Sean Covey, autor bestsellerowego poradnika pt. „6 najważniejszych decyzji, które kiedykolwiek podejmiesz”, opracował sześć zasad pomyślnego randkowania na podstawie, rzecz jasna, doświadczeń młodych ludzi.

Stosując poniższe reguły, unikniesz nadmiernej koncentracji na chłopaku lub dziewczynie, sprawisz, że Wasza relacja będzie miała zdrowy charakter, ustrzeżesz się wejścia w związek oparty na przemocy i zwiększysz „współczynnik zabawy”.

 • 1. Nie umawiaj się na randki w zbyt młodym wieku
  Jeżeli zaczniesz za wcześnie, czekają Cię problemy, takie jak: wykorzystanie, przedwczesny kontakt fizyczny lub nieumiejętność tworzenia związku.
 • 2. Spotykaj się ze swoimi rówieśnikami
  Jest to rada zbliżona do poprzedniej. W szczególności stosuje się do dziewcząt. Chodzenie z chłopakami trzy, cztery lata starszymi może pochlebiać, ale nie jest zdrowe. Młodzi ludzie, którzy umawiają się z kimś starszym od siebie, bardzo łatwo mogą być wykorzystani. Po co Ci to?
 • 3. Zapoznawaj się z wieloma osobami
  Nie śpiesz się zanadto do tego, żeby mieć dziewczynę albo chłopaka. Masz teraz czas na umawianie się z różnymi ludźmi i dobrą zabawę. Jeszcze nie pora na poważne związki. W przyszłości będzie wystarczająco dużo czasu, aby zawęzić wybór i zacząć chodzić z jedną osobą na poważnie. Ale nie teraz, kiedy masz kilkanaście lat! Ciesz się wolnością, póki możesz!
 • 4. Umawiaj się w grupach
  Umawianie się na zbiorowe randki – czy to w dwie pary, czy w większej grupie – ma wiele korzyści. Zwykle jest weselej. Grupa daje poczucie bezpieczeństwa. Można poznać więcej ludzi i jest mniej oczekiwań do spełnienia.
 • 5. Wyznacz granice
  Określ, z jakimi osobami chcesz, a z jakimi nie chcesz się spotykać. Zdecyduj już teraz, jak daleko możesz się posunąć, a co nie wchodzi w grę – i nie pozwól nikomu sobie tego wyperswadować. Nie zwlekaj z podjęciem decyzji, aż dojdzie do pieszczot – wtedy może być już za późno. Jeżeli nie postanowisz zawczasu, jakie są twoje granice, nastąpią nieplanowane wydarzenia.
  Najlepszą ochroną przed rozczarowaniami, wygórowanymi oczekiwaniami, chorobami, ciążą lub niechcianymi zalotami jest określenie swoich osobistych norm. Jeżeli ktoś ma złą opinię, nie umawiaj się z nim. Złota reguła pozwalająca zachować bezpieczeństwo brzmi: Umawiaj się wyłącznie z osobami, które szanują Twoje normy i które sprawiają, że stajesz się lepszym człowiekiem.
  Nigdy nie przepraszaj za to, że masz wysokie wymagania, i nigdy nie obniżaj poprzeczki, żeby kogoś zadowolić. W zamian sprawiaj, aby inni wspinali się na Twój poziom. Jeżeli nie wyznaczysz swoich granic, zrobi to za Ciebie ktoś inny.
 • 6. Sporządzaj plany
  Zaplanuj swoją randkę i miej w zanadrzu plan awaryjny na wypadek, gdyby coś nie wypaliło. Aby przygotować się do fajnej randki, nie potrzeba dużo pieniędzy.

Stosując poniższe reguły, unikniesz nadmiernej koncentracji na chłopaku lub dziewczynie, sprawisz, że Wasza relacja będzie miała zdrowy charakter, ustrzeżesz się wejścia w związek oparty na przemocy i zwiększysz „współczynnik zabawy”.

Pomysły na tanie, lecz wesołe randki

• Upieczcie razem ciasteczka i zanieście je do kogoś znajomego.
• Wybierzcie się na mecz, w którym gra drużyna Twojej siostrzenicy albo bratanka.
• Pograjcie w gry planszowe z grupą przyjaciół lub rodziną.
• Zbierzcie się całą grupą i oglądajcie po kolei swoje ulubione fragmenty filmów.
• Pójdźcie na koncert miejscowego zespołu.
• Urządźcie koncert karaoke.
• Wypożyczcie teleskop i pooglądajcie gwiazdy. lub wybierzcie się na wędrówkę lub wspinaczkę.