Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy język polski dla obcokrajowców jest rzeczywiście przydatny. Ostatecznie, jest on językiem urzędowym tylko w jednym kraju na świecie! Mimo to – warto się go nauczyć. Ot, choćby dlatego, że Polacy naprawdę łaskawym okiem patrzą na cudzoziemców, którzy potrafią się płynnie porozumiewać w ich języku. Naprawdę!

Dlaczego warto uczyć się polskiego?

Jeżeli planujesz przeprowadzkę do Polski – czy to na studia czy do pracy – nauczenie się polskiego wydaje się być absolutną koniecznością. I choć w dużych miastach nie ma większego problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim, to wciąż znajdziesz miejsca, w których spotkasz się z niezrozumieniem. A co gorsza, zazwyczaj dotyczy to sytuacji, w których zrozumienie między obiema stronami jest bardzo ważne – na przykład, w urzędach.

Poza tym, jeżeli znasz język polski choćby w stopniu komunikatywnym, to znacznie zwiększa to Twoją szansę na znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia. Owszem, jeżeli przyjeżdżasz do pracy, to pewnie znasz już swoje stawki i są one dla Ciebie wystarczająco atrakcyjne…ale może w ciągu roku-dwóch zechcesz zmienić swoje miejsce pracy?

A skoro już przy kwestiach związanych z pracą jesteśmy, to znajomość polskiego pozwoli Ci zupełnie inaczej czuć się w samym biurze. No bo choć wszyscy znają angielski w dużych miastach, to jeżeli Ty będziesz bez problemu komunikować się po polsku, to i też współpracownicy będą Ciebie inaczej postrzegać. Język polski dla obcokrajowców może i brzmi dziwnie, ale nauczenie się go to świetny sposób na to, by w Polsce nawiązywać kontakty. Polacy są bardzo otwarci, a gdy już słyszą cudzoziemca porozumiewającego się w ich ojczystym języku, to od razu ich to cieszy.

Czy język polski jest rzeczywiście najtrudniejszy na świecie?

Język polski dla obcokrajowca pochodzącego z innego obszaru niż kraje słowiańskie jest niezwykle trudny do zrozumienia. Nie bez powodu zresztą uznawany jest za trzeci w świecie język pod kątem kłopotliwości w nauce. I rzeczywiście – skomplikowana gramatyka, która sprawia problemy nawet rodowitym Polakom, a także niezwykle rozbudowane wyrazy – wszystko to sprawia, że język polski dla obcokrajowców może być trudny do nauki.

Najważniejsze zasady nauki języka polskiego

Pierwsza i podstawowa kwestia to oczywiście praktyka. Wiadomo, że to co nabędziesz w trakcie kursu języka polskiego dla obcokrajowców jest bardzo przydatne, ale musisz jak najczęściej wykorzystywać zdobyte umiejętności w codziennych sytuacjach.

Nauka każdego języka obcego – czy to język polski dla obcokrajowców czy też English for Foreigners – nie ma szans powodzenia jeżeli nie będziesz robić tego systematycznie. Mamy tu na myśli fakt, że oprócz samego uczęszczania na kursy musisz ciągle używać języka w praktyce. Czyli – jak najwięcej rozmawiać. A takżę dbać o ciągłą ekspozycję na język. Słuchaj radia, oglądaj telewizję i filmy, czytaj polskojęzyczne gazety – sposobów jest całe mnóstwo.
Jedno jednak jest pewne. W nauce języka polskiego musisz zadbać o to, by używać go w takim kontekście, jaki rzeczywiście Cię interesuje. Bo nie ma nic gorszego niż nuda! Czyli – jeżeli interesujesz się motoryzacją, czytaj po polsku o samochodach. Sportem? CZytaj i rozmawiaj o sporcie. W przeciwnym razie szybko się znudzisz.

A jak wybrać kurs języka polskiego dla obcokrajowców? Jeżeli poszukujesz szkoły języka polskiego, koniecznie sprawdź, jaki jest program nauki. Upewnij się, czy zakres nauki jest rzeczywiście tym, czego potrzebujesz. Sprawdź też, kim są wykładowcy. Bo o ile jakieś podstawowe zwroty opanujesz bez większych kłopotów samemu (o ile masz z kim rozmawiać), o tyle wejście na wyższy poziom kompetencji językowej wymaga profesjonalnej pomocy. I tu nie wystarczy sama znajomość języka.

Różni ludzie potrzebują różnych kursów. Zastanów się czy chcesz zapisać się na kurs biznesowego języka polskiego dla obcokrajowców czy też może chcesz poznać język medyczny. Albo prawniczy. Wachlarz możliwości jest naprawdę spory.

Gdzie znaleźć dobre kursy polskiego dla obcokrajowców?

Szkół oferujących naukę języka polskiego dla obcokrajowców jest wyraźnie mniej niż kursów English for Foreigners. Nawet w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie da się znaleźć ciekawych propozycji. Wybierając odpowiedni kurs języka polskiego dla obcokrajowców warto zwrócić uwagę nie tylko na program nauki, ale również na to, kim są wykładowcy. Najbardziej efektywną jest nauka z osobami, które nie tylko są native speakers języka polskiego, ale przede wszystkim posiadają odpowiednie przygotowanie pedagogiczne – na przykład, edukację filologiczną, ale także specjalistyczny kurs, który pozwala nauczać język polski obcokrajowców.

Całkiem niezłe opinie zdobywają kursy języka polskiego dla obcokrajowców prowadzone przez British School z Warszawy. Szkolenia na każdym poziomie zaawansowania, różnorodność tematyczna oraz profesjonalna kadra lektorska wszystko to sprawia, że kursy w takiej szkole rzeczywiście przełożą się na efekt w postaci wysokich kompetencji jężykowych.