Poczucie własnej wartości każdej dziewczyny jest nieustannie atakowane. Presja społeczeństwa, by być zawsze piękną, mądrą i wspaniałą, powoduje, że większość dziewczyn przestaje siebie lubić! Czas to zmienić!

Nie rozmawiaj o figurze
Jeśli Twoja dziewczyna wchodzi na niebezpieczny temat, jakim jest porównywanie jej sylwetki do figur modelek, zmień delikatnie temat. Absolutnie nie dawaj się wciągać w dyskusje. Zabronione jest też żartowanie z różnych części ciała Twojej dziewczyny czy też wymyślanie przezwisk, choćby i czułych lub zabawnych podkreślających jej cechy fizyczne.

Zamknij oczy na mankamenty
Jeśli zauważysz jej niezbyt staranną fryzurę albo dziurę w swetrze, nie wytykaj palcem ani nie gap się bez sensu. A już na pewno nie mów jej tego! Pozwól, że na przerwie powie jej o tym koleżanka. Inaczej Twoja dziewczyna umrze ze wstydu, jeśli Ty jej o tym powiesz!

Traktuj ją jak kogoś wyjątkowego
No, bo w końcu jest wyjątkowa. Prawda? To od Ciebie zależy, czy dziewczyna będzie się czuła jak gwiazda, czy jak śmieć!

Przychodź jej na ratunek
Możesz zakneblować plotki, zdusić obgadywanie czy wziąć ją w obronę, gdy inni ludzie będą jej dokuczali. Jeśli koleżanki mówią, że ona nie zasługuje na takiego chłopaka jak Ty, bo jest beznadziejna, gruba, brzydka, głupia, to odwróć sytuację i powiedz jej kiedyś, że sam się dziwisz, jakim cudem tak wspaniała dziewczyna jak ona jest z Tobą. Dodaj, by przestała słuchać głupich idiotek, bo inaczej się obrazisz, że liczy się bardziej z ich zdaniem niż z Twoim!

Przystopuj z byciem macho
Nie kreuj się na macho, jeśli nim nie jesteś. Nie podkreślaj na każdym kroku, jaki jesteś wspaniały, jakie masz powodzenie i co to nie mówią dziewczyny o Twoim wyglądzie. Postawa supermana tylko pogłębi niechęć do siebie Twej dziewczyny. Jeśli więc będzie się żalić, że nie jest idealna, powiedz jej: „A kto jest? Spójrz tylko na mnie! Daleko mi do Małaszyńskiego, a mimo to spotykasz się ze mną”. Dziewczyna czuje się pewniej, wie, że nie jest sama, kiedy się otwierasz. Nie musisz się zwierzać ze swoich problemów każdej dziewczynie, lecz gdy ona znów opowie o rodzinnej kłótni, Ty opowiedz o swoim ostatnim starciu z ojcem. Będzie czuła się pewniej i zrozumie, że jej ufasz.

Szanuj jej poglądy
Jeśli dziewczyna zaufa Ci na tyle, że podzieli się swoimi poglądami, a Ty powiesz: „Ale to głupie”, ona wtedy skuli się cała i zamknie w skorupie. Postępując tak, nie tylko ryzykujesz, że ją roz­wścieczysz, ale z miejsca utracisz też jej zaufanie. A żeby je odzyskać, będziesz potrzebował miesięcy! Szanowanie jej opinii sprawi, że będzie się czuła kimś ważnym. To jest wspaniały sposób wzmocnienia jej „ja”! Okazywanie szacunku innym oznacza również, że zaczynasz kapować, czym jest dojrzałość! – tak twierdzą Susie Shellenberger i Greg Johnson, autorowie poradnika „Abecadło miłości”!