Zbiory pomarańczy i winogron, serwowanie angielskiego piwa, ścielenie łóżek w irlandzkim hotelu, czy obsługa niemieckich turystów na rynku w Krakowie? Są dziesiątki sposobów na wakacyjny zarobek.

Dziś jeszcze zakuwasz do sesji, kserujesz notatki, zarywasz nockę przed egzaminem. Spokojnie, za kilka dni zdasz indeks i poczujesz powiew lata. Ale żeby ruszyć w podróż marzeń, trzeba mieć za co. Od rodziców już nie wypada ciągnąć, w czasie roku akademickiego nie myślałaś o zarabianiu, czas więc zakasać rękawy i wziąć się do roboty.

Za oceanem
Kelnerka w kasynie na Zachodnim Wybrzeżu, a może praca w Parku Yellowstone? Różnorodność prac dostępnych w ulubionych przez studentów programach Work & Travel jest ogromna. Większość z nich dotyczy branży hotelarsko-gastronomicznej, ale na szczęście jest w czym wybierać. Programy Work & Travel pozwalają na legalną pracę przez cztery miesiące w USA i dodatkowe 30 dni wypoczynku. Studenci wykonują proste prace, zarabiają od pięciu do dziesięciu dolarów na godzinę, czasem więcej dzięki napiwkom. – Moja praca polegała na serwowaniu drinków w kasynie w Kalifornii. Poza stałą pensją, zbierałam też sute napiwki – mówi Asia Lenkowska, studentka anglistyki na UW. Work & Travel to program dla ludzi, którym zależy przede wszystkim na zarobku. Pamiętaj tylko, że udział w programie kosztuje. Na początek musisz wydać ok. 8 tys. zł.

Innym sposobem poznania Stanów i zarobienia paru dolarów są programy Camp America i Resort America. To praca na obozach letnich dla amerykańskich dzieci. Rodzaj pracy, którą będziesz wykonywać zależy od stopnia znajomości języka angielskiego i posiadania dodatkowych uprawnień takich jak stopień ratownika czy przygotowanie pedagogiczne. Dziewczyny pracują najczęściej jako opiekunki i animatorki zabaw. Nie licz jednak, że w ten sposób zbijesz fortunę. Zarobisz od 460 do 960 dol. za 9 tygodni pracy. Na szczęście też wiele nie wydasz przed wyjazdem. Koszt programu to ok. 3 tys. zł, w tym bilet powrotny do USA. Dodatkowym plusem jest też fakt, że będą punkty do CV. Jeśli na przykład studiujesz pedagogikę, ułatwi ci to późniejsze znalezienie pracy.

Jednak wybierając biuro pośredniczące w wysyłaniu studentów do pracy za granicę trzeba uważać. Media praktycznie co roku donoszą o nabitych w butelkę studentach, którzy zainwestowali w wyjazd, a na miejscu okazuje się, że lukratywna oferta pracy nie istnieje, a żaden opiekun nie pojawia się na lotnisku. Jak ustrzec się przed takimi niespodziankami? Studenci wyjeżdżający do pracy w Stanach radzą, żeby korzystać ze sprawdzonych biur. – Zapytałam znajomych, z jakiej agencji korzystali i czy mogą ją polecić. To nie było najtańsze biuro, ale wiedziałam, że mogę zaufać temu pośrednikowi – mówi Asia.

W krajach “15”
W tym roku prawdziwy szturm przeżyje Londyn. Od lat jest to ulubione miejsce zarobku Polaków, a od maja br. możemy pracować tam zupełnie legalnie i bez ograniczeń. Brytyjczycy szykują dla nas ponad pół miliona miejsc pracy, ale chętnych jest kilkakrotnie więcej. Jeśli marzą ci się wieczorne spacery po Portobello Road, nastaw się na wysoką konkurencję.
W Wielkiej Brytanii minimalna stawka za godzinę wynosi 4,5 funta, ale i życie szczególnie w Londynie, kosztuje niemało. Studentki najczęściej pracują za barem, jako kelnerki, sprzątają hotelowe pokoje. Rzadziej do typowo wakacyjnych prac należy opieka nad dziećmi. Rodziny potrzebujące niańki do swoich pociech, chcą zatrudniać dziewczyny na okres minimum roku.
Jeśli masz dosyć hałasu miasta i nie boisz się fizycznej pracy na powietrzu, jedź na południe Europy. We Francji możesz zbierać winogrona, we Włoszech, Grecji, Hiszpanii i Portugalii pomarańcze, mandarynki i inne owoce. Gdzie szukać ofert? Najlepiej w urzędach pracy lub przez zagraniczne strony internetowe, np. www.monster.es, www.monster.it. Przy zbiorach owoców nie zarobisz na rok życia w Polsce, miesięczna płaca wynosi bowiem 2-3 tys. zł, ale pracodawca zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie, więc całą sumę możesz odłożyć.

Nad Wisłą
Nie ruszając się z kraju można również zarobić parę groszy. Najlepszą pracą dla studentek jest zastępstwo w biurach. Warto jeszcze w czerwcu złożyć swoją aplikację do agencji pracy czasowej. Na jakie oferty możemy liczyć? – To, co możemy zaoferować studentom, to najczęściej prace biurowe, sekretarskie, asystenckie, również obsługa telefoniczna – mówi Manuela Rejman, z agencji Active Plus w Warszawie. Pracodawcy szukają przede wszystkim osób ze świetną znajomością języka angielskiego i obsługą komputera. Niestety, ofert pracy wakacyjnej nie jest wiele. – Pracodawca poszukuje zazwyczaj pracownika na okres dłuższy niż tylko wakacje. Mamy oferty na minimum pół roku, wymagana jest pełna dyspozycyjność. choć oczywiście zdarzają się też typowe zastępstwa, na przykład na 3 tygodnie w lipcu. – dodaje Rejman.

