Dawniej zawód kosmetyczki kojarzył się głównie z dbaniem o paznokcie i, choć to bardzo krzywdzące dla wielu jego przedstawicielek, nie spotykał się ze zbyt dużym uznaniem. Jednak dziś, gdy usługi stają się numerem jeden na rynku, a coraz więcej osób stawia na dobry wygląd, osoby pomagające innym zadbać o urodę radzą sobie coraz lepiej. A jeśli dodatkowo mają w sobie pasję, mogą osiągnąć sukces i naprawdę dobrze zarabiać! Zobacz, jak rozpocząć przygodę w tym zawodzie i… czy to droga dla Ciebie!

Kosmetyczka – czyli kto?

Obecnie większość z nas zawód kosmetyczki może kojarzyć z nakładaniem maseczek czy mechanicznym usuwaniem niedoskonałości skóry. Jednak ten zawód niesie ze sobą znacznie więcej obowiązków. Spośród zabiegów wykonywanych przez technika usług kosmetycznych możemy wymienić choćby:

  • peelingi twarzy – chemiczne, a więc z zastosowaniem kwasów czy zabiegi przeprowadzane za pomocą specjalnych urządzeń, np. peeling kawitacyjny,
  • zabiegi odmładzające i ujędrniające na ciało – maseczki, peelingi i specjalne techniki masażu,
  • rytuały relaksacyjne – aby klientka poczuła się w pełni zadowolona z wizyty, warto zadbać nie tylko o skuteczność zabiegów, ale też o to, by sam pobyt w gabinecie pozwolił jej odprężyć się po ciężkim dniu,
  • manicure i pedicure – w tym modne od dłuższego czasu hybrydowy i japoński,
  • depilacja – najczęściej za pomocą wosku, choć po ukończeniu specjalnych szkoleń kosmetyczka może przeprowadzać również epilację laserową,
  • przedłużanie, zagęszczanie i lifting rzęs,
  • zabiegi pielęgnacyjne i oczyszczające na twarz – z użyciem specjalnego sprzętu bądź wyłącznie odpowiednich kosmetyków i własnych rąk. Odmładzanie, nawilżanie, regeneracja czy dokładne oczyszczenie skóry tłustej i trądzikowej to jedne z częściej wykonywanych w gabinecie zabiegów.

Szkoła kosmetyczek – co wybrać?

Obecnie coraz częściej młodzi ludzie decydują się na studia, zamiast wybrać szkołę dającą w ciągu roku lub dwóch lat praktyczny zawód, tzw. “fach w ręku”. Czy to rzeczywiście lepsza opcja i tylko z wyższym wykształceniem mamy szansę na wysokie zarobki? W przypadku zawodu kosmetyczki nie jest to wcale oczywiste. Na samej kosmetologii będziemy musieli zmierzyć się z mnóstwem materiału z nauk przyrodniczych, jak biologia i anatomia czy chemia. Dowiemy się zatem z pewnością wielu rzeczy na temat funkcjonowania skóry i działania składników kosmetycznych, ale… wcale nie zdobędziemy więcej umiejętności praktycznych! Często może się też zdarzyć, że sporej partii wiedzy, jaką przyswoiliśmy na studiach, w ogóle nie wykorzystamy w przyszłej pracy zawodowej.
Szkoła policealna to także dobry wybór dla osób, którym nie powiodło się na egzaminie maturalnym. Możliwość nauki bez świadectwa dojrzałości daje np. szkoła GoWork, w której po 2 latach możecie uzyskać dokument uprawniający Was do pracy na terenie Polski oraz w krajach Unii Europejskiej!

Kto odnajdzie się w zawodzie kosmetyczki?

Aby zostać dobrym specjalistą, nie wystarczy tylko interesować się wszystkim, co związane z dbaniem o urodę. Kosmetyczka, która marzy o rozwoju swojej kariery, powinna przede wszystkim lubić pracę z ludźmi i nie krępować się kontaktu z nimi. Panie często przychodzą do gabinetu nie tylko poprawić nieco swój wygląd, ale też porozmawiać i wyżalić się ze swoich problemów. A jeśli w danym miejscu czują się dobrze i swobodnie, osoba wykonująca zabieg powinna być gotowa na odgrywanie roli podobnej do psychologa. Warto odpowiedzieć na tę potrzebę, ponieważ w ten sposób zdobywa się stałą klientelę!
Należy też zwrócić uwagę na swój stan zdrowia. Pracując jako kosmetyczka, przez wiele godzin będziesz stać, a często też pochylać się nad klientką. Jednak często satysfakcja z wykonywanej pracy może przyćmić wszelkie niedogodności. Bo prawdziwa kosmetyczka chce przede wszystkim, aby każda kobieta wyszła z jej gabinetu piękniejsza!