Plecaki do szkoły to nie tylko zwykły szkolny bagaż: jednocześnie muszą pomieścić wszystkie potrzebne książki i przybory, dbać o kręgosłup i co równie ważne – podobać się dziecku. Jak zatem wybrać spośród mnóstwa modeli dostępnych na rynku?

Choć możemy zdecydować się na model uniwersalny, plecaki szkolne dla pierwszoklasisty są zwykle bardzo wyraźnie podzielone kolorystycznie: różowe to zwykle wybór dziewczynek, niebieskie – chłopców. Dodatkowo zwykle opatrzone są podobiznami bohaterów dziecięcych bajek i od razu rozgraniczają fanki My Little Pony czy Soy Luna od zwolenników Spidermana i motoryzacji. Plecaki szkolne dla dziewczynek są zazwyczaj różowe, brokatowe i rzucające się w oczy – jeśli nasza pociecha marzy właśnie o takim modelu, nie ma sensu protestować – rzadko kiedy jeden plecak wystarczy na cały okres edukacji, więc wraz ze zmianą jej gustu możliwy będzie zakup nowego wzoru. Podobnie rzecz ma się z plecakami szkolnymi dla chłopców – dla pierwszoklasisty liczy się głównie atrakcyjny wygląd, a przez całą szkołę podstawową z pewnością wymieni go na kolejny, większy. Konsultując z dzieckiem wybór plecaka zaznaczmy jednak, że spełniamy jego marzenie, ale w zamian oczekujemy dbałości i poszanowania swojej własności – ma być zawsze czysty i wysprzątany, niedopuszczalne jest przechowywanie w nim resztek jedzenia. Obecnie dostępne są również ergonomiczne plecaki szkolne, które poza atrakcyjnym wyglądem są również dopasowane do możliwości dziecięcych kręgosłupów. Odpowiedni system szelek i usztywnienia pleców sprawi, że nawet przy niewłaściwym zapakowaniu będzie chronił plecy dziecka. Przed zakupem koniecznie należy przymierzyć plecak i sprawdzić, czy jest odpowiedni do wzrostu dziecka i wygodnie leży na plecach. Zabierzmy ze sobą kilka książek i przetestujmy, czy zmieści się także format A4, czy plecak posiada osobne kieszenie na piórnik i przybory oraz czy znajdziemy w nim także miejsce na butelkę wody i kanapki. Najlepsze plecaki szkolne będą posiadały dodatkowo wysuwaną rączkę i zamontowane kółka, dzięki czemu przy sporym obciążeniu będzie można ciągnąć je za sobą jak walizkę, zamiast nosić na plecach.

Choć dobry szkolny plecak sprawdzi się także na wycieczkach i wyjazdach, warto zainwestować w tym celu w osobny plecak – dzięki temu szkolny towarzysz nie zniszczy się zbyt szybko. Strój na basen, tańce czy inne zajęcia dodatkowe warto nosić w odpowiedniej torbie, co ułatwi również organizację najmłodszym – zapakowany plecak z książkami odstawiamy w wyznaczone miejsce po odrobieniu lekcji i tam czeka na nas, dzięki czemu nie musimy pakować się w pośpiechu rano. Przed pierwszym użyciem szkolnego plecaka zapoznajmy się z czyszczeniem i konserwacją – sprawdźmy, w jaki sposób możemy walczyć plamami, które pojawią się na nim zapewne dość szybko. Pranie w pralce zwykle nie wchodzi w grę, dlatego wybierzmy plecak z materiału, który łatwo doczyścimy za pomocą szczotki i ciepłej wody. Im młodsze dziecko, tym bardziej plamoodporny powinien być plecak.

Starsze dzieci chciałyby mieć przede wszystkim fajne plecaki do szkoły. Funkcjonalność nie gra roli – liczy się wygląd oraz gadżety. Prym wiodą w tym przypadku oczywiście markowe plecaki szkolne, choć coraz więcej nastolatków docenia także lokalny przemysł i zamiast dużego logo zagranicznej firmy wybiera niepowtarzalny produkt i gwarancję wyróżnienia się wśród znajomych. Warto porozmawiać ze starszym dzieckiem na temat wyboru i uświadomić mu stosunek jakości do ceny plecaka. Często polskie plecaki szkolne są tańsze, a zarazem lepiej wykonane – w przeciwieństwie do masowego towaru z sieciówek nie prują się już po jednym semestrze i dobrze służą przez długi czas, a jednocześnie posiadają równie modny design. Choć w liceum u nastolatek królują przede wszystkim torby, dobry plecak nadal jest niezbędny. Plecaki szkolne dla dziewczyn nie są już tak bardzo różowe, jednak muszą pomieścić książki, przybory szkolne, a często także kosmetyczkę i jednocześnie wyglądać modnie. Chłopaki noszą swoje plecaki już nie tylko do szkoły, ale również na spotkania z kolegami czy wieczorne wyjścia, dlatego zużywają się one o wiele szybciej – jednak często namówienie nastolatka do wymiany ulubionego plecaka na inny jest niemal niemożliwe. Obecnie najpopularniejsze są plecaki nawiązujące swoim kształtem do skautowskich chlebaków, z klapą zapinaną na dwa paski. Modne plecaki szkolne nosi się także dość nisko, dlatego w cenie są długie i regulowane szelki. Często spotkać można także modele wzorowane na wojskowych, o militarnym kroju i wzorze. Postarajmy się zatem osiągnąć kompromis i wybrać model zarówno modny, jak i funkcjonalny.

Dobry plecak przez wiele lat pomieści wszystkie książki i szkolne skarby, a z czasem stanie się niezbędnym dodatkiem do stroju. Postarajmy się zatem, by był to wybór przemyślany i satysfakcjonujący zarówno dla nas, jak i dla dziecka. W przypadku najmłodszych zadbajmy także o ich zdrowy kręgosłup. Dzięki wielu modnym wzorom i kolorom możemy uprzyjemnić codzienny obowiązek szkolny.

Merytorycznych porad udzielili specjaliście ze sklepu Plecakowo.com