• Bazy namiotowe – z reguły studenckie, umiejscowione są na trasach górskich szlaków albo w dolinach blisko wsi. To pola, na których rozstawione są wieloosobowe namioty z polowymi łóżkami wewnątrz. Za symboliczną opłatą u „szefa” wynająć można łóżko, a nawet otrzymać wrzątek na herbatę, śpiwór czy karimatę. Można również rozbić swój namiot w pobliżu obozowiska (w grupie raźniej!). Trzeba utrzymywać porządek wokół swojej „pryczy” bądź namiotu, a jeżeli to konieczne – udzielić wszelkiej pomocy gospodarzom pola i innym jego gościom, np. narąbać drewna, zebrać chrust na ognisko, pomóc w kuchni albo przy rozstawianiu namiotu.
    Studenckie bazy są m.in. pod szczytem Lubania i Gorca (Gorce), w Kletnie (Kotlina Kłodzka) oraz w Łopiance k/Cisnej (Bieszczady).
  • Studenckie bazy noclegowe – niewielkie chatki, nad którymi pieczę mają różne uczelniane kluby i organizacje. Podczas sezonu zawsze jest tam osoba opiekująca się obiektem. W takiej bazie jest miejsce, gdzie można przygotować posiłek, odpocząć, a nawet przenocować. Ponadto bazy tego typu często dysponują polem namiotowym lub mają bazę omówioną powyżej. (Chata Socjologa – Bieszczady, Otryt; Niemcowa k. Piwnicznej – Beskid Sądecki, Zyndranowa – Beskid Niski).
  • Pola namiotowe (campingi) – na tego typu noclegownie można natrafić wszędzie. Mają różnych właścicieli – od gajowych począwszy na dzierżawcach PTTK skończywszy. Opłaty, pobierane od namiotu lub liczby osób w grupie, są bardzo zróżnicowane, zależą m.in. od tego, czy na polu są toalety, prysznic (umywalnia), czy jest kuchnia lub świetlica. Często zdarza się, że camping jest zwykłą ogrodzoną polaną z drewnianymi wiatami chroniącymi od deszczu i wiatru.
  • Schroniska PTSM (Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych). Te, działające sezonowo w okresie letnim, zlokalizowane są zazwyczaj w szkołach. Można tam liczyć na tani nocleg w salach wieloosobowych, łazienki z prysznicami i kuchnię. W górach znakomicie uzupełniają sieć schronisk PTTK. Chcąc skorzystać ze zniżek za nocleg (do 25%), warto wyrobić sobie legitymację PTSM. Legitymację krajową PTSM można nabyć w Oddziałach PTSM i Biurze Zarządu Głównego PTSM.
  • Schroniska PTTK – gęsta sieć oplata całe pasmo Karpat (wyłączając Beskid Niski, gdzie jest ich bardzo mało). Niektóre zachwycają swą górską architekturą, inne przypominają nowoczesne hotele i ośrodki wczasowe. Chcąc ułatwić turyście poruszanie się po takich obiektach pobudowano całą sieć tzw. bacówek, schronisk o takim samym rozkładzie przestrzennym pomieszczeń. W ten sposób będąc raz w takiej bacówce, w innej niemal „na pamięć” trafić można do bufetu, WC czy sal noclegowych. PTTK udostępniło ostatnimi laty swoje obiekty prywatnym dzierżawcom i zaczynają przypominać one górskie pensjonaty lub hoteliki, jednak nadal można tam bezpłatnie bądź za groszowe sumy otrzymać wrzątek, a i nocleg nie jest taki drogi, jak w hotelach czy kwaterach prywatnych.
  • Hotele i pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne. Jeżeli już zdecydujecie się na tego typu kwaterę, pamiętajcie, że warunki nie zawsze odpowiadają cenie noclegu. Ponadto posiłki doliczane są osobno, ale zawsze istnieje możliwość wyżywienia na własny koszt lub zredukowania posiłków w pensjonacie do obiado-kolacji, by nie być ograniczonym czasowo podczas wędrówki. Koszt pobytu w tego typu miejscach przekracza już dość znacznie 25 zł bez wyżywienia.
  • Inne propozycje – często spotykanymi miejscami, gdzie nocuje młodzież są stodoły i szopy z sianem, udostępniane oczywiście za zgodą właścicieli.