Języków obcych wymagają też restauratorzy. Pracy w knajpie najlepiej szukać bezpośrednio w lokalach. Jeśli zdecydujesz się na pracę kelnerki lub barmanki, dopilnuj, żeby pracodawca podpisał z tobą umowę. Najczęściej jest to umowa zlecenie. Praktyką stało się zatrudnianie na najniższą obowiązującą stawkę – 824 zł brutto, a resztę zarabiasz na napiwkach. Jednak zanim podejmiesz pracę, upewnij się, czy na pewno masz prawo do wszystkich napiwków, podpytaj też pracujące już osoby, ile “wyciągają” miesięcznie.

Lato tuż tuż, chęć przygody za oceanem ogromna, tylko dolarów brakuje. Prześledź strony internetowe z amerykańskimi ofertami pracy. Jeszcze nie jest za późno!

SummerCoolWorks www.coolworks.com
CareerPlanit   www.carrerplanit.com
JobWeb   www.obweb.com
JobSearchEngine   www.ob-search-engine.com
HotJobs www.hotjobs.com
Brassring   www.brassring.com/jobsearch
Job Search Directory www.job-search-directory.com
Portal Profesjonalny –  www.2p.pl
Ovet seas jobs –  www.overseajobs.com
4work   www.4work.com
MonsterJobs   www.monster.com
Interbiznet   www.interbiznet.com/hunt
JobsMart   www.jobsmart.com
CareerMart www.careermart.com
JobHunt   www.job-hunt.org
SeasonalJobs   www.seasonaljobs.com
J1Jobs   www.jljobs.com
Intern Jobs www.internjobs.com

 

Zobacz, ile zarobisz. Podajemy rzeczywiste zarobki w Polsce, Europie i Stanach.

USA
1. Praca w parku rozrywki jako tzw. ride operator – sprzedaż żetonów 6-8 dol. /godz.
2. Praca w parku narodowym 6-8 dol./godz.
3. Kelnerka – ok. 3.15- 5.15 dol./godz. + napiwki
4. Praca w barach szybkiej obsługi typu McDonalds, ok. 7-8 dol./godz. bez napiwków
5. Koktajl serwer w kasynie – 5.15 dol./godz. + napiwki
6. Card dealer- krupier w kasynie – 5.15 dol./godz. + napiwki
7. Hard count, clerk pit – prace przy liczeniu pieniędzy i podliczaniu gier ok. 9-10 dol./godz. bez napiwków
8. Slot attendant – praca przy obsłudze automatów do gry – 10 dol./godz. + napiwki
9. Kucharz przygotowujący pizzę 6 dol./godz.
10. Obwoźny sprzedawca lodów – 8 dol./godz.
11. Ratownik na basenie – 7 dol./godz.
12. Sprzątanie biur – 10 dol./godz.
13. Opiekunka na obozie dla dzieci 480-900 dol./9 tygodni (wyżywienie, nocleg, przelot do USA za darmo)
16. Praca w ośrodkach wypoczynkowych: pomocnik kucharza, kelner, pokojówka, portier, recepcjonistka, pracownik administracyjny 1100-1800 dol./12 tygodni (wyżywienie, nocleg, przelot do USA za darmo)
17. Babysitter – opiekunka do dziecka 10 dol./godz.

Europa
18. Pomoc w biurze – 7 euro/godz. (Francja)
19. Kelner, pomocnik kucharza – 5-7 euro/godz. (Francja)
20. Pracownik w supermarkecie – 6 euro/godz. (Francja)
21. Pokojówka – 2 funty/sprzątnięcie 1 pokoju (15-45 minut) (Wielka Brytania)
22. Kelner w Pizza Hut 5 funtów/godz. (Wielka Brytania)
23. Opiekunka do dzieci z doświadczeniem – 10 euro/ godz. (Holandia)
24. Kelnerka w restauracji hotelowej – 600 dol./miesiąc (Cypr)
25. Instruktorka w klubie sportowym – 600 dol./miesiąc (Cypr)
26. Zbieranie runa leśnego – ok. 2000 zł/miesiąc (Szwecja)
27. Zbieranie truskawek – ok. 25 zł/godz. (Szwecja)

Polska
28. Kelnerka – modna restauracja w Warszawie – 2500-3000 zł/miesiąc
29. Pracownik biurowy, zaklejanie kopert z życzeniami dla klientów w międzynarodowej firmy kosmetycznej – 800 zł/ 2 tygodnie
30. Sprzedawca w supermarkecie – 1100 zł/miesiąc
31. Praca biurowa – wpisywanie danych do komputera – 1300 zł/miesiąc
32. Telemarketer u operatora telefonii stacjonarnej – 1500 zł/miesiąc
33. Telemarketer u operatora telefonii komórkowej – 2000-2500 zł/miesiąc
34. Tłumaczenie materiałów reklamowych z hiszpańskiego – 2000 zł/3 tygodnie (3-4 godz. dziennie)
35. Recepcjonistka w hotelu w centrum Warszawy – 3000 zł/ półtora miesiąca