Sztuką jest sporządzać dobre notatki, które przydadzą się później do powtarzania zapisanych treści. Dzięki nim można efektywnie się uczyć i lepiej przyswajać wiedzę. Oprócz tego, oszczędza się cenny czas, który można spożytkować na coś o wiele przyjemniejszego.

Notatki tradycyjne – klucz do sukcesu

Pierwsze ważniejsze notatki sporządzają dzieci w szkole podstawowej. Mają one formę obrazkową I słowną, są mocno kolorowe i pomagają dziecku w nauce. Maluchy lubią notować, bo to znacznie pomaga im w odrabianiu zadanych prac domowych. Ich notatki mają często formę obrazkowo-słowną i są mocno kolorowe. Na dalszych etapach edukacji notowanie przybiera trochę bardziej zaawansowaną formę. Młodzież, a szczególnie studenci stosują różne techniki prowadzenia notatek, dzięki czemu lepiej mogą zapamiętać nowe treści. Są różne metody, które bardzo sprawnie organizując zapisane wiadomości, np. stosowanie tabelek, punktów I podpunktów, czy popularnej ostatnio mapy myśli mającej formę graficznego przedstawienia skojarzeń. Bardzo ceniona jest także metoda Cornella, która polega na zapisywaniu notatek w odpowiednim schemacie – np. tytuł-pytanie-odpowiedź.

Kolor, podkreślanie, grafika

Każdy ma swój sposób na notatki, ale są takie rzeczy, które wszystkim znacznie usprawniają ich tworzenie. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się z zakreślacze. Różne kolory – neonowe, pastelowe, a nawet czarne wymazywalne, dzięki którym podkreślone słowo czy zdania zostają w pamięci na dłużej. Zakreślacze mogą mieć rożne końcówki- cieńsze i grubsze, co pomaga zróżnicować zapisany tekst, np. według stopnia ważności treści czy podziału na określoną tematykę. Przydadzą się także kolorowe małe karteczki, których można używać w formie fiszek (świetna metoda do nauki nowych słówek języka obcego), aby notować na nich poszczególne słowa klucze lub zdania odnoszące się do konkretnego tematu. Oprócz tego idealnie sprawdzą się kolorowe karteczki samoprzylepne, służące do zaznaczania stron w zeszycie czy książce.

A może trochę techniki?

Mamy mnóstwo pomocnych sprzętów, które posłużą jako świetne wirtualne notatniki. Duży ekran telefonu, I-pady, tablety czy elektroniczne notesy. Można zainstalować na smartfonie aplikację służącą do tworzenia notatek, która usystematyzuje wiedzę i przypomni o umówionych spotkaniach. Tego typu forma prowadzenia notatek przydaje się szczególnie do zapisywania drobnych informacji, robienia listy zakupów, czy notowania w firmie różnych wydarzeń, np. spotkań z klinami czy zakupie potrzebnych urządzeń. Zawsze więc warto mieć alternatywnie taki elektroniczny notatnik, ale nic nie zastąpi ręcznego zapisywania informacji.

Robienie notatek to czasami wielka sztuka, ale kto ją opanuje, ma o wiele prościej w szkole czy w pracy. Tak naprawdę wystarczy komplet zakreślaczy, notes i dobry koncept, aby szybciej przyswoić nowe treści czy precyzyjnie poukładać plan zajęć.