Znowu Ci się śniło, że latałeś? Fruwasz, unosisz się nad ziemią… Co to może znaczyć?

Osoba, który lata we śnie ucieka od rzeczywistości! Przyziemne sprawy i codzienne problemy nie interesują go w wystarczającym stopniu. Latanie wskazuje na chęć oderwania się od realiów. Lepiej czuje się w powietrzu, nie chce lądować na ziemi. Woli zabawę od konfrontacji z problemami, uczy się, a nie osiąga spodziewanych sukcesów w nauce. Jest zmęczony obowiązkami.

Wszystko zależy od tego, jaki to lot!

  • Sen o lataniu należy do kategorii snów, w których żałujemy, że to tylko sen.
  • Lot kontrolowany – to wysoki poziom samooceny oraz poczucia bezpieczeństwa.
  • Drzewa, góry, domy, przedmioty, które powodują, że trudno jest latać, symbolizują przeciwności lub osoby stanowiące przeszkodę w życiu codziennym. Musisz odkryć, kto lub co zatrzymuje Cię przed dalszym ruchem lub postępem.
  • Strach przed lataniem – to lęk przed nowym. Jeżeli boisz się latać lub też boisz się wysokości, może to oznaczać strach przed nowymi doświadczeniami lub wyzwaniami.
  • Sen o spadaniu świadczy o utracie emocjonalnej równowagi lub samokontroli. Może reprezentować uczucie zagrożenia, brak pewności siebie, strach przed niepowodzeniem lub niezdolność do stawienia czoła sytuacji.
  • Upadek do nieskończenie głębokiej studni może oznaczać, że straciłeś kontrolę nad wydarzeniami w prawdziwym życiu lub też ukazuje Twoją frustrację związaną z bezskutecznymi wysiłkami w prywatnym lub służbowym życiu. Freud twierdził, że sen o spadaniu oznacza niespełnione pragnienia seksualne.

Sen naukowo

Podczas snu w naszej głowie odbywa się wielka burza aktywności – nazywa się to fazą REM – i to w tym czasie powstają marzenia senne. Są to różnego rodzaju wyobrażone sytuacje realne bądź nierealne, powiązane z życiem. We śnie przeżywa się porażki, sukcesy itd. Sen to także rodzaj prognozowania. Umysł dokonuje analizy wydarzeń i proponuje rozwiązania. Śnią się nam zatem różnego rodzaju przedmioty, sytuacje – które później się spełniają w życiu realnym. Można nawet powiedzieć, że jest to wynikiem dążenia przez nas do wyśnionego rozwiązania.

Dlaczego nie pamiętamy snu?
Jak dowodzą badania, to, ile człowiek pamięta z sennego marzenia, zależy od tego, kiedy się wybudzi. Jeżeli nastąpi to w czasie fazy REM, to będziemy pamiętać sporo, kilka minut po fazie REM – oznaczać to będzie coraz większe straty z pamięci treści snu.