Co roku maturzyści i osoby planujące naukę na uczelni wyższej zastanawiają się, gdzie studiować. Skąd jednak można mieć pewność, że dokonało się trafnego wyboru kierunku studiów i uczelni wyższej? Jeśli jesteście ciekawi, na co warto zwrócić uwagę decydując o swojej przyszłości i wybierając najlepszą dla siebie uczelnię, przeczytajcie nasz poradnik. Ten artykuł jest właśnie dla Was!

Po pierwsze – kierunek studiów

Czy wiesz już, co chcesz studiować? Kierunek warto wybierać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Z pewnością spotkasz osoby, które po studiach nie będą pracowały w swoim zawodzie, które nie będą go lubiły oraz takich, które jeszcze w trakcie studiów podejmą decyzję o zmianie. W większości przypadków jest to wynikiem podejmowania decyzji nieprzemyślanych lub kierowania się wyborami innych osób. Zastanów się, co sprawia ci przyjemność, czego najbardziej chciałbyś się uczyć i jaką wiedzę zgłębiać. Połączenie zainteresowań z nauką na studiach, a później w karierze zawodowej, to najbardziej trwałe wybory, dające przy okazji dużo satysfakcji.

Sprawdź opinie i rankingi uczelni

Wybierając uczelnię, nie ograniczaj się tylko do tych najbliżej miejsca zamieszkania, czy wybieranych przez znajomych. Zrób listę uczelni, gdzie możesz studiować wybrany przez siebie kierunek, sprawdź opinie na temat każdej z nich i miejsce w rankingach (także tych zagranicznych). Korzystaj z portali dedykowanych studentom, które zawierają wszelkie informacje na temat wyższych uczelni w Polsce i za granicą. Uporządkuj swoją listę usuwając z niej placówki, na które wiesz że się nie dostaniesz (nie spełniasz warunków rekrutacji) oraz te, które mają najniższe oceny. Warto również wyszukać i wziąć pod uwagę informacje na temat kadry zatrudnionej na uczelni.

Program nauczania i nie tylko

Wyznaczając kolejne kryteria, które pomogą Ci w porządkowaniu swojej listy, zwróć uwagę na program nauczania. Zapoznaj się z nim i zweryfikuj, jakim zapleczem dysponuje uczelnia: czy oferuje ciekawe zajęcia, praktyki i staże podnoszące kwalifikacje studentów oraz jaki nacisk kładzie na nauczanie języków obcych.

Pamiętaj, że nauka na studiach to nie wszystko, dlatego sprawdź też, co Twoja uczelnia może zaoferować Ci poza studiowaniem. Koła naukowe, grupy studenckie, czy zagraniczne wymiany studentów mogą Cię nie tylko zainteresować, ale też wzbogacić Twoje CV!

Wybór uczelni nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto do niego podejść z rozwagą. Mamy nadzieję, że powyższe wytyczne pomogą Ci w dokonaniu najlepszej decyzji.

Autor: Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie