwestii danego busa lub autobusów nam wyjaśni. Warto również dowiedzieć się, czy pojazd nie jest oznaczony jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony. W przeciwnym wypadku nie powinien w ogóle zostać dopuszczony do przewozu pasażerów.

Zawierając umowę wyjazdu domagaj się, by podczas dalekiego wyjazdy w autobusie było dwóch kierowców. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, czy przestrzegane są normy czasu pracy kierowcy najlepiej aby kontrolę przeprowadziły odpowiednie do tego służby przed wyjazdem. W trakcie jazdy należy organizować ustawowe przerwy na odpoczynek, skorzystanie z toalety, rozprostowanie kości itp. Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie powinien przekraczać 9 godzin, a przerwy powinno się robić co minimum 4,5 godziny jazdy. Zresztą gdy mówimy o wszystkich nawet tych niedalekich gdzie przewóz osób wynosi kilka kilometrów – również kierowca i bus powinien wzbudzać nasze zaufanie jeśli podróżujemy z danym przewoźnikiem po raz pierwszy.

Podczas podróży busem należy zadbać o to, aby wszystkie bagaże były prawidłowo ulokowane w bagażniku autokaru a podręczne na specjalnych półkach bagażowych oraz przejścia w autokarze wolne – umożliwi to szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji. Jeśli autokarem podróżują dzieci powinno się zwrócić uwagę na to, aby podczas jazdy dzieci były zapięte pasami i nie spacerowały po wnętrzu pojazdu a autokar oznaczony specjalnymi tabliczkami informującymi że autobus przewozi dzieci. Najmłodszych pasażerów należy z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować do opuszczenia autokaru, tak aby wszystko odbyło się szybko, sprawnie i bez ryzyka wypadku.

Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do trzeźwości kierowcy czy stanu technicznego pojazdu koniecznie powiadom organizatora wyjazdu, a jeśli trzeba to także policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Nie bój się zwracać uwagę na nieprawidłowości i żądaj ich usunięcia. W końcu bezpieczeństwo podróżujących jest najważniejsze.

Udając się na wakacyjny wyjazd warto mieć pewność, że nasza podróż będzie nie tylko wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna, oszczędzi nam to dodatkowego stresu i pozwoli w pełni cieszyć się wakacjami. Kwestie bezpieczeństwa w przewozie osób są jednym z najważniejszych elementów podróży wakacyjnych, miejmy więc świadomość wyboru i odpowiednio działajmy w trakcie organizacji transportu.