Wraz z końcem wakacji i zbliżającym się nieuchronnie początkiem roku szkolnego wielu rodziców staje przed koniecznością skompletowania wyprawki szkolnej dla swojego dziecka. Jedna z najważniejszych spraw to zakup plecaka. Jak spośród wielu dostępnych modeli wybrać ten właściwy? Oto kilka porad, które pomogą w zakupie plecaka szkolnego.

Jak właściwie wybrać plecak szkolny i czym się kierować, aby był on wygodny, praktyczny i bezpieczny, a jednocześnie spodobał się dziecku? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Przy wyborze szkolnego plecaka warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

Odpowiednie usztywnienie

Liczy się przede wszystkim zdrowie dziecka, dlatego wybierając plecak szkolny koniecznie trzeba wybrać taki, który posiada odpowiednie usztywnienie na plecach, zrobione np. z pianki, gąbki czy stelażu aluminiowego. Dzięki temu ciężar rozłoży się na całej powierzchni ciała, co będzie nie tylko bardziej komfortowe dla dziecka, ale też przede wszystkim bezpieczne dla kręgosłupa. Tylna ścianka plecaka powinna jak najbardziej przylegać do pleców dziecka. Zaleca się też, żeby plecaki miały dodatkowe sprzączki na klatce piersiowej i w talii. Plecak szkolny należy dobierać odpowiednio do wzrostu dziecka. Warto także zadbać o to, aby ramiączka plecaka były szerokie na co najmniej 4 cm. Ich długość powinna umożliwić łatwe zakładanie i zdejmowanie plecaka. Dobrze jeśli ramiączka będą pokryte miękką, gąbkową wyściółką. Ważne jest żeby plecak był przy tym jak najlżejszy. Waga plecaka nie może przekraczać 10%, maksymalnie 15% wagi dziecka.

Dobra jakość

Wybierając plecak szkolny warto postawić na dobrą jakość, wtedy plecak nie tylko będzie dziecku służył dłużej, ale tez będzie bezpieczny dla jego zdrowia.  Przy zakupie dobrze jest zapytać, czy produkt posiada atesty, certyfikaty i czy przeszedł odpowiednie testy. Nie kupujmy plecaków przypadkowych, tylko dlatego, że ich cena jest niska. Ważna jest jakość zastosowanych materiałów, trwałość, komfort oraz przede wszystkim jak najmniejsze obciążenie kręgosłupa. Markowy plecak dobrej jakości można znaleźć np. na www.sportbazar.pl. Warto przy okazji dokupić też pasujący do niego worek na obuwie. Ważne jest, żeby plecak posiadał np. specjalne separatory, które zapobiegną obtarciom materiału. Plecak powinien mieć wzmocnione, usztywniane dno oraz wygodny i wytrzymały uchwyt. Nie powinien mieć ostrych krawędzi, musi być staranie wykończony, a także wodoodporny, aby dobrze sprawdzić się w każdych warunkach atmosferycznych. Materiał plecaka z kolei powinien być wytrzymały, odporny na zabrudzenia i łatwy do utrzymania w czystości.

Oryginalny design

Plecak szkolny warto kupić wspólnie z dzieckiem i pozwolić mu wybrać, to co spodoba mu się najbardziej, może to być plecak w ulubionym kolorze czy z postacią z ulubionej bajki. Przy starszym dziecku warto zdecydować się na bardziej ponadczasowy design, który nie wyjdzie z mody. Ważne będą też dodatkowe elementy, takie jak np. wygodny uchwyt do niesienia plecaka, karabinek na klucze czy widoczne odblaski, które zwiększają bezpieczeństwo dziecka na drodze. Sporym ułatwieniem dla dziecka będzie np. plecak na kółkach. Plecak szkolny powinien być pojemny, aby pomieścić wszystkie potrzebne dziecku rzeczy. Ważne będą liczne przegródki, kieszonki i komory, które pozwolą wiele zmieścić, a jednocześnie uporządkować zawartość plecaka. Przydatne mogą być też np. siateczkowe kieszenie po bokach na napoje. Prócz tradycyjnych, bocznych kieszeni, plecak powinien być wyposażony w kieszeń wewnętrzną zabezpieczoną zamkiem, co umożliwi bezpieczne przechowywanie dokumentów, pieniędzy czy telefonu.