Własny kanał na YouTube to marzenie coraz większej ilości osób. Z każdym dniem konkurencja na tej platformie rośnie, dlatego warto jak najlepiej przygotować się do startu. Przeczytaj, od czego warto zacząć swoją przygodę na tej stronie.

Wybierz tematykę

Skoro myślisz nad prowadzeniem własnego kanału, masz coś do przekazania swoim widzom. Spójna tematyka jest niezwykle istotna, ponieważ pozwoli Ci przyciągnąć, ale przede wszystkim utrzymać, uwagę odbiorców zainteresowanych danym zagadnieniem. Zaplanuj, czego będą dotyczyły Twoje filmy i spróbuj zrobić pierwsze szkice konkretnych nagrań. W ten sposób szybko przekonasz się, czy masz wystarczającą liczbę pomysłów, żeby zapełnić nimi cały kanał.

Poznaj konkurencję

Niezależnie od branży, znajomość konkurencji jest bardzo ważna. Pozwoli Ci nie tylko uniknąć wtórności, ale także błędów, które ktoś zdążył już popełnić. Spędź trochę czasu oglądając, co mają do pokazania inni YouTuberzy. W trakcie oglądania możesz sobie notować, czym chciałbyś się zainspirować na własnym kanale, a czego absolutnie unikać. Dzięki temu Twój plan będzie jeszcze bardziej dopracowany.

Kup niezbędny sprzęt

Do robienia filmów potrzebna Ci będzie kamera, mikrofon oraz komputer, który udźwignie program do montażu. Im bardziej profesjonalne produkcje chcesz tworzyć, tym wyższe wymagania sprzętowe będą niezbędne. Jeżeli chodzi o kamerę, w erze smartfonów z doskonałymi aparatami nie musisz na samym początku inwestować w drogie lustrzanki. Zadbaj o dobre oświetlenie, a telefon spokojnie da sobie radę. Podobnie sprawa ma się z mikrofonami. Natomiast komputer z mocną kartą graficzną, szybkim dyskiem SSD oraz dużą ilością pamięci RAM to podstawa już na poziomie montażu na średnim poziomie. Dowiedz się zwłaszcza, jak wygląda rozbudowa pamięci RAM. To inwestycja warta świeczki, ponieważ usprawni działanie całego sprzętu.

Daj sobie czas na ćwiczenia

Każdy, kto nie miał szansy na obycie się z kamerą, będzie zachowywać się w sposób nienaturalny. Stres i zawstydzenie są naturalne, a jedynym sposobem na ich pozbycie się jest praktyka. Zanim zaczniesz tworzyć konkretne filmy, daj sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją. Ustaw sprzęt i zacznij mówić na dowolnie wybrany temat. To może być coś bardzo prostego np. streszczenie czynności, które wykonałeś danego dnia. Mając taki materiał, obejrzyj go kilkukrotnie, żeby przyjrzeć się sobie. Oceń swój głos, mimikę oraz pozycję ciała, a następnie staraj się wyeliminować te błędy. Nie bądź dla siebie zbyt krytyczny. Nikt nie urodził się profesjonalnym prezenterem.

Ucz się na błędach

Planowanie to świetna sprawa. Dzięki niemu Twój kanał będzie się od samego początku wydawał spójny i dopracowany. Nie ma jednak możliwości, żeby udało Ci się uniknąć wszystkich błędów. Tworzenie filmów na YouTube to proces ciągłego uczenia się i ulepszania jakości dostarczanych treści. Prześledź historie swoich ulubionych twórców, a przekonasz się, że przed paroma laty ich materiały znacznie różniły się poziomem od tego, co prezentują na dzień dzisiejszy. Nie daj się złapać w pułapkę perfekcjonizmu. Zacznij działać i rozwijać się na bieżąco.